• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://plus.google.com/u/0/108358917845376214427/posts
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GÖRELESPOR
GİRESUNSPOR

İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.83234.8516
Euro5.65595.6786
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
26° 28° 21°
google Reklam
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi19
Bugün Toplam339
Toplam Ziyaret3149345

HARŞIT VADİSİ NASIL KALKINACAK?


06/08/2017


Giresun Üniversitesi ve Tirebolu Belediyesi öncülüğünde kurulma çalışmaları başlatılan “Harşıt Vadisi Kalkınma Birliği”nin hayata geçirilmesiyle ilgili ilk toplantı yapıldı...

Giresun ile Gümüşhane illerinin işbirliğinde “Harşıt Havzası Kalkınma Birliği” kurulması için çalışma başlatıldı. Giresun Üniversitesiyle Tirebolu Belediyesi’nin öncülüğünde başlatılan çalışmalar kapsamında iki il arasında işbirliği yapılarak birliğin en kısa sürede kurulması hedefleniyor.

Konuya ilişkin olarak Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun başkanlığında üniversitede ilk toplantı yapıldı ve bu toplantıda kurulması planlanan birlikle ilgili konular masaya yatırıldı. GRÜ Rektörü Prof. Dr. Coşkun’ın başkanlığında gerçekleşen ilk toplantıya; Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak ile Tirebolu İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Kaya, Dekan Yardımcısı İsmail Cem Feridunoğlu, belediye yönetimi ve üniversiteden bazı akademisyenler katıldı.
“Harşıt Havzası Kalkınma Birliği” adı altında Giresun ve Gümüşhane illerindeki yerel ve yerinden yöneticilerin öncülüğünde kurulması planlanan platformun; söz konusu illerin kalkınması konusunda yapılacak çalışmaları en kısa sürede hayata geçirmek için çaba sarfedeceği kaydedildi. Birliğin hayata geçirilmesiyle; her iki ildeki kamu, özel ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi hedefleniyor.
Birliğin kurulmasıyla birlikte; yöredeki kaynakların yerinde ve etkin kullanımının sağlanması amaçlanmakta; ayrıca yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle ulusal kalkınma planı ve proğramlarında öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, bu kalkınmanın sürdürülebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak da ana hedefler arasında yer alıyor.

BİRLİĞİN GENEL AMAÇLARI NELER?

“Harşıt Havzası Kalkınma Birliği” adı altında kurulan ve bölgeyi kalkındırmayı amaçlayan oluşumun ana hedefleri şu şekilde açıklandı:

“Harşıt Vadisinde bulunan yerleşim yerlerinde yaşam kalitesinin arttırılması ve refah seviyesinin yükseltilmesi. Bölgedeki yer altı ve yer üstü kaynakların değerlendirilmesi ve verimli kullanılması doğrultusunda sürdürülebilir yerel kalkınmanın sağlanması. Havza üzerinde bulunan birimlerin ve yerel idarelerin kapasite gelişiminin sağlanması. Bölgede oluşturulacak iş olanakları ile göç olgusunun durdurulması. Fiziki, çevresel, sosyal ve ekonomik kapasitelerinin arttırılması. Hükümetin bölgesel ve havza bazlı kalkınma projelerinin yöreye gelmesini sağlamak. Düşünülen kalkınma birliği bölgesel ve havza bazlı olmasından dolayı güdümlü projelerle istihdam kapasitesinin arttırılması.


20’nci yüzyılın başında Osmanlı döneminde gündeme gelen ve bugüne kadar bir türlü yapılamayan Tirebolu-Erzurum tren yolu projesinin hayata geçirilmesi.

Bölgedeki tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin gereğince değerlendirilerek turizme kazandırılması. Kırsal alanda üretilen marka ürünlerin çıkarılması. Yeni destinasyon alanlarının çeşitlendirilmesiyle bölgeye gelecek yerli ve yabancı ziyaretçi sayısının arttırılması.

Kaynak : tireboluekspres.com...
 


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   470 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
FINDIK FİYATLARI
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams

sanalbasin.com üyesidir