• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://plus.google.com/u/0/108358917845376214427/posts
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

GÖRELESPOR
GİRESUNSPOR

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.65213.6667
Euro4.29594.3131
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
16° 21° 12°
google Reklam
İLLER ARASI MESAFE
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam1240
Toplam Ziyaret2768209

sanalbasin.com üyesidir

Nihat ÖZTÜRK

Nihat ÖZTÜRK
nozturk@hotmail.com
YER SEÇİMİ YANLIŞ OLMUŞTUR
26/05/2017

            Elbette Giresun’un o çöp dağından kurtulması gerekirdi ancak bu Çavuşlu kurban edilerek değil.

Giresun o ayıptan kurtulmalıydı ama Çavuşlu bu işin basamak taşı olmamalıydı.

Tabi ki Giresun’un ilçe ve belde belediyelerinin de çöp sorunu çözülmeliydi fakat Çavuşlu’ nun geleceği karartılarak değil. Evet, ilimizin böyle bir tesise ihtiyacı vardı ancak bunun yeri Çavuşlu olmamalıydı.

Kabul ediniz ki yer seçimi yanlış olmuştur.

Biz de böyledir; yönetim her zaman doğru kararlar verdiğini düşünür. Bu kararların bazılarının yanlış olduğu zaman içinde anlaşılır ama iş içten geçmiş olur.

Çavuşlu’ ya böyle bir tesisin kurulması da yanlış kararlardan birisidir. Zaman içinde anlaşılacak ama iş içten geçmiş olacak. Pardon denildiğinde yapılacak bir şey kalmamış olacak. Yanıldık denildiğinde işin geri dönüşü olmayacaktır.

Yönetim bu anlamda gerçekçi ve samimi davranmamıştır. Böyle bir tesisin kuruluşu öncesi; başta ekonomik olmak üzere sosyal, kültürel ve çevresel anlamda dört dörtlük bir çalışma yapılmamıştır.

Eleştiriler değerlendirilmemiş, karşı görüşler hiç dikkate alınmamıştır.

Teknik anlamda yeterli değerlendirmeler yapılmamıştır.

Ve,yer seçimi yanlış olmuştur.

Çavuşlu’ da Karadeniz sahil yolu yapımı için deniz dolgusunda kullanılan taşların alındığı arazide oluşan büyük bir alan yönetimin iştahını kabartmış, Karayolları’ nca kamulaştırılan bu bölge çöp tesisi kurulması için seçilmiştir.

Sonrasını biliyorsunuz… Hukuki süreç ve yapım aşamasında büyük sıkıntılar yaşanmış, inşaat işi asker denetiminde gerçekleşmiştir. Olumsuz ÇED raporları ve mahkemelerin durdurma kararlarıyla geldiğimiz bugünde tesisin açılması yeniden gündeme gelmiştir.

Baştan, yer seçiminde yapılan yanlıştan sonra yönetim geri adım atmamama adına bu yanlışında diretmiş; yöre insanını dikkate almaksızın tesisin işletilmesi noktasına gelinmiştir.

Giresun’da 16 belediyenin ve Özel İdare’nin köylerden topladığı çöpler Çavuşlu’ ya bu tesise gelecektir. Düşünsenize; Piraziz’den, Kovanlık’tan toplayacağınız çöpleri Çavuşlu’ ya taşıyacaksınız…

İlin batı ucundan doğu ucuna çöp taşımak! Tam da Karadenizli Temel’in fikri olmalı.

Bunun belediyelere getirdiği bir külfet var. Görele Belediyesi bu külfeti ilçede su tüketimine yansıttı. Kaldı ki Görele- Çavuşlu arası 5 Km.dir. Bunu bile karşılamayı göze alamadı. Uzak belediyelerin ne yapacağını varın siz düşünün.

Yer seçimi yanlıştı derken ne yapılmalıydı sorusuna da cevap vermek durumundayız.

Daha gerçekçi bir analiz yapılarak bütün belediyelere yaklaşık aynı mesafede, yerleşim yerinden uzak, sosyal ve kültürel değerleri etkilemeyecek; yaşamsal alanın dışında ve insanların gündelik hayatlarında olumsuz etkiler yapmayacak bir yer seçilebilirdi.

Böyle bir yerde bedava arazi bulmak mümkün olamayabilirdi. Ancak kamulaştırma diye de bir yöntem var. Satın alınır ve tesis buraya yapılabilirdi.

Çavuşlu’da bedava arsa var diye, boş mezar bulduğunda girmek isteyenler gibi hemen buraya atlamak zorunda mıydınız? İşte atladınız ve şimdi de içinden çıkmak için debelenip duruyorsunuz.

Bu saatten sonra geri adım atmayacağınızı biliyoruz. İlla da burası olacak diye direteceksiniz. Yer seçimi hatanızı bir başka hatayla örtmeye çalışacaksınız. Hatta yer seçiminin doğru olduğunu, kurulan tesisin teknolojik özelliklerini ve çevresel hiçbir olumsuzluğun olmadığını anlatıp duracaksınız.

Ve işin kötüsü; yanıldığınızı hiçbir zaman itiraf edemeyeceksiniz! Siz bilirsiniz…

NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz   

 



Paylaş | | Yorum Yaz
581 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

AVRUPA BİRLİĞİ REFERANDUMU NE ZAMAN? - 03/10/2017
ORDU ÇEVRE YOLU HAZİRAN AYINDA AÇILACAKTI - 16/09/2017
İLÇE BAŞKANLIĞI ŞART MI? - 09/09/2017
HÜKÜMET POLİTİKALARINI SEÇMEN BELİRLEMELİ - 18/08/2017
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın