• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.91495.9386
Euro6.56346.5897
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Fikret BODUR
fikret.bodur@hotmail.com
Eynesil'de Görüntü hiç hoş değil
11/09/2011
     Bizde ilçemizin gelişmesini isteyen insanlardanız. Son yıllarda komşu ilçelere sosyo- ekonomik olarak ayak uyduramadığımız ortadadır. Ama bazı uygulamalar var ki bunların parayla pulla alakası yok. Sadece denetleme ve gözlem gerekiyor.

     Pazar alanları denetlenmeli…
     Bazen gezmek veya gözlem için komşu ilçelere gidiyorum. Bazen alış veriş yaptığımı da inkâr etmiyorum. Pazaryerlerine gidiyorum. Pazar alanlarındaki tertip düzen nasıl sağlanıyor bilmiyorum ama bizim ilçeye oranla gelişmişlikleri ortada. Hele tezgâhlarda satılan kuru kumanyaların, sebze ve meyvelerin fiyat etiketleri görünce Eynesil’e göre farklılığı görebiliyorum. Bu etiketler vatandaşları aldatamadığı gibi vatandaşın fiyat sormasına gerek kalmadan alış veriş yapmalarına neden oluyor. 
     Diğer ayrıntıları yazacak olsam bu yazı bitmez. Onun için biz kendi ilçemize dönelim.
    Geçen hafta işim dolayısıyla Eynesil sebze meyve pazarına bir arkadaşla girdim. Yapılan çalışmalar ve tamamlanmayan hizmetlerden ötürü çölde kum fırtınasını andıran toz bulutları sebze ve meyvelerin üzerinde harmanlamış. Açık gözle bire bir görülüyor.
     Vatandaş na hoş ortamdan sıkılmışçasına alışverişi tamamlasam da çıksam derdinde.  İstisnalar hariç hiçbir tezgâhta fiyat etiketi göremedim. 
     Kanunen yasak olduğu halde Zabıta ekiplerinin tezgâhtarlara sadece makbuz kestikleri anlaşılıyor. Bir nevi vur kaç taktiği. Vatandaşın cebinin, vücut sağlığının pek önemi yok bu memlekette. 
     Merdiven altı çalışanlara neden müsaade ediliyor…
     Merdiven altı diye tabir edilen vergisiz çalışmalar denetlenmiyor. Devlete vergisini ödeyenler suçlu ödemeyenler göz ardı edilmekle kimlere toleranslı davranılıyor. Bu konuyu da ilk kez yazıyorum. Çünkü bizim gördüklerimizi vergi denetimcileri göremiyorlar mı? Aslında küçük bir ilçede herkes kimin ne yaptığını zaten biliyor. O zaman bu başıboşluğun nedeni ne? 
     Eynesil’de çevre düzenlemesi hiç yok.
     Yıl 2011 ama görüntü 1950 yılları hatırlatıyor. 1950 yıllarını yaşamadık ama okuduklarımız ve büyüklerimizden dinlediklerimiz bize bunu gösteriyor. Yerleşik düzen hiç yok. Düzgün bir imar planı, çevre düzeni, sağlık denetimi yok. Halkın sağlıyla oynanmasına müsaade ediliyor. 
     Sağlık denetimleri neden yapılmıyor..
     Parmakla saysak esnaf arkadaşlarımız kızabilirler ama Kaymakamlık ve Belediye ekipleri tarafından bu zamana kadar denetlenen hiçbir işletme yok.
     Biten çalışma sahaları bir an önce tamamlanmalı..
     Birkaç aydır ilçe içinde yapılan çalışmalar hizmet adına büyük bir adım. Fakat bitirilmiş olan sahaların yapılmaması akıllarda soru işaret bırakıyor. Bazı bölgeler sanki cezalandırılmış hissi uyandırıyor. Şehrin merkez girişi diye adlandırdığımız ve ilçeyi gözle gösterebilecek olan alan çalışması yaklaşık 1,5 ay önce bitmesine rağmen düzenleme yapılıyor.
     Eynesil’de Doğu ve Batı bölgesi ismi son yapılan çalışmalardan sonra resmiyet kazandı. Öğretmen evi ve sonrası diye. Artık Belediye mantığıyla Eynesil ikiye bölündü. Şehrin ana caddesi hem de Mehmet Somuncuoğlu Caddesi üzerinde yapılan çalışmalardan sonra eski parke taşları döşendi. 
     Bize göre en iyisini yaptılar. Çünkü üç beş esnaf çıkıp ta olaya müdahale edemedi. Edemeyince sonuca katlanmak gerekir diye düşünüyorum.
     Yoların durumunu zaten yazmaya gerek yok. Hepsi harap ve mayın tarlalarını hatırlatan görüntüler var. Yaz ayında muzdarip olan bir ilçe halkı tozdan merkeze inmedikleri gibi birçok esnaf bu yaz yokları oynadı.
      Aslında ilçe haklıyla ne kadar oynadıkları ve olaylara ne kadar duyarsız kaldıkları ortada!

Fikret BODUR

 1605 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Seçim yarışını kim kazanır? - 26/03/2014
Seçim yarışını kim kazanır?
Yine yeşillendi fındık dalları - 20/03/2014
Yine yeşillendi fındık dalları
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!! - 12/03/2014
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!!
Bir İstanbul Masalı 2!!! - 06/03/2014
Bir İstanbul Masalı 2!!!
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 ) - 26/02/2014
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 )
Vay be ne seçimdi..2 - 14/02/2014
Vay be ne seçimdi..2
Vay be ne seçimdi… 1 - 06/02/2014
Vay be ne seçimdi… 1
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz! - 30/01/2014
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz!
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu - 17/12/2013
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam88
Toplam Ziyaret3576946
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams