• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://plus.google.com/u/0/108358917845376214427/posts
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.31035.3316
Euro6.02216.0462
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 13° 10°
google Reklam
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam632
Toplam Ziyaret3325820

sanalbasin.com üyesidir

BU HAFTANIN CUMA HUTBESİ "YAZ KUR’AN KURSLARI VE ÖNEMİ"...


22/06/2018

Cumanız Mübarek Olsun Aziz Kardeşlerim!

Okuduğum âyet-i kerimede Yüce Rabbimizşöyle buyuruyor: “Elif Lâm Râ. Bu Kur’an,Rablerinin izniyle insanları karanlıklardanaydınlığa, mutlak güç sahibi ve övgüye lâyık,göklerdeki ve yerdeki her şey kendisine ait olanAllah’ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimizbir kitaptır...”1Okuduğum hadis-i şerifte ise SevgiliPeygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “İnsanoğluebediyete irtihal ettiği zaman amel defterikapanır. Şu üç kişinin defteri ise kapanmaz vebunlara sevap yazılmaya devam eder: Ardındasadakayı cariye, yani kalıcı bir hayır bırakan kişi.İlmini insanlığın hayır ve hizmetine sunan kişi.Kendisine hayır duada bulunan bir evlatyetiştiren kişi.”2Kardeşlerim!Yüce Rabbimiz, Âlemlere RahmetPeygamberimiz (s.a.s) aracılığıyla insanlığamuhteşem bir kitap lütfetti. Bu kitap, bizeyaratılışımızın hikmetini, varoluşumuzun gayesiniöğretti. Hayatın imanla anlam bulacağını, insanınkulluk ile yüceleceğini haber verdi. Müminler, ondört asırdır bu kitabı zihin ve gönüllerine nakşetti.Ona sarsılmaz bir imanla, derin bir muhabbetlebağlandı. İşte bu kitap, hidayet rehberimiz vekurtuluş reçetemiz olan Kur’an-ı Kerim’dir.


Aziz Müminler!

Kur’an-ı Kerim, Yüce Rabbimizin bizmüminlere en büyük hediyesidir. Kur’an-ı Kerim,Sevgili Peygamberimiz (s.a.s)’in bize bıraktığı enyüce emanettir. Bu yüzden müminler olarakzihnimizi ve gönlümüzü onun ışığıyla aydınlatırız.Günümüzü ve yarınımızı onun rehberliğinde inşaederiz. Kur’an’ın rahmet yüklü mesajlarını, helal veharamlarını göz aydınlığımız olan yavrularımıza daöğretmek için gayret gösteririz.Zira biliriz ki çocuklarımız, Yüce Allah’ın bizeen büyük emanetlerindendir. Onları kendini veRabbini bilen, sorumluluklarının farkında olamilletine ve insanlığa faydalı nesiller olarakyetiştirmek ise her anne babanın evladına karşı enönemli vazifesidir. Peygamberimiz (s.a.s)’in “Hiçbir anne baba çocuğuna güzel terbiyeden dahakıymetli bir bağışta bulunmamıştır.”3 hadisigereği yavrularımıza imanı ve İslâm’ı öğretmek,güzel ahlak ile mücehhez kılmak onlarabırakacağımız en büyük mirastır.

Kardeşlerim!

Hayırlı nesiller yetiştirmemize katkısağlayacak, gözümüzün nuru evlatlarımızı Kur’an’lave Peygamberimiz (s.a.s)’in örnek hayatıylabuluşturacak bir zaman dilimi daha başlıyor. Kur’ankurslarımız, 25 Haziran’da açılıp 17 Ağustos’a kadardevam edecek. “Camide Çocuk Sesi, VatanımınNeşesi” şiarıyla camilerimiz, bu yıl da milyonlarcaçocuğumuz için bir eğitim yuvasına dönüşecek.Yavrularımız, Yüce Rabbimizi daha iyitanıyacaklar. İmanı ve İslam’ı tertemiz kalplerinenakşedecekler. Kur’an-ı Kerim’le vePeygamberimizin örnek hayatıyla daha yakındantanışacaklar. Kur’an’ın istediği, Peygamberimizin deyaşayarak gösterdiği doğruluk ve dürüstlüğü, şefkatve merhameti, sevgi ve saygıyı, hak ve adaleti,paylaşma ve yardımlaşmayı, kardeşlik ve muhabbeti,hâsılı ahlâkî değerleri daha derinden kavrayacaklar.Kitaplarla dost olmayı, okumanın değerini, ilminönemini hissedecekler. İstiklalimizin sembolücamilerimizle buluşacaklar. Tevhidin gür sedasıezanlarımızı daha yakından duyacaklar. Körpedimağlarını ve tertemiz fıtratlarını kötülüklerdenkoruyacak ibadetleri öğrenecekler.

Kıymetli Müslümanlar!

Her bir camimizde açılacak yaz Kur’ankurslarını fırsat bilelim. Yavrularımızın bu kurslarakatılmasına anne-babalar olarak öncülük edelim!Onları Kur’an’ın aydınlığından mahrumbırakmayalım. Kendimiz de çocuklarımıza örnekolacak şekilde Kur’an’ı okumak, anlamak, düşünüpibret almak ve hayatımıza rehber kılmak için gayretgösterelim. Kitaplar ile ünsiyetimizi artıralım,okuma salonlarımız sayesinde ömrümüze huzur vehikmet katalım. Yüce Kitabımızın ve PeygamberEfendimizin izinde hayatına yön veren nesilleryetiştirmek için gayret sarf edelim.Hutbemi Hz. Peygamberin şu hadis-i şerifi ilebitirmek istiyorum: “Sizin en hayırlınız, Kur’an’ıöğrenen ve öğretendir.”4

1
İbrahim 14/1-2.
2 Müslim, Vasiyyet, 14.
3 Tirmîzi, Birr, 33.
4 Tirmizî, Fedâilü'l-Kur'ân, 15

Kaynak : Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü...


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
144 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın