• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.09816.1225
Euro6.58766.6140
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

MEM Öğrencilerine Lise Diploması!

21/07/2019Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mesleki eğitimde yaşanan bir sorunu çözmeye yönelik yenilikleri içeren Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ile ilgili açıklama yaptı…

Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim gören öğrencilere, yeni bir düzenleme ile lise diploması alma imkanı getirildiği bildirildi. Konuya ilişkin açıklama Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan geldi.

Yeni düzenlemeyle MEB olarak Mesleki Eğitim Merkezlerindeki öğrencilerin lise diplomasına erişimlerinde esneklik sağladıklarını ifade eden Selçuk, konuya ilişkin olarak şu bilgileri aktardı: “Yaptığımız düzenleme ile Mesleki Eğitim Merkezlerindeki öğrencilerimiz artık istemeleri durumunda merkezlere geldikleri günlerde fark derslerini alabilecekler. Yüz yüze eğitim imkânı, öğrencilerin fark derslerini başarmalarını da kolaylaştıracak. Ayrıca öğrenciler, okula geldikleri gün bu dersleri alacağı için ilave maliyet de üretmeyecek. Artık bu merkezlerdeki öğrenciler, diploma alabilmek için fark derslerini ya açık öğretim kurumları yoluyla, ya da yeni uygulama olarak mesleki eğitim merkezlerinde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayabilecekler.“

Mesleki ve teknik eğitimin önemli bir ayağını Mesleki Eğitim Merkezleri oluşturuyor. Zorunlu eğitim kapsamındaki bu okullarda çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimi veriliyor. Mesleki Eğitim Merkezlerinde öğrenciler haftada bir gün okula devam ederken; diğer günler iş yerinde eğitim alıyor. Mesleki ve teknik eğitimde sektörler açısından büyük açığı kapatan kalfa ve ustalar, bu okullarda yetişiyor. Türkiye’de halen 323 Mesleki Eğitim Merkezinde 100 binin üzerinde öğrenci eğitim alıyor.

Lise diplomasına erişimdeki zorluk, öğrencilerin Mesleki Eğitim Merkezlerini tercih etmemesinde önemli bir rol oynuyordu. MEB’in bu konudaki iyileştirmesinin bu okullara yönelik talebi artırması bekleniyor.

LİSE DİPLOMASI ALMALARININ ÖNÜ AÇILDI

Mesleki Eğitim Merkezlerine devam eden öğrenciler, ortaokul sonrası 4 yıllık zorunlu eğitimi tamamlamalarına rağmen lise diploması alamıyordu. MEB, Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle öğrencilerin fark derslerini alabilmelerine imkân tanıyarak lise diplomasına sahip olabilmenin önünü açtı. Mesleki Eğitim Merkezlerindeki öğrenciler, sadece bu yolla diploma alabilirken; yeni düzenlemeyle okulda fark derslerini yüz yüze eğitim yolu ile tamamlayabilme hakkına sahip oldu.    Öte yandan, Tirebolu Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Arslan, okul bünyesinde bulunan öğrenciler için çok önemli bir fırsat doğduğunu ifade ederek, konuyu ilgili öğrencilere duyurduğunu söyledi.

 

401 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret3599773
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams