• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.597113.6516
Euro15.143015.2036
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Murat ÖZARSLAN
muratozarslan28@gmail.com
KUĞUZADE SÜLEYMAN PAŞA…
24/11/2011

Evvela Görele ve Karahisarı Şarkıde voyvodalık yapmış ve kendisine sonradan Kapıcıbaşıcılık Silahşorluk rütbeleri verilmiş, bina eminliği yaptırılmış, en nazik hizmetlerde kullanılmış, Çerkezleri Osmanlı idaresine alıştırmak ve ısındırmak için Anapa ve Soucak civarlarında dolaşmış ve pek nazik olan bu siyasi vazifeyi muvaffakıyetle başarmıştır. Canikli Ali Paşa, Battal paşa ve Abdullah paşa isyanlarının tenkilinde bulunmuştur. III. Sultan Selim Han tarafından Trabzon Valiliği görevine getirilmiş. Bu görev esnasında da halkın teveccüh ve itimadını kazanmıştır…

 Yukarıda yazılanlar sadece Süleyman paşanın ömrü hayatından kısa bir özgeçmiştir. Süleyman Paşa’nın doğum tarihi yazılı kaynaklarda geçmesede Çavuşlu mezarlığında bulunan sandukasından yazılı 1725-1730 tarihler düşünülmekte. Ölüm tarihi Şevval 1208 veya 20 Mayıs 1794’tür. Babası Çavuşlu lu Kuğuzade İbrahim Ağadır. Annesi Fatma Hanımdır. Süleyman paşanın Fatma adında zevcesi (eşi) ve Emin Bey adında bir oğlu vardır.   

 Süleyman paşa babası Kuğuzade İbrahim Ağanın 15 senelik Görele Voyvodalığı zamanında kazandığı iyi şöhreti oğlu Süleyman paşayı devlete tanıttıracak bir raddeye getirmiş olduğu Süleyman paşa ahi Görele’de Hicri 1194 ve Miladi1780 ve civar kasabaların (Karahisarı şarkı) voyvodalıklarında ve bazı kere Trabzon Müteselliğinde bulunmuştur. Kuğuzade Süleyman paşa Görele de yetişen en büyük zattır. Yüksek kumandanlardan olup Sicili Osmani da Trabzon Hanedanından olup 1203 hicri 1788 miladi Mirmiran (BEYLERBEYİ) rütbesiyle ordunun sağ kol sergerderliği verildi. Bahsi geçen 2. Abdülhamit hanın ferman sureti vesikalar bahsinde aynen yazılmıştır. Bu fermanın başı şöyledir.

  Trabzon sakinlerinden olup bu defa mücedden rütbesi Mirmirani ile Anapa ve havalisi muhafazasına memur kılınan Kuğu zade Süleyman ikbali daim olsun hüküm ki denmek suretiyle daha 1200 hicri 1786 miladi tarihinde Süleyman ağa, mirmiranlık rütbesiyle 2. Abdülhamit han tarafından paşalık rütbesiyle taltif edilmiş olduğu anlaşılmaktadır. 1203 hicri tarihinde harp meydanında, Mirmiranlık rütbesinin tekrar tevcih edilmesi hususu anlaşılamamıştır. Abdullah paşanın idamı üzerine Hicri 1206 Miladi 1791 tarihinde Trabzon Valisi olmuş. 1203 Üçüncü Sultan Selim Han devridir.Filhakika Süleyman paşanın Mirmiran (Beylerbeyi) kavuklu Baş mezar taşlı  kabri çavuşlu mezarlığında bulunmaktadır. Sanduka biçiminde yan ve baş ayak taşları mermer olan kabrin kavuk kısmı ve yan duvarları 1914-1917 Rus harbinde istilada boğazından kesilmiş ve devrilmiş bu suretle güya intikam alınmıştır. Bu perişan hali gören zamanın Giresun Valisi Sayın beyefendinin acı ihtarı üzerine bizzat müdahale ederek ve rahmetli Murat beyin himmetiyle Kavuk başa konmuş ve yan duvarlar yerine yerleştirilerek eski sanduka haline getirilmiş bulunmaktadır. Baş mermer taşta aşağıdaki 4 lük okunmaktadır.HüvelbakiElçeküp bilcümleden ettim Bakaya rıhleti ( göçmek )Terk edüp geriye mali mülkü devletiKim gelip kabrım ziyaret eyyeyin ihvan Okusun ruhum için Kulhuvallahi ayetiMerhum ve mağfurunlah Kuğu oğlu Süleyman paşa ruhi için el fatiha sene 1206. Denmekte ise de yukarıda ve nolu açıklamada izah edildiği gibi ölüm tarihi şevval 1208 ve 20 Mayıs 1794 tarihi olduğu devlet arşivindeki 17096 sayılı vesika ile tesbit edilmiş bulunmaktadır.

  Zamanın Devlet Başkanı 3. Sultan Selim gibi büyük bir padişahın teveccüh ve iltifatlarına mazhar olmuş, harp ve meydanlarında gösterdiği yararlılıklar neticesi yani vatan hizmetindeki görevini tam olarak yerine getirmiş olarak alın teriyle ve fedakarlıklarla, Mirmiranlık (Beylerbeyliği) yani Paşa’lık rütbesini kazanmış olan Kuğu zade Süleyman paşanın bir idareci olarakta tüm görevlerini layıkıyla yerine getirmiştir.Kuğuzade Süleyman Paşanın ailesinin esas seceresi şöyle yazılabilir.

 Süleyman Paşanın; Kardeşleri Rüstem Bey Mehmet Bey, Ömer bey, kız(İsmail ağanın karısı)Süleyman paşa 20 Mayıs 1794 vefat edince Çavuşlu mezarlığına defnedilmiştir. Babası Kuğuzade İbrahim ağa ve eşi Fatma Hanımın mezarlarıda Süleyman Paşanın kabri yanındadır…

 Murat ÖZARSLAN…7263 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HER YÖNÜ İLE PAŞACA ŞELALESİ… - 22/05/2018
HER YÖNÜ İLE PAŞACA ŞELALESİ…
DAHA TEMİZ BİR GİRESUN, DAHA PİS BİR ÇAVUŞLU! - 31/01/2018
DAHA TEMİZ BİR GİRESUN, DAHA PİS BİR ÇAVUŞLU!
ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK... - 12/09/2017
"Padişah’ın biri bir gün vezirini çağırmış, bana öyle bir şey yap ki özrün kabahatinden büyük olsun demiş.
Çavuşlu'da vicdanî ret… - 23/12/2015
Çavuşlu'da vicdanî ret…
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK, EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR. - 09/09/2015
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK, EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
ÇAVUŞLU’DA ASAYİŞ DİBE VURDU… - 12/05/2014
ÇAVUŞLU’DA ASAYİŞ DİBE VURDU…
MUTLULUK BİZİM İÇİN NEDİR..? - 30/01/2014
MUTLULUK BİZİM İÇİN NEDİR..?
İKTİDAR VASAT, ANA MUHALEFET YERLERDE… - 04/11/2013
İKTİDAR VASAT, ANA MUHALEFET YERLERDE…
BUNLAR ÇÖPÜN ÇÖPÜ BİLE OLAMAZLAR… - 11/10/2013
BUNLAR ÇÖPÜN ÇÖPÜ BİLE OLAMAZLAR…
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam97
Toplam Ziyaret3878276
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams