• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://plus.google.com/u/0/108358917845376214427/posts
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GÖRELESPOR
GİRESUNSPOR

İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.71744.7363
Euro5.52015.5422
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
24° 25° 20°
google Reklam
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam323
Toplam Ziyaret3095130

ÇÖP’ÜN SUYU ÇIKTI!


17/06/2017


Giresun ili Görele İlçesi Çavuşlu Beldesinde yapımı yılan hikayesine dönen bir açılıp bir kapanan çöp tesisinin iyiden iyiye suyu çıktı.

2010 yılında yapımı Giresun Katı sıvı atık birliği tarafından başlatılan ve bölge insanının tüm itirazlarına rağmen inşaatı devam eden, 2012 de Çavuşlu belediyesi tarafından inşaat çalışmaları mühürlenerek durdurulan, dönemin valisi Dursun Ali Şahin tarafından çalışmalar yeniden başlatılan ve bu süreci izleyen zaman zarfında yerel, idari ve danıştay tarafından çöp tesisi çed raporu olumsuz kararı veren, bilirkişilerin çöp tesisi bu alana yapılamaz denilen süreçte inşaat çalışmaları devam etmiş, açılışını telekonferans sistemi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bizzat yapmıştı. 2015 Ekim ayında tüm bu kararlara rağmen yine Vali Hasan Karahan talimatı ile çöp alımına başlatılmıştı.

Tesis çalıştırılmaya başlandığında bir çok eksikliği olduğu halde çed raporlarında belirtilen alanın çevresinde iki adet beldesin su ihtiyacını karşılayan derenin olduğunu ve hemen yanında beş haneli yaşam alanı olduğu, üzerinden yüksek gerilim hatlarının geçtiği belirtilmesine rağmen 98 km uzaklıkta Piraziz ilçesinden dahi çöp nakli başlamıştı. Tesis çöp kabul ederken bu süreçte tesisin en büyük eksikliği olan çöpün pis sularının arıtılması için kurulan cihazların çalıştırılmayarak su havuzunda tutulan suların özellikle gecelerin dalgıç pompa kullanarak mevcut belirtilen dereye deşarj edildiği tespit edilmişti. Tesis de çalışan personellerden 17 sinin gıda zehirlenmesi sonucu hastaneye kaldırıldıkları ama hastane raporlarına işlenmediği de zehirlenen işçilerin birinden daha sonradan öğrenilmişti. Çöp alımına devam eden tesis günden güne etrafa zehirini saçmaya başlamıştı ki Çavuşlu Belediyesi 1 Şubat 2016 da Danıştayın kararına istinaden Tesisi 2. kez mühürleyerek çalışmalarını durdurdu.

Durdurulan tesisi Vali Karahan talimatı ile kolluk güçleri nezdinde 3 Şubat 2016 yeniden mühür fekki yaparak açtı. Eksikleri olduğu için çalışmalara eksikliklerin giderilmesi için ara verildiği duyuruldu. Bu süreçte tesis alanı yakınında bulunan söz konusu olan 5 adet evin olduğu arazi 1.500 milyon tl istimlak edildi. Arıtma ve ayrıştırma ünitelerinin eksikleri giderilmesi gerekirken tam tersine sökümü yapılarak kaldırıldı. Tesisin etrafına içerisi görükmesin diye 3 mt. yüksekliğinde saç levhalar ile kapatılırken, diğer taraftan 4 mt. yüksekliğinde istinat duvarı da çekildi. Bu süreç yaşanırken tesiste sağlık yönünden hiç bir şey değişmezken çed gerekli değildir kararı aldıklarını ve Vali adına talimat veren il özel idaresi müdürü Hüseyin Taşkın tesisi yeniden çöp alımına başlanmasını istedi. Bu talimat 16 Nisan 2017 Referandumundan önce olduğundan işleme koyulmadı hiç bir belediye alana çöp getirip dökmedi. Taki seçimler bitip 15 Mayıs 2017 günü tesise yeniden çöp dökülmeye ama bu defa ortada bir tesis olmayınca tamamen vahşi depolamaya geçildi. Çöp getiren tüm araçlar getirdikleri çöpleri direk olarak depolama alanına boşaltarak alandan ayrılıyorlar. Getirilen çöpler arasında Giresun aksu çöp döküm alanında eski çöplerin olduğu da söylenmesi beldede baş gösteren kokudan net olarak doğrular olduğu ortaya çıktı. Beldenin üçte ikisini kaplayan çöp kokusu vatandaşların özellikle yaşamını olumsuz etkilemeye başladı.

Çavuşlu Belediyesi çed gerekli değildir raporuna istinaden Samsun Bölge mahkemesine çalışmaların durdurulması ve tesisin kapatılması için yeniden dava açtı. Bu süreç şu günlerde sonuçlanması beklenirken geçtiğimiz günlerde bir vatandaşın ihbarını değerlendiren Belediye ekipleri sözde tesisin vahşi çöp döküm alanından kaçak boru döşenerek pis suyu Çavuşlu Beldesinin tüm su ihtiyacını karşılayan dereye akıttıklarını tespit etti. Olay yerinde yapılan fotoğraflama ve video çekimi internet ortamında paylaşılınca bunu gören sözde çöp sorumluları iş makinası ile o alanı kamufle etmeye çalışsa da yine suç üstü yapılarak tespiti yapılmıştır.

Yaşanan tüm bu gelişmeler yaşanırken tüm ilgili birimler olaydan baskı ile soyutlandırıldığından izlemekle yetinmekdediler.

Haber : Murat ÖZARSLAN / Çavuşlu Haber...
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   1866 kez okundu

Yorumlar

Çöp     23/06/2017 13:38

Beyler Karadeniz bölgesinde hangi derenin suyu temizki orasıda temiz çıksın.Derelerin pisliğinden Karadenizde balık kalmadı.
Misafir - Mehmet Gök

su analizi     19/06/2017 23:02

Üniversitelerin kimya ve biyoloji laboratuvarları analiz yapacak yeteriliklere sahip değildir. Yapılması gereken Halk sağlığılaboratuvarları yada akredite laboratuvarlar(çevre yada gıda) ile çalışarak derenin farklı kesimlerinden (özellikle içme suyuna yakın) su örnekleri aldırmakdır. Noter su analizi için bilir kişi değildir, kabul edilmez. Örnek alacak kişinin yetkin kişiler olması gerekir. Analizi yapacak laboratuvarın insan sağlığı açısından içme suyu kalitesini belirleyen testleri yapabilir ve akredite olması mahkeme önünde isbatı güçlendirecektir. Tabi Norveç kanunlarına göre konşuyorum.
Misafir - bilim adamı 2

vah halimize     19/06/2017 11:36

ne tesisi resmen vahşi çöplük havası ayrı suyu ayrı zehir buna çokmu layık idik
Misafir - osman

Su analizi     18/06/2017 19:14

Degerli Cavuslu Halki, noter huzurunda su dan numune alin ve üniversitelerin kimya ve biyoloji bölümlerinde suyu analiz ettirin. Suyun analizi kirli cikarsa delil olarak mahkemeye sunun. Selamlarimla
Misafir - Bilim Adami

FINDIK FİYATLARI
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams

sanalbasin.com üyesidir