• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://plus.google.com/u/0/108358917845376214427/posts
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GÖRELESPOR
GİRESUNSPOR

İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.26276.2878
Euro7.37427.4038
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
20° 26° 20°
google Reklam
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam81
Toplam Ziyaret3198981

AK Parti’li vekil Külünk’ten fındık manifestosu!

17/09/2017

Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Karadeniz Bölgesi halkının en önemli geçim kaynağı olan fındık için, hükümete adeta manifesto niteliğinde uyarılarda bulundu...

Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Karadeniz Bölgesi halkının en önemli geçim kaynağı olan fındık için, adeta manifesto niteliğinde saptamalar yaparak, hükümet yetkililerine önemli uyarılarda bulundu.
Kendisi de bir Karadenizli olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Ak Parti İstanbul Milletvekili Külünk, fındık konusunda hazırladığı manifesto niteliğindeki görüş ve düşüncelerini sosyal medya aracılığı ile deklare ederek,  özellikle hemşerilerinin ve fındık üreticilerinin beklentilerine tercüman oldu. 10 maddelik bir paket hazırlayan ve hükümetin bu konuda önlem almasını isteyen Külünk’ün, bu uyarıları fındık üreticisini bir hayli memnun etti.

Külünk’ün, hükümet için adeta manifesto niteliği taşıyan 10 maddelik talep paketinde şu görüşlere yer verildi:

1 -Karadeniz Bölgemizin ana geçim kaynağını oluşturan fındık ve fındık üreticilerinin beklentileri dikkate alınmalıdır.

2 – Fındık üreticileri, ürünlerini piyasa fiyatının altında satmaya mecbur bırakılmayacak bir alım ve pazarlama dengesi kurulabilmelidir.

3 – Dünya üretiminin yüzde 75’ine sahip olmamıza karşın, fındık fiyat politikasının Almanya’daki Fındık Borsası’nda belirlendiği unutulmamalıdır.

4 – Dünyada en fazla fındığı üreten Türkiye, dünya fındık fiyatını belirleyen kurumsallaşmayı sağlamalı ve üreticisini korumalıdır.

5 – Kabuklu fındık ihracatı yerine, katma değer üretecek olan Fındık İşleme Sanayimizi geliştirmemiz, üreticiyi ve sektörü büyütecektir.

6 – Fındık alımı yapan TMO yerine, fındık konusunda uzman olan Fiskobirliğin alt yapısı ve tecrübesi sektörü canlandıracaktır.

7 – Devlet destekli olarak Fiskobirliğin fındık üretimini pazarlama, alımı ve pazarlama işlevlerini yüklenmesi mutlaka değerlendirilmelidir.

8 – Fiskobirliğe ihracat kolaylığı lisansı sağlanmalı, diğer ihracatçı birlik ve firmalar konu hakkında teşvik edilmelidir.

9 – Fındık üretim alanları taban arazilerden alınıp yamaç arazilere çekilmeli ve üretim alanları bir plan dahilinde yeniden düzenlenmelidir.

10- Karadeniz Bölgesinde alternatif ürün olarak sanayi tipi kestane ve ceviz üretimi ile kestane balı konusunda çalışmalar yapılmalıdır.    

kaynak:wwwtireboluekspres.com

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
733 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
FINDIK FİYATLARI
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams

sanalbasin.com üyesidir