• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://plus.google.com/u/0/108358917845376214427/posts
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GÖRELESPOR
GİRESUNSPOR

İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.03044.0466
Euro4.96364.9834
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
12° 13° 9°
google Reklam
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam548
Toplam Ziyaret3047275

EYNESİL'İN EKONOMİSİNE GÜÇ KATACAK PROJE...


23/05/2017


Eynesil İlçe Ekonomisine katkı yapması amacıyla Eynesil Kaymakamı Yılmaz Kurt ve beraberindeki heyet Samsun’un Çarşamba ve Atakum ilçelerinde özel şahıslara ait toraksız tarım seralarını gezerek bilgiler aldılar. 
 
Eynesil İlçe ekonomisini değiştirecek proje eğer hayata geçerse ilçenin tarım ürünleri eksikliliği giderilmiş olduğu gibi istihdama ve ekonomiye büyük katkı sağlanacak.  
   
Eynesil’de gençleri yeniden köylerde üretim yapmaya teşvik edecek, çiftçilerin yıl içerisinde sürekli olarak gelir elde edeceği faaliyetler bir bir hayata geçiriliyor.
      
Eynesil İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından İstiridye Mantarı Yetiştiriciliğinin başarılı bir şekilde bölgede uygulanması ve yayımının yapılmasının ardından çiftçilerin gelir seviyelerini yükselterek, yaşam seviyelerini iyileştirecek yeni projelerin saha araştırmalarına başlandı. Bahçesi bulunan yeni hizmet binasında çiftçilere uygulamalı eğitimler veren İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çiftçilerin ürün yelpazesini genişleterek sürekli ve istikrarlı gelir sağlayan faaliyetlerin yaygınlaştırılmasına çalışıyor. Bu çalışmalar kapsamında planlanan projelerden bir olan Topraksız Tarım Yapılan Seraların yerinde incelenmesi için gezi düzenlendi.
 
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fadıl Öztürk’ün organizasyonunda Samsun İli Çarşamba ve Atakum İlçelerinde bulunan Topraksız Tarım Seralarına yapılan inceleme gezisine Eynesil Kaymakamı Yılmaz Kurt, Ak Parti Eynesil İlçe Başkanı Fatih Cansız, Ak Parti İl Genel Meclisi Üyesi Gürsel Yılmaz, İş Adamı Hüseyin Bayraktar, Eynesil Ziraat Odası Başkanı Orhan Musaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.
 
KAYMAKAM KURT “ÜRETİM MODELLERİ GENİŞLETİLECEK”
    
Gezi sırasında seraları inceleyen ve yetiştiricilerden bilgiler alan Eynesil Kaymakamı Yılmaz Kurt yaptığı açıklamada: “Bölgemizde tarım alanlarının kısıtlı olması, var olan tarım alanlarından en yüksek seviyede faydalanarak birim alandan daha fazla ürün elde edebilecek üretim modellerinin geliştirilmesi için yeni proje fikirlerini yerinde incelemeye geldik. İlçe Müdürümüz bir süredir yürüttüğü projelerle yeni ürünlerin üretimini bölge halkına benimsetmeye başladı. Artık yapılan yayım çalışmaları meyvelerini vermeye başladı. Son iki yıldır ilçe müdürlüğümüzün İstiridye Mantarı konusundaki çabaları sonucunda Adaköy Köyünde başarılı bir çalışma gerçekleştirdik ve bu çalışmayı Mantar Günü Etkinliği ile taçlandırdık. Halkımızın etkinliğe yoğun katılımı çalışmamızda ne kadar başarılı olduğumuzu gösterdi. Adaköy Köyünde İş Adamı Hüseyin Bayraktar önderliğindeki genç çiftçilerimiz tarafından kırsal kalkınma projelerinin uygulanması konusunda ciddi bir talep var.  İnşallah İlçe Kaymakamlığı olarak başta İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olmak üzere tüm kurumlarımızla gençlerimizin kırsal alanda istihdamlarını sağlayacak başarılı projelerin uygulanması için teknik destek sağlayacak ve elimizden geleni yapacağız” dedi.
 
HÜSEYİN BAYRAKTAR” YENİ ADIMLAR ATMAK İÇİN BURADAYIZ”
    
Geziye Katılan İş Adamı Hüseyin Bayraktar: “Gençlerimiz Büyükşehirler de asgari ücretle çalışarak geçinmeye çalışıyorlar. Aldıkları ücretlerin büyük bir bölümü kira ve yol parası gibi giderleri karşılamak için harcıyorlar. Oysa biz bu gençleri köylerde bilinçli ve planlı tarım yapmalarını sağlayarak köylerinde mutlu bir şekilde yaşatabiliriz. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fadıl Öztürk’ü ziyaretimde bana Mantar Üretim Odası ve Pastörizasyon Odasını gösterdi. Bende bu üretim modelinin köyümüzde uygulanması için gençleri toplayarak telkinde bulundum. Bir gece İlçe Müdürümüz köye gelerek gençlere yaptığı çalışmayı anlattı. O gece köyde kurs açılması için hep birlikte karar verdik. Başarılı bir kursun ardından halkımızın da yoğun ilgi gösterdiği, Eynesil Kaymakamımızın da katılarak bizi onurlandırdığı Mantar Etkinliği düzenledik. Burada kurs sırasında üretilen mantarlardan yapılmış Kremalı Mantar Çorbası, Mantar Sote ikram ederek halkımızda farkındalık oluşturduk. Artık köy halkı kurumlarla işbirliği sağlandığında neler yapılabileceğini gördü. Bu anlamda yeni adımlar atmak için buradayız. Ben desteklerini bizden esirgemeyen Eynesil Kaymakamı Yılmaz Kurt, Ak Parti Eynesil İlçe Başkanı Fatih Cansız, Ak Parti İl Genel Meclisi Üyesi Gürsel Yılmaz, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Fadıl Öztürk, Eynesil Ziraat Odası Başkanı Orhan Musaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ediyorum” dedi. 

Kaynak : Fikret BODUR / eynesilajans.com...


.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   441 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams

sanalbasin.com üyesidir