• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.91495.9386
Euro6.56346.5897
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Fikret BODUR
fikret.bodur@hotmail.com
Eynesili gurbetten ne kadar çok seviyoruz?
04/04/2011


   14 Şubat Eynesil’in kurtuluşuyla ilgili bir yazı kaleme almıştım. Yazıyı kaleme alma amacımız; Eynesil’in kurtuluşunun bundan sonraki yıllarda Kaymakamlık, Belediye, sivil toplum kuruluşlarıyla beraber geleneksel olarak ilçe içinde kutlanmasıydı…
    Yazımla alakalı ilçe içinden ve ilçe dışından çok sayıda teşekkür ve tebrik aldım. Bu yazıdan sonra, Eynesil’in kurtuluş gününden ilk defa haberi olanların yanında, neden bu zamana kadar Eynesil’de halkla bütünleşip kutlanmadı diyenlere şahit oldum.
    Karadeniz Postası gazetesi, Eynesil Ajans ve Çavuşlu.org haber sitesinde yayınlanan yazıdan sonra, tebriklerin yanında bazı Eynesilli aydınları!!!  Tarafından olumsuz eleştirilerde aldım. 3 ü geçmeyen yorumlar dikkatimizi çekti. Sözüm ona bizi İstanbul’da bulunan Eynesil Dernekler Federasyonuna düşman ilan edenlerde dahi var. Galiba yazıyı tam okumadan ahkâm kesmişler… Eynesili gurbetten ne kadar çok seviyorlarmış da haberimiz yokmuş..
    İstanbul’da bulunan Eynesil Federasyonu ve Eynesil Derneklerinden bazı vatanseverler ( kendilerine göre Eynesil sevdalıları) ” Eynesil Dernekler federasyonunun yaptığı hizmetler göz ardı edildi” diye atıp tutmuşlar.
       Bakın biz yazıda ne demiştik  “Bir tek hatırlayan İstanbul’da bulunan sivil toplum kuruluşları ve onlarda imkânlar dâhilinde ellerinden geldiğini yapıyorlar. Burada hemen şunu belirtmek isterim ki Eynesil dernekler gurbet ellerde verdiği mücadele, ilçe içinde sağlansa, Eynesil çok daha kazançlı işlerin yapılacağı ortadadır ama önemseyen yok, ciddiye alan yok. Yapılan işin elbette iyi niyetli olduğuna inanmaktayım fakat hiçbir ilçenin kurtuluşu bulunduğu yerden 1150 km mesafede kutlandığı nerede görülmüş…
    Şimdi kimse kıvıo yapmasın artık. Neden mi?  Biz Eynesil Dernekler Federasyonunun elinde imkan olsa, Eynesil’de çok daha iyi işlere imza atacağını belirttiğimiz halde bu densizce, hatta hesapsızca yapılan söylemleri kınıyorum..
    Ne acıdır ki; Kendini memleket sevdalısı diye adlandıran bu kişiler senede sadece 10- 20 gün Eynesil’e gelmekle kendisini memleket aşığı ilan edip, Eynesil’e ve kendilerine toz kondurmuyorlar. Hayat sahnesinde bütün yeteneksiz figüranlara bir rol vardır. Biz bu tip insanları figüran olarak gördüğümüzü açıkça ifade edelim.
    Bazı gerçekleri görmeyen bu sivri zekâlılar, anlaşılan bizi bu zamana kadar anlamamış olacaklar ki; bilmeden konuşuyorlar. Biz yıllardır bu ilçenin kalkınması, ekonomik anlamda gelişmesi, hatta ilçede nüfus göçünün durdurulması için bu zamana kadar 250’nin üstünde yazı yazdık, mücadele etti.
     Bunları yok sayanlar demek ki bizi takip etmiyorlar. Hem öyle gurbetten atıp tutmakla bu işler olmaz. Dava için mücadele edeceksen, Eynesil’i seveceksen, bizim gibi yıl 365 gün 24 saat bu memlekette kalacaksın ondan sonra bu ilçenin savunuluğunu yapacaksın. Yapana da neden savunuculuk yapıyorsun demiyoruz ama katkısı olmayan savunuculuğun hiçbir anlamı yoktur.
     Eynesil’de ekonomi bitmiş, insanlar birbirlerinin eline bakar olmuş. Haftası olan bir günde esnaf siftah yapamıyor. Memleket kan ağlıyor. Nüfus 10.500 den 7.600’lere düşmüş sebepleri araştırılıp önlemler alınması gerekiyor, tuzu kuru olanlar atıp tutuyor. Bölgesel bakıldığında nüfusu düşen ilk ilçelerdeniz.
     Oturduğu yerden başarıya ulasan tek varlık tavuktur. Biz yıllardır hep beraber çalışalım, Eynesil’e bir şeyler kazandıralım diyoruz, anlamıyorlar.
     Her Belediye nüfusu oranında Devletten para alıyor. Belediyeye gelen para 70 ile 80 bin lira arası olduğu söyleniyor. Personel ve mecburi harcamaları çıktıktan sonra ilçeye yatırım için ne kadar para kalıyor. Bu gibi organizasyonları Belediye tabiî ki tek başına yapamaz, ama dernekler bu çalışmalarda etkili olup iş adamlarına çağrıda bulunup destek verilmesi sağlanabilir.
     Kurtuluş günü ve diğer etkinlikler memleketin ekonomisine de sosyal faaliyetlerine bir etkendir. Eynesil kazanmayacaksa, yurdun hangi tarafında olursa olsun yapılan bir etkinlik ilçeye getiri sağlamaz. Tarih sayfalarına altın harflerle yazılmış, ama ilçe halkı tarafından bu zamana kadar bilinmeyen, şanlı zaferin, ilçe halkıyla beraber kutlanmasını istemek kadar doğal bir olay yoktur.
    Parmaklarımızla saysak kaç kişinin bu memlekette yatırımı var. İlçe vasfından çıkmış, Belde görünümünden kurtulalım diyoruz. Bu memleketi terk edenler neden gitti? İş, aş yüzünden değimli? Eynesil ekonomik olarak büyüse, kendine hitap edebilse, bu memlekette nüfus göçü olur mu? Üretmeden sadece dışa bağımlı kaldığımız müddetçe ne kadar yol alabiliriz.
    Hem ekonomik hem de idari olarak Eynesil’i sayıyla 15 kişi yönlendiriyor. Nerede bizim iş adamlarımız. Bana ne, amaan yatırım yapsam ne olacak ki, başkaları düşünsün gibi ifadeler bizim içimizden insanların söylediği sözler değimli? Yanlışlık zaten burada başlıyor..
   Eynesil Dernekler Federasyonunun yapması gereken en önemli olay; Eynesilli iş adamlarının Eynesil’e yatırım yapmalarına zemin hazırlamak ve mücadelesini vermektir. TV’lerde gecelere katılmakla hizmet yaptık mantığı doğru değildir. Reklâm illaki olacak ama yapılan hizmetin reklâmı olur.
    Biz memlekete kazansın, insanlarımız refaha erişip kendi ayakları üstünde dursunlar diye yazılar yazıyoruz. Kimsenin makamıyla, kaşıyla, gözüyle, şahsıyla işimiz olmadı olmaz. Hakkını savunamayanlara yol göstermeye çalışıyoruz. Bu zamana kadar bunu bilmeyenler, bu sözleri işlemeyen beyinlerine yerleştirsinler artık
    Çünkü  “ Bizim için bir Eynesil vardır ve gerisi teferruattır”…


1920 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Seçim yarışını kim kazanır? - 26/03/2014
Seçim yarışını kim kazanır?
Yine yeşillendi fındık dalları - 20/03/2014
Yine yeşillendi fındık dalları
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!! - 12/03/2014
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!!
Bir İstanbul Masalı 2!!! - 06/03/2014
Bir İstanbul Masalı 2!!!
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 ) - 26/02/2014
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 )
Vay be ne seçimdi..2 - 14/02/2014
Vay be ne seçimdi..2
Vay be ne seçimdi… 1 - 06/02/2014
Vay be ne seçimdi… 1
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz! - 30/01/2014
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz!
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu - 17/12/2013
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam92
Toplam Ziyaret3576950
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams