• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.74985.7728
Euro6.36106.3865
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
26° 28° 20°
google Reklam
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam175
Toplam Ziyaret3463673

sanalbasin.com üyesidir

VALİDEN, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ÇİMON YAPIM SANATÇISINA ZİYARET


02/02/2019


Kültür ve Turizm Bakanlığı Çimon Yapım Sanatçısı Emrah Kaya'yı Tirebolu Ketençukuru Köyünde ki atölyesinde ziyaret eden Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, çalışmaları ve yaptığı eserler hakkında Kaya’dan bilgiler aldı.
 
Güzel Sanatlar Lisesinde Müzik Öğretmeni olarak görev yapan Çimon Yapım Sanatçısı Kaya, Vali Sarıfakıoğulları’na çalışmaları ile ilgili olarak verdiği bilgide; kaybolmuş veya kaybolmaya yüz tutmuş çalgıları, atölyesinde yapıp icra ettiğini belirterek, etkin kökenli çalgıların yaşatılması ve tanıtımına katkı sunmaya çalıştığını söyledi.


 
Bu etnik kökenli çalgılar içerisinde Uzakdoğu ve Kuzeydoğu Anadolu coğrafyasının birçok çalgısının olduğunu belirten Kaya, bunlar içerisinde; Shakuhachi, Gevreyik Düdüğü, Zambır, Argun, Kartal Kanadı Çığırtma, Türk Çiftesi, Çimon, Sipsi, Harsit Vadisi Kemençesi ile yine ilk Def örnekleri, girift ve endemik bitkilerden yapılan kaval çeşitleri gibi örnek çalgılar da bulunduğunu ifade etti.
 
Bunların yanında; müzik eğitimi, müzikoloji ve organolaji alanında birçok bilimsel bildiri sunduğunu söyleyen Çimon Yapım Sanatçısı Kaya, halen Anadolu coğrafyasında kaybolmuş çalgılar ve sesler üzerine araştırmalarını sürdürdüğünü, bu alanla ilgili birçok öğrenci de yetiştirdiğini belirtti.
 
Kaya, bu çalışmaları ile aynı zamanda kaybolmaya yüz tutmuş bazı çalgılarımızı da Kültür Bakanlığı arşivine kazandırdığını ifade etti.


 
Kaya’nın yaptığı çalgı aletlerini ilgi ile inceleyen ve bu çalgılardan Kaya’nın kendi icrası ile örnekler dinleyen Vali Sarıfakıoğulları, bu tür kaybolmaya yüz tutmuş gelenek, görenek ve el sanatlarımızın yaşatılmasının bir gönül işi olduğunu söyleyerek, Kültür ve Turizm Bakanlığı Çimon Yapım Sanatçısı Kaya’ya çalışmalarında başarılar dileyerek, verdiği emeklerden dolayı teşekkür etti.
 
Vali Sarıfakıoğulları’nın ziyareti sırasında; Tirebolu Kaymakamı Salih Yüce, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, Tirebolu İlçe Emniyet Müdürü Murat Şahin ve Tirebolu İlçe Jandarma Komutanı Hamdi Yıldız da hazır bulundu.

Kaynak : Giresun Valiliği Basın Yayın...240 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın