• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.91495.9386
Euro6.56346.5897
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Fikret BODUR
fikret.bodur@hotmail.com
Lise öğrencisinin içki içmesi delikanlılık sayılmaz
10/01/2011

   İlçemiz İnsanlarında ve en önemlisi gençlerimizde bir başıboşluk gözlemekteyim. Nerdeyse her gün, dünü arar olduk. Bundan 5 yıl önceki sosyal hayatımızdan neredeyse eser yok. 

     Bilim ve teknoloji geliştikçe örf ve ananelerimiz yok olup gidiyor. Artık zaman internet devri, dostluk, akraba ilişkileri bitme noktasında. Hayatı menfaate dayalı yaşar olmuşuz. Bunların en büyük nedeni olarak, temel Dini eğitim eksikliği olarak düşünüyorum.. 

   Akşam işten eve gelen bir baba TV başına geçip, eğlence, magazin, film seyrederek dünyayla ilgisini kesiyor. Çocukla ilgilenmek şöyle dursun kendi rahatını düşünüp, çocuklara gereken eğitim verilmiyor. Çocuk aileden alacak olduğu eğitimi sokakta alıyor..   

    Memlekette gençlerimizin yaşantıları bozulmuş. Gelecek nesillerimizin durumlar pek iç açıcı değil, kafasını kaldırıp gören yok. Umursayan yok…    

  Gençlik; hata, olgunluk, mücadele, ihtiyarlık; pişmanlıktır”.  

   Bizim zamanımızda büyüklerin yanında konuşmak, bir saygısızlıkta bulunmak mümkün değildi. Her büyük sorumluluk sahipliği üstlenip yanlışa anında müdahale ederlerdi. 

     Gel gör ki internet ve televizyon teknolojisiyle yetişen gençlerimiz neredeyse kendi benliklerini kaybetmişler. Akılları bir karış havada misali gibi kendi kendilerine yaşıyorlar.  

    Bundan önce Eynesilli gençlerimizle, öğrencilerimizle alakalı birkaç yazı yazmıştım. Yapılan yanlışlıkları anlatıp, ailelerimizden ve yetkililerden bazı önlemler almalarını istemiştim.

 Önlem almak şöyle dursun, yapılan yanlışlıklara karşı duyarsızlıkların devam ettiğini görüp yarınlarımız için kaygılanmaktayım.    

  İlkokul çağındaki çocuklarımızın “iddia” bayilerinin kapılarında şans aradığını anlatmış, ilçemizde yasal düzenlemenin yapılması için çağrıda bulunmuştuk. Ne yazık ki manzara hiç değişmedi. 

    Üzülerek belirmek isterim ki” Bizden başkasının umurunda değil” hissine kapılıyorum.. Anlatacağım olay gençlerimizin ve öğrenci kardeşlerim

izin günümüz, Türkiye’sinde nereye koştuklarının açık ifadesidir…      Yetişme çağında olan gençlerimi kendi kültürünü kaybedip Avrupa kültürüne benzemeye çalıştığı müddetçe bizi karanlık günler bekliyor demektir.      

 Gençliğinde bilgi ağacını dikmeyen, yaşlılığında rahatlayacağı bir gölge bulamaz”.      

 Sürekli gezen, seyahat eden bir kişi olarak geçen hafta Perşembe günü saat 15 ‘de bir iş dolayısıyla Aralık köyüne gidiyordum. Düz ağzı diye tabir ettiğimiz ve Eynesil Anadolu Lisesinin bulunduğu bu bölgede 3 tane lise öğrencisinin ellerinde “bira” kutularıyla asfalt kenarında kendilerinden geçmiş, kahkaha atarlarken gördüm. Dünya ile tamamen ilgileri kesilmiş, beyhude misali..

. Büyük ihtimalle bu gençler okulu akıya almışlardı. Gelen, geçen araçlardan bir rahatsızlık duymuyorlardı.  

  Beklide arkadaş kurbanı olabilirler ama Lisiçki içmesi delikanlılık sayılmaz”. e öğrencisinin  

   Hayta ağzına içki koymamış bir kişi olarak bu manzarayı ürkütücü buldum..Çünkü bu yaşta buna cesaret edebilen bir gençlik, birkaç yıl sonra nelere cesaret edebilir..   

   Bu olayı görünce hem kendileri, hem de aileleri adına büyük üzüntü duydum. Aslında bu ibretlik olayı durup, görüntü, haber boyutuna taşımak istedim. Gençlerin geleceğini ve ailelerinin sıkıntıya düşecek olduklarından dolayı vazgeçtim.    

    Eskiden eğitim daha disiplinli bir o kadarda kontrollüydü. Baba öğretmene “ eti senin kemiği benim” der, çeker giderdi. Öğrenci, öğretmene saygıda kusur etmez, babasının öğretmene söylediği sözü hatırlardı. Şimdiki zamanda öğretmen öğrenciye bir tokat atsa, soluğu mahkeme kapılarında alıyorlar. Vaziyet böyle olunca öretmen- öğrenci ilişkisi bir noktada tıkanıyor.   

  Birde sigara gerçeği var ki ne kadar önlem alınsa da gerçekler aynı kalmakta..   

  Sigaraya başlama yaşının neredeyse 11 olduğu ülkemizde, ilçemizde de görüntü pek farklı değil. Halen daha el altından bazı bakkallarda öğrenciye sigara satışı yapıldığını görüyor ve duymaktayız. Kimi öğrenciler okulların arka bahçesinde, sokak aralarında kaçak sigara içerek zararlı olan bu maddeye alışıyorlar. Bundan 3 yıl kadar önce bir ilkokul öğrencisini sigara içerken görmüş uyarılarda bulunmuştum. Aradan geçen zaman diliminde gerisini varın siz düşünün.  

   Eğitim her ne kadar ailede başlasa da, okulda olgunlaşır. Sokaklarda hoyratlaşırsa bir yerlerde yanlışlık var demektir. Öğretmen okulda verilen eğitime katkıda bulunsa da, sokaktaki eğitime pek katkıda bulunamaz. Burada ki görev ailelerimize düşmektedir.  

    Bizler Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Dede ve okul idarecilerimizden bu aşamadan sonra öğrencilerimize daha sıkı kol kanat gelerek, yarınlar hazırlanmasını istiyoruz. Çünkü “Gençliği iyiye yönelten, insanlığı iyiye yöneltir”.  

  İddia bayileri kontrol edilmelidir. Bakkal ve büfelere de 18 yaşından küçük çocuklara sigara ve alkol satışlarının yapılıp yapılmadığının takibi yapılmalıdır. Herkes kendi halinden memnun diye bu çocukların yarınları karanlık olmamalıdır.      

 EĞİTİM ŞART..   


1643 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Seçim yarışını kim kazanır? - 26/03/2014
Seçim yarışını kim kazanır?
Yine yeşillendi fındık dalları - 20/03/2014
Yine yeşillendi fındık dalları
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!! - 12/03/2014
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!!
Bir İstanbul Masalı 2!!! - 06/03/2014
Bir İstanbul Masalı 2!!!
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 ) - 26/02/2014
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 )
Vay be ne seçimdi..2 - 14/02/2014
Vay be ne seçimdi..2
Vay be ne seçimdi… 1 - 06/02/2014
Vay be ne seçimdi… 1
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz! - 30/01/2014
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz!
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu - 17/12/2013
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret3576900
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams