• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.607818.6824
Euro19.654719.7334
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Nihat ÖZTÜRK
nozturk@hotmail.com
ÇANAKÇI BELEDİYESİ ANITKABİR’DE VE AFYON’DA
18/09/2016

           

Afyon’a bağlı İscehisar ilçesi Doğanlar köyünün Dedesivri tepesinde Giresunlulara ait bir şehitlik var. Kurtuluş savaşının en kanlı gerçeklerinin yaşandığı o toraklarda böyle özel bir şehitlik var.

Mehmet Akif’in “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda” dediği topraklar.

42. ve 47. Gönüllü Giresun Alaylarının neredeyse tamamının şehit olduğu bu Anadolu bozkırında sadece 14 Giresunlunun mezarlarının tespit edilerek toparlandığı özel bir şehitlik.

Konunun ayrıntılarına girmeden, o bölgede yaşanan destansı kahramanlık öykülerini hiç açmadan ve Giresun’da öldüğü halde cenazesi arkadaşlarının yanına Afyon’a götürülen Ahmet Asal’ın vefa örneğinden söz etmeden asıl yazmak istediklerime geçmek istiyorum.

Çünkü bu başlıkların her biri bir kitap olacak kadar hassas ve geniş konulardır.

Her yıl Giresunlular bu şehitlikte toplanarak Giresunlu şehitleri anarlar. Bu geçmişten bugüne artan bir yoğunlukla devam etmektedir. Bu ilgiye bağlı olarak da şehitlikte çeşitli çalışmalar yapılmakta, yöredeki varlığı önem kazanmaktadır.

Son yıllarda Giresun Federasyonu’nun konuya sahip çıkması ilgiyi daha da artırmıştır.

Bu yılki anma etkinlikleri 27 Ağustos 2016 tarihinde yapıldı. Giresun Federasyonu Başkanı Mehmet Kuğu bu yıl on bin kişinin katılacağı bir etkinlik düşlüyordu ve bunu da her ortamda dile getiriyordu. İstanbul ve diğer illerdeki Giresun dernekleriyle görüşüyor yerel yönetimlerle iş birliğine gidiyordu.

Bu kapsamda Çanakçı Belediyesi’nin organizasyonunu çok önemsiyoruz. Çanakçı sahilden 16 Km. içeride bir ilçe. Belediye imkânları ise sınırlı… Buna rağmen Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım bir otobüs Çanakçılıyla Afyon’da yapılan etkinliklere katılarak üzerini düşeni yaptı.

Mesela Görele Belediyesi aynı organizasyonda yer almadı nedense!

Çanakçı Belediyesi, çoğunluğunu kadınların ve çocukların oluşturduğu hemşerilerine Ankara’da Anıt Kabir’i de gezdirdi. Organizasyona katılanlara doyumsuz bir mutluluk yaşattı.

Belli ki o geziye katılan Çanakçılılar kendi imkânlarıyla ne Anıt Kabir’e ne de Afyon Giresunlular Şehitliği’ne gidebilirdi. Çanakçı Belediyesi bunu sosyal bir görev sayarak bu organizasyonun içinde yer aldı.

Uzun bir yolculuk oldu, yaklaşık 950 Km. yol gidildi Afyon Giresun Şehitliği’ne ulaşmak için. Yapılan tören izlendi ve aynı gece geriye dönüldü.

Anıtkabir gidiş yolculuğu sırasında ziyaret edildi. Bir rehber eşliğinde Anıtkabir ve Kurtuluş Savaşı Müzesi gezildi. Atatürk’e ait özel eşyalar, okuduğu kitaplar, aldığı hediyeler görüldü. Özel fotoğraflar izlendi.

Kurtuluş Savaşının temsili olarak sunulduğu platform görüldü. Fotoğraflar çektirildi.

Afyon Giresunlular şehitliğine varıldığında hava yağmaya başlamıştı. Yağmur anma etkinliğini olumsuz etkiledi, sahne ve protokolde olumsuzluklar yaşansa da şehitlik ziyaretleri tamamlandı.

Yağmur uzun sürmedi. Diğer illerden de yoğun bir katılım vardır. Giresunlular farklı şehirlerden gelerek şehitlikte buluşmuşlardı. Havanın açmasıyla tören programı uygulandı. Konuşmalar yapıldı, sahne gösterileriyle Giresunluların Kurtuluş Savaşında gösterdikleri kahramanlıklar anlatıldı.

Kuran-ı Kerim ve Mevlit okundu. Dedesivri Tepesi’nde düzenlenen fener alayıyla tören sonlandırıldı.

Bu etkinliğe Çanakçı Belediyesi’nin yaptığı gibi diğer belediyelerin de sosyal bir sorumluluk olarak katkı sağlamasını beklerdik. Bir Çanakçı bunu yapabiliyorsa diğer belediyeler daha da fazlasını yapabilirlerdi.

Bu organizasyonlar belediyeler için fazla bir külfet olmasa gerek! Nerelere para harcamıyorlar ki… Bu yıldan geçti, gelecek yıllarda diğer belediyelerin otobüslerini de görmek istiyoruz. Teşekkürler Çanakçı Belediye Başkanı Tuncay Kasım, teşekkürler.

 

NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  - Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

 

 1580 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

FINDIĞIM 3 DOLAR - 21/09/2018
FINDIĞIM 3 DOLAR
FINDIĞIN FİYATI BELLİ DEĞİL - 02/08/2018
FINDIĞIN FİYATI BELLİ DEĞİL
YENİ SİSTEM VE GİRESUN’UN BEKLENTİLERİ - 28/07/2018
YENİ SİSTEM VE GİRESUN’UN BEKLENTİLERİ
HEMŞERİ DERNEKLERİNİN DÖNÜŞÜMÜ - 18/06/2018
HEMŞERİ DERNEKLERİNİN DÖNÜŞÜMÜ
AHMET KAÇAR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ - 25/05/2018
AHMET KAÇAR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
GÖRELE DE YAPABİLİR - 08/05/2018
GÖRELE DE YAPABİLİR
DEMİRYOLU TRABZON’A BAĞLANIYORMUŞ - 27/04/2018
DEMİRYOLU TRABZON’A BAĞLANIYORMUŞ
YIKILAN TARİHİ KEMER KÖPRÜ - 14/04/2018
YIKILAN TARİHİ KEMER KÖPRÜ
İLÇELERE DOĞALGAZ NASIL GELİR? - 09/03/2018
İLÇELERE DOĞALGAZ NASIL GELİR?
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam235
Toplam Ziyaret3955095
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams