• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.335717.4051
Euro18.262618.3357
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Murat ÖZARSLAN
muratozarslan28@gmail.com
BÜYÜLEYEN EŞSİZ GÜZELLİK “SİS DAĞI”
11/10/2011

   Doğu Karadeniz Dağ Silsilesinin bir bölümü olan, Batı da Ordu il sınırından başlayıp, doğu da Trabzon soğanlı dağlarına kadar uzanan, kuzey de Karadeniz kıyılarından belli yüksekliklerle ardı ardına yükselen ve Güneyde Sivas, Erzincan, Gümüşhane Sınırlarına kadar dayanan bölge dağ silsilesine GİRESUN DAĞLARI denmektedir.

  Bu dağ silsilesi yükseklerinde doğal ve kültürel hazinelerin saklandığı bereketli bir diyardır.Giresun dağları eşsiz güzellikleriyle birçok yaylaya ev sahipliği yapmaktadır. Yaylaların çoğu 1500-2000 metre arasında yer almaktadır. Bölgede yayla mayıs ayının son günlerinde karların erimeye başlaması, doğanın yeniden uyanmasıyla birlikte yeniden canlanmaktadır.

  Giresun da yayla yaşantısı ilin ekonomisinde, sosyal yaşantısında ve kültüründe geleneksel olarak büyük ağırlığa sahiptir. Son yıllarda dinlenme ve spor amaçlı yayla ziyaretleri de giderek artmaktadır. Giresun Dağları silsilesinde mevcut buluna irili ufaklı birçok yayla mevcuttur. Bunların başında Kümbet, Bektaş, Kulakkaya, Tamdere, Karagöl ve Sis Dağı Yaylaları gelmektedir.

  Yazımın başlığında da belirttiğim gibi ben sizlere bu yazımda büyüleyen eşsiz güzellik “SİS DAĞI”ndan bahsedeceğim. Öncelikle sis dağı ve yaylası adını aldığı başına çiçeklerden taç yapılmış ve onun devamında bembeyaz tül gibi başından eteklerine kadar kaplı yılın bütününde sisler içinde kaplı olduğundan adına Sis dağı denmiştir. Giresun ilinin ve bölgenin denize en yakın ve en yüksek dağıdır sis dağı ve yaylası. 2182 metre yüksekliğe sahip sis dağı, 38 km kıyıya yakınlığı ile bölgede günü birlik olarak gezinti için ideal bir yayladır. Sis dağı yaylasına Çavuşlu Beldesin den Karadeniz e dökülen Çavuşlu deresini (zıva vadisini) takip edip yaylaya ulaşılabilir.

  Geçmişten günümüze tarihsel, kültürel, doğal ve geleneksel yaşantısıyla var olmaktadır. Bölge yöresi bakımından bir tarz arz etmekte ve geleneksel mimarisinin ahşap taş karışımı evleriyle göz doldurmaktadır. Ancak son yıllarda betonarme yapıların çarpık ve izinsiz yapılaşması da gözden kaçmamaktadır.

  Eşsiz güzellikleri hiçe sayarak sis dağı katledilmektedir. Yine de Sis dağı yaylası, yayla yaşantısının bütün doğallığıyla devam ettiği özel yerlerden bir tanesidir. Tarih de sis dağı bir çok olaya da mekan ve tanık olmuştur. Rus işgalinde bölge halkının canlarını korumak için sığınma yeri görevi görmüştür. Yinede elinden geleni yapan işgalcilere sis den bir duvar örmesine karşın namusları uğruna canını hiçe sayan kırk gelin kendilerini uçuruma bırakmışlardır o gün bugündür o uçuruma kırk gelin kaşı denmektedir. Ve buna benzer nice tarihsel olaylar da meydana gelmiştir. Sis dağı ve yaylası geleneklerin de yaşatıldığı bir dağdır. Yayla insanı günlük yaşantısında rengarenk elbiseleri, bellerinde peştamal leri, ayaklarında kara lastik ayakkabılarıyla bir ekol yaşantı içersindedirler. Yaylada Temmuz ayında geleneksel olarak 200 yıllık yayla şenliği yapılmaktadır. Tabiat bakımından doğal eşsiz bir görüntü ve huzur sunan sis dağı ve yaylası C statüsünde milli park alanı olarak da korunma altın alınmıştır. Sis dağı ve yaylası su kaynakları bakımından da zengin bir rezerve sahiptir. Neredeyse her adım başı bir çeşmeye ya da yerden kaynamak da olan buz gibi sulara rast gelinmektedir ki soğukluğundan içerken haz duyulmaktadır. Yayla bitki ve ağaç bakımından da oldukça zengin ve geniş bir yelpazeye sahiptir. Dağın alt eteklerini yörenin en önemli ekonomik gelir kaynağı olan fındık ağaçları süslemektedir. Onun hemen ardından kızılağaç, karaağaç, kestane ve gürgen ormanları takip eder. Biraz daha yükseklere çıkıldığında Ladin ormanları ve çam ormanları kaplamaktadır. 1750 metre yükseklikten sonra makilik ve geniş çayır ve çimenliklerle kaplıdır. Zirvesinden açık bir havada gözünüzün görebildiği uzaklığa bakma şansınız sınırsız. Örneğin açık ve net bir havada Ordu ilinin, Perşembe ilçesinin Çam Burnu gözlenmektedir. Sis dağı ve yaylası sadece günümüzde tesisleşme yoksunu bir yayladır. Bölgede kalınabilecek herhangi bir pansiyon, dağ evi, motel, otel bulunmaktadır. Son yıllarda yerel yöneticiler ve milletvekilleri bölge üzerinden oy çalabilmek adına turizme açacağız adı altında kandırmaca oyun oynamaktadırlar. Buda halkın yapacağı yatırım teşvikini kırmak da ve öz güveni sarsmaktadır. Böylelikle bölgeye hiçbir yatırım yapılamaktadır. Son söz olarak siz değerli okuyucularımızı eşsiz güzellikleri ile ünlü Sis dağı ve yaylasına bekliyoruz. Saygılarımla…

Murat ÖZARSLAN                          2017 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HER YÖNÜ İLE PAŞACA ŞELALESİ… - 22/05/2018
HER YÖNÜ İLE PAŞACA ŞELALESİ…
DAHA TEMİZ BİR GİRESUN, DAHA PİS BİR ÇAVUŞLU! - 31/01/2018
DAHA TEMİZ BİR GİRESUN, DAHA PİS BİR ÇAVUŞLU!
ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK... - 12/09/2017
"Padişah’ın biri bir gün vezirini çağırmış, bana öyle bir şey yap ki özrün kabahatinden büyük olsun demiş.
Çavuşlu'da vicdanî ret… - 23/12/2015
Çavuşlu'da vicdanî ret…
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK, EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR. - 09/09/2015
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK, EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
ÇAVUŞLU’DA ASAYİŞ DİBE VURDU… - 12/05/2014
ÇAVUŞLU’DA ASAYİŞ DİBE VURDU…
MUTLULUK BİZİM İÇİN NEDİR..? - 30/01/2014
MUTLULUK BİZİM İÇİN NEDİR..?
İKTİDAR VASAT, ANA MUHALEFET YERLERDE… - 04/11/2013
İKTİDAR VASAT, ANA MUHALEFET YERLERDE…
BUNLAR ÇÖPÜN ÇÖPÜ BİLE OLAMAZLAR… - 11/10/2013
BUNLAR ÇÖPÜN ÇÖPÜ BİLE OLAMAZLAR…
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam140
Toplam Ziyaret3914421
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams