• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://plus.google.com/u/0/108358917845376214427/posts
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

GÖRELESPOR
GİRESUNSPOR

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.81243.8276
Euro4.66464.6833
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
10° 13° 7°
google Reklam
İLLER ARASI MESAFE
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam201
Toplam Ziyaret2894193

sanalbasin.com üyesidir

TARİHİ CAMİ ONARILMAYI BEKLİYOR

26/09/2019

Eynesil’e bağlı Aralık Köyünün eksi camisi olan Keleşli Cami’de incelemelerde bulunan Araştırmacı-yazar Mevlüt Kaya, bu kültürel mirasın korunması gerektiğini belirtti.

Aralık Köyü sakinlerinden Berat Torçuk ise, camının aslına uygun bir şekilde yeniden restore edilmesi halinde köy halkı olarak buna yardımcı olabileceklerini bildirdi.
Eynesil’e bağlı Aralık köyünün eksi camisi olan Keleşli Cami hakkında incelemelerde bulunan Araştırmacı-yazar Mevlüt Kaya, eserin 1784 yılında inşa edildiğini, yakın dönemlerde ise onarım gördüğünün anlaşıldığını söyledi.
Caminin yapıldığı tarihlerde Birinci Abdülhamid’in tahtta olduğunu söyleyen Kaya, caminin orijinal levhasında bir şöyle duanın yer aldığını bildirdi, “Ya müfettihul ebvab iftah lena hayral bâb”. Türkçesi, “Yarabbi bizim için hayırlı olan kapılar aç.” 
Kaya ayrıca bölgenin en eski camilerinden biri olan bu eserin, iç kısımlarını da inceleyerek, hutbede klasik Osmanlı kimliğini yansıtan bazı simgelerin olduğunu söyledi, “Caminin çevresindeki büyük mezarlık yörenin en eski ve en büyük mezarlıklarından biridir. Öyle ki; çoğu mezar, yeri belli olmaz hale gelmiştir. Ancak gelenek olarak modern mezarlarda mezarlığın eski görüntüsü sürdürülmeye çalışılmış, Osmanlı dönemi başlıklar ve taşlar şeklen yaşatılma yoluna gidilmiştir”
Kaya, yöre halkından caminin yapılışına dair efsaneyi ise şöyle nakletti, “Halkın anlatımına göre bu cami, padişahın buradan geçerken “Şu aralığa da bir cami yapılsın” demesiyle yapılmıştır. Ancak Fatih’e isnat edilen bu efsaneyle paralel bir yazılı veri bulunmamaktadır. Birinci Abdülhamid’in yurdun çeşitli yerlerinde mimari alanında büyük atılımlar yapmıştır. Aralık’taki bu caminin de aynı anlayışın bir ürünüdür. Osmanlı dönemine ait bu değerli kültür mirasının korunması, mahalledeki büyük caminin varlığının, mescit niteliğindeki bu tarihi eseri unutturmaması gerekir” dedi.

Haber : Ahmet CEYLAN /ÇAVUŞLU HABER 
.

.

.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   458 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın