• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://plus.google.com/u/0/108358917845376214427/posts
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.25645.2775
Euro5.92935.9531
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 13° 10°
google Reklam
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam830
Toplam Ziyaret3319640

sanalbasin.com üyesidir

GİRESUN'DA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER UYGULAMA BAHÇESİ OLUŞTURULDU!


10/04/2018


Giresun’un Espiye ilçesi Soğukpınar Beldesi’nde tıbbi ve aromatik bitkiler uygulama bahçesi oluşturuldu.

İlçenin Soğukpınar Belde Belediye Başkanlığı önderliğinde, Giresun Üniversitesi Espiye Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı öğretim üyeleri ve öğrencileri işbirliği ile tıbbi ve aromatik bitkiler uygulama bahçesi için çeşitli bitkilerin ekimi gerçekleştirildi.
 
Beldenin coğrafi yapı çeşitliliğine dikkat çeken Soğukpınar Belediye Başkanı Özcan Özdemir “Bölgemizin bir tarafı Akkaya kireç kayalıklarıyla oluşmuşken diğer tarafı Kızılkaya çinko ve bakır açısından zengin kayaçlarla çevrilmiş durumdadır. Soğukpınar Beldesi, Karadoğa vadisi içinde yer alan, değişken toprak yapısı nedeniyle birçok tıbbi ve aromatik bitkiye ev sahipliği yapan bir bölge durumundadır. Kızılkaya maden sahası bölgemizde dağ çileğinin doğal olarak büyüme imkânı bulduğu ender yerlerden biridir. Yine aynı bölge gilâburu, aküvez, akça yapraklı üvez, orman gülü, ıhlamur, kestane, gibi ağaçların yanında kaya kekiği, nane, hindiba, ısırgan otu, zeravent, tavşan kirazı, karakafes otu, sahlep, çalı çileği, laden, böğürtlen, gibi birçok otsu bitkiye ev sahipliği etmektedir. Bu bitkilerin birçoğu endemik bitkiler yani sadece bahsi geçen bölgede varlığını sürdürebilen bitkilerdir. Bu bitkilerden birçoğu aktarlarda yüksek fiyatlardan alıcı bulurken doğamızda bulunan bu bitkilerle ilgili yöremizde henüz yeterli farkındalık oluşmadığı için yöre halkı bu bitkilerden gerektiği gibi istifade edememektedir. Yapılan etkinlik ile halkımızda yöre bitkileri ile ilgili farkındalık oluşturularak tıbbi ve aromatik bitkilerin daha etkin bir şekilde hayatımıza ve ekonomimize katkı sağlaması hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.
 
Bitki ekimine Giresun Üniversitesi Espiye Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal üretim Bölümü Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programı öğrencileri ile Öğretim elemanları Dr. Derya Efe Mustafa Karaköse, Mehmet Emin Şeker ve belde sakinleri katıldı.

Kaynak: : Görele gazetesi...


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
636 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın