• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://plus.google.com/u/0/108358917845376214427/posts
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GÖRELESPOR
GİRESUNSPOR

İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.71744.7363
Euro5.52015.5422
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 25° 20°
google Reklam
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam334
Toplam Ziyaret3095141

ÖLÜM KAPIMIZDA KOL GEZİYOR...


14/06/2017


Tüm dünyada ölüm oranları azalırken, Doğu Karadeniz’deki artışlar dikkat çekti. Emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Osman Bektaş soluduğumuz havadan çevresel faktörlere kadar birçok etkenin bu oranları tetiklediğini belirtti.

ORANLARDA BÜYÜK ARTIŞ

Emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Osman Bektaş dünya genelinde ölüm oranları azalırken, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki illerde, muhtemel çevre kirliliği nedeniyle 2016 yılında hayatını kaybedenlerin sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 3,7 arttığını belirtti. Bektaş, “Ölüm oranı olarak en fazla yüzde oranı Giresun ve Artvin’de gözlemlenmektedir. Bu iller radyoaktif radon gazı kirlenmesine maruz kalmış bölgelerde yer almaktadır” dedi.

İÇME SUYUNDAKİ TEHLİKE

Ölüm oranlarının artmasını tetikleyen etkenler arasında farklı hava, su, toprak ve doğal radyoaktivite kirliliğinin olduğuna dikkat çeken Bektaş, “2014 yılında yayınlanan raporda Trabzon, Rize ve Artvin’in öncelikli sorununun içme suyu kirliliği, Ordu, Giresun ve Gümüşhane illerinde ise atık su tehlikesinin en önemli çevre sorunu olduğu ispat edilmiştir. Giresun ve Artvin’de ise radon aktivitesi ölümlere davetiye çıkarmaktadır” ifadelerini kullandı.

KANSERE DAVETİYE

Bektaş ayrıca, “‘Sağlıklı Ortam ve Sağlıklı İnsan’ prensibini kendisine ilke edinen Dünya Sağlık Örgütü’nün 2016 yılında yayınladığı rapora göre dünyada her yıl 12,6 milyon kişi muhtemelen sağlıksız çevre koşullarından, kirli hava, su, toprak ve radyoaktiviteden dolayı ölmektedir. Yersel veya bölgesel nitelikli olumsuz çevre koşulları, başta kalp-damar hastalıkları, inme, kanser ve kan hastalıkları olmak üzere 100’den fazla hastalığın ana nedenidir” dedi.

TÜİK verilerine göre 2016 yılında ölüm sayısı bir önceki yıla göre Giresun’da % 5,3 Artvin’de % 4,6 Ordu’ da % 3,4 Trabzon’da % 3,4 Gümüşhane’de % 2,9 ve Rize’de % 2,3 oranında artış gösterdi.

Haber : Selahattin ÖZCAN / Çavuşlu Haber...Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   405 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
FINDIK FİYATLARI
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams

sanalbasin.com üyesidir