• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.39337.4229
Euro8.99819.0341
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Uğur BİLGİ
ugurlu.dakikalar@facebook.com
YAĞMALAMA ve ÖTEKİLEŞTİRME ALGISI
22/11/2016

ir milleti ifade eden ve hayatta tutan en önemli unsurdur dil !  tarihe baktığımızda da dilini kaybetmiş milletlerin tarihten de yok olduğunu göreceksiniz. Türk dili bakıldığında çok zengin bir coğrafyaya sahip olup,kendi arasında da lehçe,şive,aksan,ağız gibi bir mozaiğiye sahiptir. Yani dünya üzerinde 20’nin üzerinde TÜRK DİLİ olduğunu ve bu Türk dili tarihinin M.Ö 6 Y.Yıllara uzandığını düşünürsek bilinmesi gereken tablo da kendiliğinden ortaya çıkar.Biz sadece Anadolu coğrafyalarındaki dil yapımızı en azından bölgesel ağızları çok iyi bilmek gibi mecburiyettteyiz. Malum her yörede anlaşılan, ancak farklı ifade biçimi olan ağızlara sahipiz.

Çokta detaylara girmeden DİYAR-I ÇEPNİ olarak bildiğimiz bölgemizde bizlerin atalarımızdan gelen şekli ile nasıl bir Türkçe kullandığımız ve araştırmalar neticesinde de kimimizin ” gocagarı yada köylü ağazı ” dedikleri konuşmaların, aslında ucu Altaylara uzanan doğru Türkçemizin  %80  ortalamaya sahip olduğudur. Yani bizim bu konuda anlaşılmayan,bilinmeyen bir yanımız mevcut değildir. Dil bilimi bunu ayan-beyan aklı selim herkese sunmaktadır. Özetle bu konuda da her hangi bir sıkıntımız mevzu bahis değildir.

Şimdi gelelim asıl konuya: Yıllardır filmlerde,Tv.lerde,medya kuruluşlarında iğrenç bir algı proplemi yaşanmaktadır. Söz gelimi Karadeniz’in bütünün de sanki her yer aynı tornadan çıkmış gibi Trabzon-Rize ağazı kullanılıyor. Bunu derken bu iki ilimizle ilgili bir proplemimiz yok ! bu böyle biline baştan. Ancak kocaman ülkede,kocaman medya camiasında,sinema sektöründe bu hata halen aynı pişkinlikle devam ediyorsa,artık akla bunda kasıt var demekten de başka bir şey gelmiyor akla. Hadi kasıt yok diyelim, bu kadar toplumun yüzü görünen camialar aynı yanlışa halen düşüyorsa bu kez işin içinde korkunç bir cehalet vardır ki insanın utanası geliyor, ” bizim medyamız,sinemamız,Tv.lerimiz vb. bu kadar mı cahil,bilgi yoksunu ? ” diye.

Giresun ile ilgili bir dizide,filmde Giresun’lu bir insana Trabzon ağazı konuşturmak nasıl bir kafanın ürünüdür ki yıllardır hep aynı hata ? TRT gibi bir kurumda bile Giresun türküleri okunurken,halen Trabzon ağazı kullanılır. Filmlerde böle,dizilerde böle,türkülerde böle  ! nedir bunun adı?  Bu ne biçim bir aymazlıktır?  kimse çıkıp zerre kadar bir araştırma yapmaz mı ?  ”  hangi şehirlerde nasıl bir Türkçe nasıl bir ağız vardır?” diye.

Bu kasıt değil ise, bu bir algı operasyonu değilse nedir başka?

Tabi bu durumda devam eder gider bu ! gene bildiğini okur bu camialar.Bacak bacak üzerine atar keyfini süre süre devam eder. Bizlerde geçer alık alık,zevkle izleriz. Giresun’da Trabzon Rize ağazı konuşulur ve umrumuzda da olmaz. Kardeşim ” ben buyum beni başkalaştırma hakkını size kim veriyor? ” demeyiz..

Trabzon,Rize kendi ağazları ile nasıl orjinal ve güzelse Giresun’da öle,Ordu,Zonguldak,Samsun,Tokat,Gümüşhane vb.de öle kendi orjin yapıları ile güzel. Birde Trabzon ve Rize’deki ağıza  “LAZCA” diyen dangalaklarda var hala. Lazca bir dildir,ağız değildir,şive değildir,aksan değildir,lehçe değildir! Bunu anlamak için Kaf dağına mı çıkmak lazım?

Hülasa, bütün bunlar devam ettiğine göre en son SHOW yayınlanan ve usta aktör Metin Akpınar’ın Giresun’lu bir dedeyi canlandırdığı “aşk laftan anlamaz ” adlı dizide de aynı yanlış yapılmaktadır. Akpınar gibi bir isim bile göya Giresun’lu, Karadenizli,göya bölgeyi ifade ediyor ama Türkiye coğrafyasında en yalın ağızın olduğu Giresun’luyu temsil edeceğine Trabzon-Rize ağazı kullanıyor ! hiç mi Giresun’lu görmemiş bu insanlar, hiç biri mi Giresun’dan geçmemiş ?  Dahada ayıp olanı kullanmaya çalıştığı ağaz ne Trabzon’a uyuyor nede Rize’ye. Böylede uyduruk bir durum var ortada. Bu camiaların yaptığı her şey mübahta bizler mi bilmiyoruz ?

Çokta uzatmadan artık kimse bu insanlara camialara da kabaht bulmasın ?  onlar yaptı ve bizler kayıtsız kaldık, kalmaya da devam ediyoruz. Hepimiz suçluyuz !  bütün derneklerimizin isimleri ” KÜLTÜR ve Yardımlaşma …” diye başlar. Acaba kültür başka bir şeyde biz mi unuttuk !  yerel yönetimler, kamu, avam STK ve hatta bürokraside büyük küçük herkes,medya camiasında yer alanlar hepimiz kusurluyuz !

Parlamentodan bir vekil, yapımcı firmayı arayıp  ” kardeşim Giresun budur ! hatanızı düzeltin. ” diyemiyor mu ?  STK’lar imza kampanyası yapıp gibip bir heyetle,yapımcıya,ilgili TV.Kanalına veremez mi ?  ve daha bir çok şey yapılamaz mı?

Osman Ağa gibi bir değerin iade-i itibarı için bile nerede ise 100 yıl olacak hiç bir şey yapamayan bizler yerimizde saymaya devam ederiz ancak. Ama her fırsattada kolayca  Osman Ağa torunu oluveririz, hele helede sosyal medyada kopyala-yapıştır kolaylıkları ile. Fakat 47’inci alayımızın karargahı olan Bolvadin Özburun’da yatan yüzlerce Giresun gönülleleri için çıtımızı dahi çıkartamayız…Tamda kendi çıkarlarından korkanlar, bilmeyenler yada zır cahillere göre bir durum..

Şimdilik bu kadar azda yazsak aynı çokta yazsak aynı, ” hadi hayırlısı! ”  diyelim şimdilik

 

NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  - Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz  1727 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

STK’LAR SINIFTA KALMIŞKEN - 05/11/2017
STK’LAR SINIFTA KALMIŞKEN
Burası Çavuşlu Kurukale mevkii.Müthiş bir yer ! - 16/10/2017
Burası Çavuşlu Kurukale mevkii.Müthiş bir yer !
GÖRELE'de BAKIRCILIK ve TEREK KÜLTÜRÜ - 01/07/2017
GÖRELE'de BAKIRCILIK ve TEREK KÜLTÜRÜ
BİR KALP KRİZİNİN BANA ÖĞRETTİĞİ DOSTLUK ! - 06/09/2016
BİR KALP KRİZİNİN BANA ÖĞRETTİĞİ DOSTLUK !
ÇAVUŞLU BUNU HAK ETMİYOR - 02/03/2016
ÇAVUŞLU BUNU HAK ETMİYOR
"ÇÖP YOLU KABUS YOLU" - 24/02/2016
"ÇÖP YOLU KABUS YOLU"
ÇÖP BELASI - 26/11/2012
ÇÖP BELASI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret3755662
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams