• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84026.8676
Euro7.79667.8279
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Fikret BODUR
fikret.bodur@hotmail.com
“Dev çocuk doğurdu”
05/12/2011

Veni, vidi, vici ünlü Latince deyiş. Anlamı "Geldim, gördüm, fethettim"dir. Roma İmparatoru Julius Sezar’ ait bir sözdür.
   Büyük ve anlamlı bir söz.. Aslında sözü söyleyenden ziyade, sözü söyleten olay ve gelişmelere bakmak lazım.
    Günümüz Türkiye’sinde bizim yaşantımıza münasip bir söz. Özellikle Eynesil için söylüyorum.
   “ Geldim, gördüm, sömürdüm” olarak diye güncelleyebiliriz. Neden güncellediğimize bir göz atalım.
   Yaklaşık 4 yıl önce İstanbul patentli dış sermayeli bir şirket Eynesil’de ticari hayata başladı. Bir nevi sömürü ticareti. O gün bu gündür ilçede ekonomik sıkıntı hat safhaya ulaştı. (İsim vermiyoruz reklâm olmasın)
   Adamlar ne buluyorlarsa satıyorlar.
   Vatandaşta ihtiyaç duyduğu ürünü uygun fiyatla tedarik etmek zorunda ve uygun olduğu için büyük küçük herkes alışverişe gidiyor.
   Hakkını yemeyelim bu işletme gelmeden önce esnafta fiyatlar uçuk noktadaydı.
   Ama kabahatin kendi esnafımızda olduğunu açıkça söylemek isterim. Karadeniz Bölgesinin en pahalı ilçesi Eynesil olarak tescil edebiliriz. Zamanında vatandaşı çok soydu esnaf. Bir kısmı yaşanan bu olumsuzluklardan ders almamış olacak ki hala devam ediyor. 
   Günümüz şartlarında 1 lira bile büyük para. Vatandaş parasının düşmanı olmadığı gibi önce kendi menfaatini düşünmek zorunda.
    Fiyatları görünce düşündü de.  Vatandaş İlçe Esnafından aldığı ürünle dış sermayeden aldığı ürünler arasında bir alış veriş yapabilecek fiyat farkını görünce, vatandaş ister istemez dış sermayelere yönlendi. 
   Esnaf yaşanan bu olumsuzluklardan ders almaktan ziyade hep kendi bildiğini okudu. Karşısında kocaman bir dev olduğunu unuttu.
   Vatandaş ne yaptı? Peşin parası olunca dış sermayeye yöneldi. Parası bitince ilçe esnafına borç yazdırdı. Vatandaşın bir paket sigarayı veresiye aldığı zamandayız. 
   Nakit akışının neredeyse yüzde yetmişlik bir kısmı dış sermayenin elinden direkt İstanbul’a gidiyor. Kalan yüzde otuz da ilçede dönüyor. Ekonomi tamamen küçüldüğü için esnaf önünü göremez durumda.
   Sancısız geçen 4 yılın ardından İstanbul patentli dış sermaye “Dev çocuk doğurdu” Eynesil’de ikinci dış sermaye faaliyete geçti. Birinin yonttuğu yetmiyormuş gibi ikincisi kolları sıvadı, tek rakip ilk rakip dedi. Yıllardır esnafta inmeyen etiket fiyatlarını ilk dış sermaye indirdi. Kolları sıvazlayıp karşılık verdi.
   “Ben geleli 4 yıl oldu sen daha yenisin, burası benden sorulur” dedi. Gardını alıp fiyatta azıcık ayarlama yaptı. Kim kazanacak vatandaş. Kim kaybedecek Eynesil Esnafı… Şimdi vatandaş bu yarışı takip edip bütçesini düşünecek. Eynesil esnafı bu rekabette avuçlarını yalamaya başlasınlar..
   Elemanları da iyide çalışıyorlar. Neredeyse her gün vatandaş ve esnaflar da dâhil fiyat ve ürün broşürü dağıtıyorlar. Girmedik apartman daire yok gibi. Reklâm desen TV’lerde ve gazetelerde boy boy….  
    Özel günlerde vatandaş işletmeye girmek için sıra bulanıyor. 
    Aslında ilk işletme geldiğinde 3 -5 tane esnaf bir araya gelip alternatif işletmelerle vatandaşa hizmet etmelerini bekledik. Ne çare ki kimsede ses yok.  Bizim önerimiz bu yönde bir an evvel harekete geçilmesidir. 
     Bu işletmelerden neden alış veriş yapılıyor sorgusu yapmıyoruz.  Bizim vatandaşa böyle bir lüksümüz olamaz. İsteyen istediği yerden alış veriş yapabilir. Ama azıcık ilçe ekonomisini düşünelim demek istiyoruz.
    Sorunun sadece bizim ilçeyi kapsamadığını diğer ilçelerde de sorunun aynı şekilde devam ettiğini duymaktayız. Büyük ilçelerin ekonomilerine pek dokunmayacak olan bu işletmeler, Eynesil ve benzeri ilçeleri tamamen bitirme noktasına getirebilirler.
     Bizi idare edenlerle ( Kim oldukları belli) Sivil toplum yetkilileri kendilerini bir tarafa çekmeyi bırakıp yarınlar için adım atmaları gerekiyor. Oturmakla, yatmakla bu memleketin düzelmediği ortada. Bu paraların ilçe dışına çıkmasından çok ilçenin içinde dolaşması esas alınarak kararlar verilmesi gerekir..
   Eee sizin yerinize biz karar veremeyecek olduğumuza göre daha ne diye bekler durursunuz..

    Not: Geçen hafta “Eynesil’de iki siyasetçiden biri” yazımızda Eynesil ilçesinin iki değerli siyaset adamını yazmış, Kendileri için Eynesil’deki iki dürüst siyasetçi ifadesini kullanmıştık. Üzülerek belirtmek isterim ki “Siyasi ilçe Başkanlık” vasıflarının düşünerek kaleme aldığımız bu yazı bazı siyasetçilerimiz ve vatandaşlarımız açısından yanlış değerlendirilmiş olduğunu bilgisine ulaştık. Ne diyelim takılacak o kadar iş varken bu gibi sözlere takılıp kalmak Eynesil’e de hizmetten mi sayılıyor? 1568 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Seçim yarışını kim kazanır? - 26/03/2014
Seçim yarışını kim kazanır?
Yine yeşillendi fındık dalları - 20/03/2014
Yine yeşillendi fındık dalları
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!! - 12/03/2014
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!!
Bir İstanbul Masalı 2!!! - 06/03/2014
Bir İstanbul Masalı 2!!!
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 ) - 26/02/2014
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 )
Vay be ne seçimdi..2 - 14/02/2014
Vay be ne seçimdi..2
Vay be ne seçimdi… 1 - 06/02/2014
Vay be ne seçimdi… 1
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz! - 30/01/2014
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz!
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu - 17/12/2013
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam833
Toplam Ziyaret3674929
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams