• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.597113.6516
Euro15.143015.2036
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

FINDIKTA DENGE OLUŞTU!

08/09/2020

Sanayici İşadamı Mustafa Demirci, devletin üreticiye ben alıcıyım diyerek, fındıkta bir denge oluşturduğunu söyledi.

Devletin vermiş olduğu 22,5 liralık taban fiyatın çok makul ve mantıklı güzel bir fiyat olduğunu belirten İşadamı Demirci, “Devlet fiyat olarak çok isabetli bir karar verdi ve fındık üreticisinin arkasında durdu. ‘Ben alıcıyım’ dedi ve fındıkta bir denge oluşturdu. Geçen sene 820 bin ton rekolte varken bu sene tahmini rekolte, tabii ki devletin yaptığı, Tarım Bakanlığının yaptığı rekolte 665 bin ton olarak açıklanmıştı. Daha sonra 670 bin ton olarak açıklanmıştı. Bazı özel şirketler kendilerine has gayrı resmi yaptıkları kendi çalışmalar var. Rekoltede gerçek nedir? Gerçek çuvala girince belli oluyor” dedi.
AVRUPALILAR DEPOLARINI DOLDURDU
Avrupalıların Eylül ayı gibi koronavirüs pandemisinden dolayı ihtiyacından fazla mal aldığını vurgulayan Demirci, “Geçen yıl gerçekten rekolte Türkiye tarihinde en yüksek fındık ihracatı yaptık. 344 bin ton fındık ihracat yaptık. Bundan önce en yüksek rakam 301 bin ton idi. Yan ihtiyaçlarından fazla mal aldılar. Dolaysıyla şu anda depolarında fındık var. Yine fındık alacaklar ama çok talepkar değiller. İleriki zamanlar için hesapları var. Tabii ki bu pandemiden dolayı kuruyemiş sektöründe fındık tüketimi çok güzel harcandı. Ama yiyecek maddesi olduğu için her halükarda yine de tüketilir diye düşünüyoruz. Bizim içinde bulunduğumuz şartlarda biz nihayetinde bunun sanayiciliğini yapmaya çalışıyoruz. Alırsak üzerinde çalışıyoruz, işte imalat yapıyoruz, pazara satmaya çalışıyoruz. Bu şekilde de işletmeyi devam ettiriyoruz” dedi.
KORONAVİRÜS ÇİN İLE TİCARETİ DURDURDU
Gecen yıl en fazla ihracat yapan ülkenin İtalya olduğunu, Çin ise son yılların popüler fındık ithalatçısı olduğunu iddia eden Demirci, “Türkiye en fazla katlamalı olarak ihracatı Çin’e yaptı. 4 yıl önce 2 bin ton iken, ondan sonra 4 bin ton, ondan sonra 8 bin ton, geçtiğimiz yıl 16 bin ton olarak Çin katlamalı olarak bir fındık ithalatına girmişti. Bunun daha artacağını ümit ederken pandemi dolaysıyla Çin ihracatı durdurdu. Dünya ölçeğinde Çin ile ticaret durmuş oldu ve istediğimiz ihracatı gerçekleştiremedik. Mesela geçen yıl 8 Bin 938 Ton fındık, ihracatı yapmışız Çin’e ve 3 Milyon dolar gelir elde etmişiz. Bir yıl öncesi bu 4 Bin Ton idi. Önümüzdeki yıl 16-17 Bin Ton beklentimiz vardı. Yani Çin’in piyasaya girmiş olması, fındık talep etmiş olması fındığın ileride çok daha değerli ürün olma beklentisi vardı ama pandemi olayları biraz aksattı. Çinliler ne kadar mal alır, Çinliler ile ne kadar bir araya gelinir bu zaman içinde belli olacak” dedi.
ÜRETİCİ ÜRÜNÜNE SAHİP ÇIKMIYOR
Fakirim diyen bir insanın bile 5 dönüm fındık yeri olduğunu ifade eden Demirci, sözlerini şöyle sürdürdü.
“Aslında şöyle bir şey var Bir kilogram fındık 22 buçuk lira. Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin diye bir abimiz var Keşaplı kendisi. Eski bir bürokrattır kendisi. Gerçekten profesyonel bir fındık üreticisidir. Hatta İtalya'ya fındık tarımı hizmeti vermektedir. Bugün yapmış olduğu çalışmalarla bir dönümden 600 kilogram fındık elde etmektedir. Bugün fakirim diyen insanların bile 5 dönüm yeri var. 5 dönüm yerden dönüm başı 600 kilo fındık üreten bir üretici 3 ton fındık üretir. 3 Ton üründe 75 bin lira yapar. Asgari ücretin 2 Bin 300 lira olduğu bir yerde yıllık 75 bin lira gelir elde etmek bizim insanlarımız için milli bir ürünün, insanlarımızın zenginleşmesi demektir. Ama maalesef insanlarımız fındıktan bir beklenti içinde değil de asgari ücreti tercih etmektedirler. Yani kendini öyle şartlandırmış. Bahçemde çalışayım da kendim bunu üreteyim, kendim daha fazla ürün elde edeyim düşüncesine giremiyorlar. Bu bölgemiz için bir eksiklik ama bizim dışımızdaki bölgelerde, özellikle Batı bölgelerde Akçakoca bölgelerinde falan fındık tarımına çok ağırlık vermektedirler. Makineli tarıma geçtiler. Üretim maliyetlerinin düşürdüler. Daha fazla ürün nasıl elde edebiliriz çalışması yapıyorlar. Oraların çiftçileri bizim çiftlerimize göre daha çok varlıklı bir duruma geldiler. Dünyanın değişik yerlerinde de fındık dikimi arttı. Azerbaycan, Gürcistan onlar da varlık sahibi olmaya başladılar. Yani Azerbaycan sonra Gürcistan’dan sonra İspanya'da zaten vardı, Ukrayna'da fındık dikildi. Romanya'da fındık dikildi hatta bizim Doğu Karadeniz'in dışında Türkiye'de 36 vilayette fındık diktiler. Tokak’ta bile fındık diktiler. Hatay Avanos Dağlarında bile fındık var. Yani fındık bizim Doğu Karadeniz insanın gözünde hiçbir şey değil ama bizim insanlarımız dışında maalesef çok kıymetli bir üründür”
FINDIKTA DOLAR BAZ ALINIYOR
Son olarak üreticilere tavsiyelerde bulunan Demirci, “Gerçekten bu fiyatlar güzel fiyatlar ve herkes bahçesi ile bizzat ilgilenir daha fazla ürün elde etmeye çalışırsa milli gelir artar. Milli gelir artınca sosyal gelirde artar. Tercih vatandaşın. Yaparsa kendine, yapmasa da kendine. Bir tarafta 2 bin 300 lira asgari ücret, bir tarafta 22,5 liralık fındık. Tercih vatandaşın kendisine aittir. Bahçesine bakan para kazanır, bakmayan ise kaderine razı olur. Bütün dünyada ürünler dolar bazındadır. Fındıklı'da son 2-3 yılda benim izlediğim kadarıyla ortalama 3 dolar baz alınıyor. Yani dolar gelecek yıl 10 lira olursa karşılığı da 30 lira olur” dedi.
Haber: Kamil YILMAZ / ÇAVUŞLU HABER 

1813 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam102
Toplam Ziyaret3878281
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams