• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.39337.4229
Euro8.99819.0341
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Uğur BİLGİ
ugurlu.dakikalar@facebook.com
ÇÖP BELASI
26/11/2012

Ardımızda bıraktığımız,attığımız çöplerimizin asrımızda ne denli ciddi bir sorun olduğunu hepimiz biliyoruz. Daha yakın zamana kadar vahşi olarak şehirlerin yakınlarına dökülen çöplerimiz kuşkusuz çevresine ve insan sağlığına zarar vermemeli.
Son yıllarda ilimiz adına bu konuda bir takım projeler üretilip yaşama sokmaya çalışılıyor ve Görele bölgesi bu konuda Çavuşlu beldesi ile sürekli gündemde. Baştanda izaha çalıştığımız gibi asla çöp konusundaki tesise karşı duruyor gibi bir fikrede sahip olmadığımı belirtmek isterim.
Eğer Çavuşlu'ya çöp tesisi yapılırsa Piraziz ve Eynesil arasındaki tüm yerleşim merkezlerinin çöpleri buraya nakledilecek.
En son bölge idare mahkemesi Çavuşlu taş ocağı mevkiisinin uygun olmadığına karar verip yürütmeyi durdurdu ve yöre halkı bayram etti. Bu kez gene Görele'ni Aydınlar bölgesi denendi halk tepkisi ve ÇED raporunun elverişli olmaması nedeni ile başlamadan bitti. 
Ne gariptir ki Giresun'un bir ucundan denene denene gezip gelen çöp tesisi projesi mahkemenin " olmaz " dediği Çavuşlu'ya geldi. Yerel belediye'den ruhsat alma gereği dahi duymadan olanca güvenlik güçlerini Çavuşlu taş ocağı bölgesine doldurup hemen çalışma başlatıldı.
Peki ne oldu ne değiştide tekrar Çavuşlu tesis için seçildi ? Sn vali daha uygun ÇED raporu hazırlandığını, eksikliklerinin giderildiğini beyan ediyor. ÇED raporu nedir ? ÇED raporu neye göre düzenlenir ? Çavuşlu'da bu tesisin olamayacağını pekiştiren bir çok unsur var. Konu tesisin iyi yada kötü olmasıda değil. Orda iki tane dere var,su taşıyan ve canlı barındıran hatta çevre yerleşimin su gereksinmelerini karşılayan.Hemen yanıbaşında yerleşim merkezleri var Çavuşlu beldesi ve köyler. Şimdi valimiz ÇED değişti diyor. O zaman merak ediyoruz, ne değişti ? acaba ? derelere ne oldu kurudu mu ? yolumu değişti çevredeki köy ve beldeler hicret mi etti ? ne değişti ? taş ocağı bölgesindeki heyalan tehlikesi geçti mi ? geçti ise ne oldu da bu tehlike bertaraf edildi ? 
Giresun merkez belediye başkanı Aksu ülkemizdeki 3 tesisten biri olacağını ve çok faydalı olduğunu ifade ediyor Çavuşlu'ya düşünülen çöp tesisinin. Sn. Başkan o zaman buyur merkez çevresinde bir yere yap ! orta bir yer sayılır merkez böylece devlet nakliyeden de zarar etmez. Faydasına inansanız asla kimseye bırakmazdınız siz bu tesisi. Yıllardır bu konuda neden sustuğunuzu, belediyeler birliğinde bu konuda alınan kararıda az-buçuk biliyoruz.
Aslında konu oldukça vahim sorgulanması gereken çok şey var. Daha burnumuzun dibinde Trabzon'un Of ilçesindeki çöp tesisini gidin bir görün, göründe tablonun ne kadar vahim olduğunu anlayın ! 
Herşeyi bir yana bırakırsak o bölge yani Sis Dağı vadisi çok özel bir bölge. Deniz ile arasında tepe dahi olmadan karşı karşıya olan bir güzelliğin sahibi. Sis dağına oturup deniz,deniz kenarına durup dağ kokusu alabileceğiniz başka bir mahal bulabilirmisiniz Karadeniz'de. O müthiş hava sürkülasyonunu tasavvur etmek dahi zordur, sadece yaşanır.Bir birey olarak asla çöp gibi bir sorunun çözülmesi konusuna karşı değilim. Karşı duranların dediği gibi sadece yerine karşıyız,taraf değiliz.Çünkü orası asla ve asla çöp için uygun bir bölge değildir.
Şimdi Görele ve çevresinde Sis ( ZIva ) vadisinde buluan Eynesil köyleri toplanarak müthiş bir karar aldılar. Olağan üstü bir birliktelik oluştu. İstanbul'da STK'lar ayağa kalktı. Kısacası oy kullanmayacaklar ! ve üyesi oldukları siyasi partilerden de istifa edecekler ! 
Fazlacada birşey söylemekte istemiyorum bu aşamada. Ama bilinsin ki bu olay oraya asker polis dikip " ben yaptım olur " tavrı ile olacak iş değil. Neye ve kime karşı oraya panzerli polisler,askerler yığıldı ve halen bekletiliyor ? asayiş mi sağlanıyor yoksa asayiş mi bozuluyor? 
Umudumuz o ki daha akli selim bir uygulamaya geçilir, uygun bir yer bulunur ve ilimizinde çöp derdi çözümlenir. Kocaman Giresun topraklarında yer mi yok ? neden ortalarda bir yer değilde en uçtaki Çavuşlu ? Ben daha uygun kalıcı bir yer bulunabiliniceine inanıyorum. Sonuçta Çavuşlu'nun bu konudaki ömrü belli ! 20 yıl sonra bir daha yer arama derdi olacağına bence bugünden kalıcı bir yer bulunsun ! 
Çavuşlu'ya, yakın geleceğin turizm cenneti olmaya namzet Sis dağı ve Sis vadisine kıymayın ! 
Sevgi ve saygılarımızla !

Uğur  BİLGİ

 

NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 7367 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

STK’LAR SINIFTA KALMIŞKEN - 05/11/2017
STK’LAR SINIFTA KALMIŞKEN
Burası Çavuşlu Kurukale mevkii.Müthiş bir yer ! - 16/10/2017
Burası Çavuşlu Kurukale mevkii.Müthiş bir yer !
GÖRELE'de BAKIRCILIK ve TEREK KÜLTÜRÜ - 01/07/2017
GÖRELE'de BAKIRCILIK ve TEREK KÜLTÜRÜ
YAĞMALAMA ve ÖTEKİLEŞTİRME ALGISI - 22/11/2016
YAĞMALAMA ve ÖTEKİLEŞTİRME ALGISI
BİR KALP KRİZİNİN BANA ÖĞRETTİĞİ DOSTLUK ! - 06/09/2016
BİR KALP KRİZİNİN BANA ÖĞRETTİĞİ DOSTLUK !
ÇAVUŞLU BUNU HAK ETMİYOR - 02/03/2016
ÇAVUŞLU BUNU HAK ETMİYOR
"ÇÖP YOLU KABUS YOLU" - 24/02/2016
"ÇÖP YOLU KABUS YOLU"
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret3755622
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams