• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://plus.google.com/u/0/108358917845376214427/posts
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GÖRELESPOR
GİRESUNSPOR

İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.26746.2925
Euro7.33867.3680
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 25° 19°
google Reklam
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam999
Toplam Ziyaret3197546

Hasan TÜRKMENDAĞ

Hasan TÜRKMENDAĞ
hsnturkmendag@gmail.com
Karadır Çavuşlu Bahtın Kara
02/11/2017
1980'lerin başında bugünkü Çavuşlu ilköğretim okulu karşısında, Beyli mahallesi altında ilk hançerler vurulmaya başlandı Çavuşluya. Amaç bölgedeki dalgakıran ve yol çalışmalarına dolgu sağlayacak kayaları çıkarmaktı. Çavuşlunun makus talihi orada başlandı yazılmaya. Bu ocak bittiğinde olayın ileride nelerle karşılaşacağını bilmeyen bölge halkı sevinmişti inceden artık dinamit atılmayacak dev kamyonlar gidecekti. Fakat zamanı gösteren çarklar işliyordu. Devecük Boynu: Çavuşlu Deresi ile Obakıran Deresinin kesiştiği bölgenin adı. İki derenin coşup kapatmadığı zamanlarda bölge halkının piknik yaptığı üst tarafında yapım tarihi tam olarak bilinmeyen zamana meydan okuyan Hınıç Köprüsü. Köprünün alt tarafında yüzme öğrendiğimiz Gaaş ,Garpuz, Gazan gölleriyle masal diyarı gibi duran etrafı ormanların yeşil örtüsüyle kaplanmış doğanın Çavuşluya en güzel armağanı. Bir sabah erken saatlerde bir makina sesiyle uyandı bölge halkı. Yüzme öğrendikleri Garpuz gölünün hemen yanıbaşında, üzerinden göle atlanılan o büyük kayaya kompresörlerle girişilmişti. Ve gün sonuna gelmeden dinamit sesleri duyuldu.Ve civardaki bütün çocukların yüzme öğrenip üzerinden göle atladığı taş ve hemen ardından göl tarihe karıştı. Ve ardından Karadeniz Sahil Yolu için Çavuşluya kamyon kamyon yıkım gelmeye başladı. Devasa makinalarla Çavuşlu'nun göğsüne hançer hançer dinamitler koyuldu. 25 yıl boyunca .Elbette bu dinamit atımları bölgede sadece kaya çıkarılmasına sebep olmadı. Hemen hemen her evin kapısında bulunan doğal su kaynakları artık yoktu. Çünkü her atımında deprem etkisi yaratan dinamit atımıyla su yönünü değiştiriyordu. Kamyon kamyon getirilen dinamit atımlarında kullanılan tüp gaz ve yüzlerce ton gübre her dinamit atımında ortaya çıkardıkları atık gazlar bölgedeki meyve bahçelerini günden güne ölüme götürüyordu. Ve ölümler bunlarla bitmiyordu. Taş ocağı faaliyette bulunduğu sürede çok sayıda işçi ölümleri de gerçekleşti Çavuşluda. Fakat görünmez bir el bu olayları örtbas ediyordu. Ve taş ocağı ölüm getirmeye devam ediyordu Çavuşluya. 25 yıl süren taş ocağı artık Karadeniz Sahil yolunun Bulancak - Akçaabat arasındaki 132 kilometrelik alanın dolgusu Çavuşlu taş ocağından çıkarılan dolgu malzemesiyle doldurulup artık sona ermişti. Fakat Çavuşlu için bu artık rahat nefes alabiliriz anlamına gelmiyordu ve tehlike çanları olanca gücüyle çalmaya başlamıştı.Ve Çöp TesisiKaradeniz Bölgesi için çöp ciddi bir sorun. Ve bu sorundan en kolay kurtulmanın yolu siyasiler için nüfusu en az olan dolayısıyla en az oy kaybının yaşanacağı bölge tabiiki Çavuşlu idi.ortalama 2500 oy bir şekilde tolere edilebilirdi.

 Hem Giresun şehir merkezinden alınacak oy sayısı çok fazla olduğundan Çavuşludaki devede kulak değil kulakta kıl bile değildi.Süreç başlamıştı. İlk tepkiler bölge halkından geldi ve ardından yerel yönetim olayı yargıya taşıdı. Ordu İdare Mahkemesi bölgeye tesis yapılamayacağı şeklinde karar verdi. Fakat devamında İl özel idare olayı yargıtaya taşıdı. Yargıtay olayı Danıştay'a Gelen sonuç Çavuşlu için bayramdı. Karar tesis yapılamaz diyordu. Fakat bu sevinç uzun sürmedi. Bürokrasi kendi içinde hakimleri tarafından sürekli çalışıyordu. Bölge halkı zaman zaman mitingler düzenliyor askerle, polisle karşı karşıya geliyordu. Ve inanılması güç bir şekilde mahkeme kararları varken tesis yapımına devam ediliyordu. Ve tesis Katı Atık Bertaraf Tesisi adı taşımasına rağmen Giresun ve İlçelerinin çöpünün getirilip bırakılan çöp yığma tesisi olarak faaliyetine başlamasına müteakip tesisten sızan sular dereye karışıp deredeki tüm canlıların ölümüyle sonuçlanıyordu. Fakat bölge idarecilerinin bölge halkıyla çöp tesisin dereye karıştığına şahit olmasına rağmen balık ölümlerinin gerçekleştiği su analiz sonucu nasıl olduğu anlaşılmaz şekilde balık ölümlerinin su sebepli olmadığı şeklinde çıkıyordu. Numune derenin çöp tesisi kısmının yukarısından mı alınıyordu? Yoksa gizli bir el bu rapor böyle düzenlenecek mi diyordu? Kimse anlayamadı Çavuşluda. Ve gerçek doğa evlatlarını kaybetmeye devam ediyordu. Fakat felaket daha bitmemişti .Şimdilerde bölgedeki tesis için kapasite artırımı çalışmasına başlandı. Yaz ayları boyunca gece geç saatlerce kamyon kamyon çöp taşınması yetmediğinden belkide tesisin kapasitesinin artırımı çalışması başlatıldı 23/10/2017 tarihli Giresun Valiliği duyurusunda. Duyuruda derki : Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci tamamlanana kadar süreç ile ilgili her türlü bilgiler ve projeye ilişkin görüş, soru ve öneriler GİRESUN Valiliğine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilebilir.İlgililere ve kamuoyuna duyurulur. Daha önce mahkeme kararları olmasına rağmen hiç bir şey yokmuş gibi davranan irade Çavuşlu ve bölge halkının görüş veya şikayetlerini dikkate almayacaktır.Ve muhtemelen kapasite artırımı sonunda bölge illerinin çöpleride çavuşluya taşınacak. Taş ocağında çalışırken iş kazası sonucu hayatını kaybeden tüm işçilerin , sadece lakabını hatırlayabildiğimiz , Cenazesi Çavuşlu Halkının katılımıyla Erzurum'a götürülen kepçe operatörü Doktor'a,Çavuşluda düzenlenen mitinglerde doğasına sahip çıkan devamında hüküm giyen Çavuşlunun yiğit uşaklarına ,Saygıyla

NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Paylaş | | Yorum Yaz
1403 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

FINDIK FİYATLARI
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams

sanalbasin.com üyesidir