• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.24327.2722
Euro8.52408.5581
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Aralık Köylülerinden kıyı balıkçılığı tepkisi

25/09/2019

 
 
Eynesil Aralık Köy sakinleri, Aralık Liman çevresine kurulması kararı çıkan kafes balıkçılığına sert tepki gösterirken bakanlık bilgilendirme toplantısı kararı aldı.

Eynesil Aralık Köyü sakinleri, Aralık Köyü Limanının üst kısmına Kafes Balık Yetiştiriciliği kararının çıkması üzerine sert tepki gösterirken, Çevre ve Şerhçilik Bakanlığı köy sakinlerini bilgilendirmek için toplantı kararı aldı.
      
Toplantı 3 Ekim günü Eynesil Öğretmen evinde yapılması kararlaştırılırken, bakanlık tarafından yapılan açıklamada “Eynesil ilçesi sınırları içerisinde Mavi Ay Su Ürünleri ve Gıda Maddeleri San. Nak. Tic.Ltd. Şti. Tarafından yapılması planlanan Denizde Ağ Kafeslerde Kültür Balığı (1000 ton/yıl Gökkuşağı Alabalığı) 12 adet ağ kafes Yetiştiriciliği projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 03.10.2019 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir. ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya Giresun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve GİRESUN Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur” denildi.
.

    
Öte yandan Aralık Köy Muhtarı Kemal Topal’da konuyla ilgili bir açıklamada bulundu. Muhtar Kemal Topal açıklamasında “  Biz Aralık Köyü heyeti olarak vatandaşlarımızı bilgilendirmek görevimiz var.  Aralık Köyü Liman ve çevresinde olta balıkçılığı yapan köylülerimiz var. Yapılacak tesisin bu olta balıkçılığına engel teşkil etmektedir. Ve en önemlisi köy sakinleri olarak bizim denize girecek başka bir alana sahip olamamamızdır. Kafes balığı yetiştiriliciliği yemlemeden dolayı deniz ve sahilleri ne yazık ki kirletmektedir. Biz köy sakinleri olarak bu noktadan hareket etmeliyiz. Bizim tavrımız temiz çevre ve köy sakinlerimiz için olta balıkçılığının devamıdır” diyerek köy sakinlerinden yapılacak olan toplantıya katılma çağrısında bulundu.


kaynak: Fikret BODUR-www.eynesilajans.com.


769 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam124
Toplam Ziyaret3689683
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams