• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.607818.6824
Euro19.654719.7334
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Evren Orkun ŞEN
evren_orkun28@hotmail.com
GÖRELE ÇARŞISI
14/07/2013

     Görele, Giresun’un doğusunda Trabzon il sınırına yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta olan çevre ilçelere göre daha çok gelişmiş bir sahil ilçesidir.

  Görele’nin gelişmesini sağlayan etmenlerin başında Görele çarşısı gelir. Salı günleri pazarı olan Görele çarşısına birçok yerden gelen olur. Görele çarşısına Görele halkının yanında Tirebolu’nun Görele ye yakın köyleri,  Eynesil, Beşikdüzü nün bir kısmı ve Şalpazarı ndan hatta Torul ve Kürtün den  gelenler olurdu. Bu gelenek şimdilerde bozulsa da kısmen halen devam etmektedir. Ben Görele çarşısının bu kadar geniş bir coğrafyaya hitab etmesini yaylacılık ve dolayısıyla hayvancılık yapılan Sisdağı na bağlıyorum.

   Sisdağı Giresun’un Trabzon’un ve Gümüşhane’nin ortasında bir bağlantı noktasıdır. Sisdağı na Trabzonlular özellikle Şalpazarlılar, Eynesilliler, Torullular, Kürtünlüler ve Göreleliler yaylacılık amacıyla giderler orada tanışırlardı. Burada tanışan insanlarda Sisdağı’na en yakın en eski ve en büyük pazar olan Görele çarşısında buluşurlardı.

    Ben yaklaşık 25 sene evvel Çavuşlu sahilindeki evimizin önünden salı sabahları erken saatlerde insanların hayvanları ile birlikte yaya olarak hayvan pazarına Görele ye gittiklerini hayal meyal hatırlarım. Bu insanlar Zıva vadisinden Eynesil den Beşikdüzü’nden ve hatta Şalpazarı’ndan buraya hayvan satmak için yola çıkarlardı. Yani Sisdağı’nda buluşan civar bölgenin insanlarının pazarı Görele idi.

  Görele çarşısını Görele çarşısı yapan birçok özellik vardır. Görele de Görele helvası(keser helvası) denilen Görele ye özgü bir helva vardır. Görele çarşısında Görele dondurması denilen (kar dondurması) meşhur bir dondurma vardır. Bütün bu her şeyin yanında Görele çarşısını Görele çarşısı yapan tartışılmaz en büyük özelliği sebze meyve satılan kadınlar pazarıdır.

     Kadınlar pazarının müdavimleri genelde Çavuşlulu kadınlardır. Böyle olmasının da sebebi Çavuşlu’nun çevresine göre daha ılıman bir iklime sahip olmasıdır. Tarlalarında kendi emekleriyle yetiştirdikleri ürünlerini pazarlamaya gelen kadınlar kendilerinin çok uzun yıllardan beri pazar yeri bildikleri Görele merkez camii çevresinde yerlerini alırlar. Burada pazara gelen kadınlar içinde annem ve yakın akrabalarımız komşularımız da vardır. Hatta ben de çok defa pazara gelmiş annemim yanında salatalık, patlıcan, biber, fasulye vs. satmışımdır.

      Şimdilerde Görele merkez camii tadilat görüyor. Kadınların pazar yerleri ise tamamen ortadan kalktı. Bu durumda kadınların işyerlerinin kapısına oturmalarına sebep oluyor. Bu durumdan da esnaf arkadaşlar dükkanlarının önleri kapanması sebebiyle hayli müteessirler. Bu sebepten de bu kadınlar analarımız, teyzelerimiz vs. esnafın tepkisi yüzünden sığınmacı muamelesi görüyorlar. Herkesin dilinde bu kadınlar için belediyenin bir pazar yeri tahsis etmesi gerektiği dolaşıyor. Kendim bu çarşıda sebze meyve satarak beni yetiştiren bir annenin çocuğu olarak bu kadınları dükkanımın önünü kapatsalar da hoş görüyorum. Fakat kadınların itilip kakılması, aşağılanması hiç de hoşuma gitmiyor. Hem bunun yazı var kışı var yağmuru yağışı soğuğu sıcağı var. Bu insanlara yurdun neresinde olursa olsun değer verilmeli kapalı bir mekan yapılmalıdır.

  Görele çarşısına gereken değer verilmesini bu kültürün kendine yakışır şekilde yaşatılmasını yetkililerden istirham ediyorum.

 

NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  - Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz  3400 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİR ÜLKÜMÜZ OLSUN - 29/10/2016
BİR ÜLKÜMÜZ OLSUN
ÇAVUŞLU YASA DIŞILIĞA BAŞ KALDIRIYOR! - 20/08/2013
ÇAVUŞLU YASA DIŞILIĞA BAŞ KALDIRIYOR!
KATLEDİLEN ŞEHİR ÇAVUŞLU - 07/07/2013
KATLEDİLEN ŞEHİR ÇAVUŞLU
SERSERİLİĞİ HÜNER ZANNEDİYORUZ - 03/07/2013
SERSERİLİĞİ HÜNER ZANNEDİYORUZ
GİRESUN’U DA UNUTMA - 06/05/2013
GİRESUN’U DA UNUTMA
OKUMUYORUZ - 24/04/2013
OKUMUYORUZ
BOYNUMUZ KILDAN İNCE ANCAAAAK …. - 25/03/2013
BOYNUMUZ KILDAN İNCE ANCAAAAK ….
ZİYAN OLAN BENLİKLER - 19/03/2013
ZİYAN OLAN BENLİKLER
HEDEF BÜYÜK ORTA DOĞU PROJESİ - 12/03/2013
HEDEF BÜYÜK ORTA DOĞU PROJESİ
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam214
Toplam Ziyaret3955074
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams