• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.438018.5119
Euro17.759517.8307
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

İsmail TÜRKMENDAĞ
ismail@cavuslu.org
BU AKŞAM BİR YERE AYRILMA !!!
19/01/2011

    Bir masal diyarı Çavuşlu,ne zaman başımızı maziye çevirsek, bir masal dan ya da  Tiyatro sahnesinden çalma... düşündükçe insanı güldüren ve içten içe o günlere, duygulara  özlemle yürekleri ni  burkan, hüzünlendiren bir duygu sarar insanı..!

     Yıllar,Aylar,Günler hatta öyle zamanlar vardır ki; İnsan hayatında o günlerin özlemi ,o anki duyguların hoş sohbetle kaynaştığı zamanladır.

    O zamanların benim de bir nebze  için de olduğum Beldemiz hatıralarında çok güçlü bir yeri olan bir takım insanları içkili halde tabuta koyup; beldemiz sokaklarında gece geç saatlere kadar dolaştırmaktı.

    O günlerde bu olaylar çok revaçta idi.Bir çok özel konukları olup bu anları görmek üzere beldemize gelenler var idi.O zamanlar 1970 ve 1980 li yıllar idi.kahvehanelerde bira satmak serbest olup;lokanalarda içkili  servis hizmeti verilirdi.

   İçkili lokantaların müşterileri yoğun olup bizde tabuta koyup dolaştırmak için bolca malzeme olurdu.Akşam hava karardığında Abdullah Kalafat:" bu akşam bir yere ayrılmayın" diye haber verdiğinde o akşam  meydanımız da oldukça kalabalık bir gençlik toplanırdı.Adı geçen içkili dostumuz sakin biri ise mükafatı almancı bir tabut olur.yaramaz ise yerli bir tabut ile üstü açık bir şekilde caminin içinden imam efendinin namaz kıldırma elbisesi alınır.İçimizden biri imam olur; İmam önde tabut hemen ardında,cenaze alayı peşinde Beldemiz sokaklarında yürek yakan cenaze ağıtları gecenin sessizliğini bozardık.

   O zamanlar Fiskobirlik gece bekçisi olan bahri abinin oğlu Salihin sesi oldukça gür ve ağlamaklı idi.Mevzuya hakim bir sesi vardı.Ağlamaya başladığında gerçek bir cenazeden farkı olmazdı.Cenaze konvoyu kabataş mahallesinden geçerken Rahmetli Fadime Aktaş teyze "Bunlar bir gün beni kalpten öldürecek "diye bize sitem eder.diğer mahalle sakinleri duydukları gecenin bu saatinde ki sesleri meraklı gözlerle takip ederlerdi.

  Cenaze ekibi Cumalar mezarlığına geldiğinde tabut musallaya bırakılır  imam olanımız yüksek bir yere çıkar; yüksek sesle helallık alınırken karayolundan geçen araçlar ;Bu saatteki  cenaze merasimine garip gözlerle şahitlik ederlerdi.

  Hellalıktan sonra imam önde; tabutlu dostumuz hemen ardında salihin gür sesi nidaları ile;" bizi  bıraktında nereye gidiyorsun "diye ağıtları eşliğinde meydana gelinir.Tabuttan alınıp elleri,yüzü temizlenip bir araçla evine bıraklılırdı.

  Bu tabup şakası ve bunun gibi bir çok şenlik Güzel beldemizde uzun yıllar devam etti.İlçemizde ve komşu ilçelerde hoş sohbetlere yıllarca konu oldu.

   İlerleyen zamanlarda Bir çoğumuz gurbete gitmiş olup yerleşik nufüsun ise geçim derdinden; gençlerimiz ise bu olaylara uzak kalıp gelişen teknoloji sayesinde eskiye olan ilgi oldukça azaldı.

     Gurbetten gelen Dostarımızı gün olunca onlar geldiğinde sanki o günlere döner, gözleri dolarken yoğun bir duygu seli hakim olurken  demli çaylarını yudumlarken bizler ise kendimizi o gecelerin ilerleyen saatlerinde bulurduk.2648 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

     24/01/2011 18:55

Eveeeeeeeet ismail abi biz büyüklerimizden zaman zaman çavuşlunun mazsinde yaşanmış bu güzel halk tiyatrosunu böyle bir maziye özlem duyulmazda napılır hatirlandığında gözler yaşarmazda ne olur.Ağzına kalemine , yüreğine sağlık sayın ismail abi
Evren Orkun ŞEN

Yazarın diğer yazıları

GİT OĞLUM YARIN İMECEMİZ VAR KOMŞULARA HABER VER - 13/10/2013
GİT OĞLUM YARIN İMECEMİZ VAR KOMŞULARA HABER VER
BAK BAKALIM KIDIK DAYI DÜKKANINI AÇMIŞ MI? - 21/04/2013
BAK BAKALIM KIDIK DAYI DÜKKANINI AÇMIŞ MI?
ÇAVUŞLU'NUN HAMALLARI - 20/01/2013
ÇAVUŞLU'NUN HAMALLARI
MISIR UNU VE KARALAHANA... - 06/12/2012
MISIR UNU VE KARALAHANA...
HAZIR MEKTUP ( OKUMANIN ÖNEMİ ) - 12/11/2012
HAZIR MEKTUP ( OKUMANIN ÖNEMİ )
ESKİLERDE BİR DÜĞÜN - 03/02/2012
Geçmişte eskilere ait bir köy düğünün hikayesi ..
"YARIN SABAH ERKEN GEL" - 06/12/2011
YARIN SABAH ERKEN GEL
ÇAVUŞLUM BENİM - 08/07/2011
ÇAVUŞLUM BENİM
SEVDASINA SEVDALANDIĞIM SEVDAM - 05/04/2011
SEVDASINA SEVDALANDIĞIM;SEVDAM
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam63
Toplam Ziyaret3933181
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams