• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.217331.3424
Euro33.756133.8913
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Hüseyin ÇAKICI
huseyin25@gmail.com
Minareyi çalan kılıfına uydurur.
08/04/2018
08/04/2018
 
 
( Modern hırsızlığın taktiksel anlatımı)
 Halk arasında bu tabirle anlatılan hırsızlık aslında kendini akıllı sanan insanların devletin malını ve onunla birlikte insanların da malını çalanlar için kullanılan bir deyimdir.
Bir işletme düşünün, Çalışanlarını sigorta ettirmiyor, sigorta pirimlerini ödemiyorsa ve bunu kendine göre kendi uydurduğu bir yasaya bağlıyorsa minareyi çalmış ve kılıfına uydurmuştur.
Bu hırsızslık şekli en çok, kazanılan paranın devletten kaçırılması ve çalışanların tazminatlarının ödenmemesi için sıkça kullanılan bir hırsızlık şeklidir.
Bu uygulama daha çok hizmet sektöründe özellikle eğitimde özel okullarda ve özel dersanelerde kullanılan bir yöntemdir. Bir dersanede yaklaşık 500 öğrenci varsa patron denen, çoğununda eğitim sektöründen gelen saygın kişiler kesinlekle bu rakamı göstermezler. En fazla 200-250 öğrenciye fatura keserler. Kalanının ödedikleri para patrona gereklidir. Patronluğunu ve saygınlığını bu uygulama ile devam ettirir. Devlete vermesi gereken vergiyi kılıfna uydurarak ödemezler. Bunun sayısız belgelenmiş örnekleri vardır. Buna rağmen devletin bütün alt yapısını kullanırlar. ( Özellikle kurumunu yasal çerçevede yöneten yukarıdaki antatıma katılmayan dürüst işletmeleri tenzih edip bu uygulamanın dışında tutuyorum. Lütfen üzerlerine alınmasınlar.)

Bu uygulamayı daha da kılıflandırmak için VAKIF kurarak vakıfların statülerini kullanarak kazançlarını vakıflara aktarıp vergiden kaçırırlar. Hatta öyle uyanık davranırlar ki eğer yeni bir kurum açacaklarsa bacanak, baldız, yeğen devreye girer, yeni şirket bu kişiler üzerine açılır. Önemli bir tedbirdir yeni kurulan bu şirketi iflas ettirmek paraları kaçırmak çok kolaydır. Hangi şirket olursa olsun kazanç (para) patronun kendi kılıfı içine giren havuzuna akmaktadır. Bu uygulamanın mağdurları sadece devlet değildir. Safça emeğini üreten çalışanlardır. Çalıştıkları zaman diliminde yaşamları patronlarının iki dudaklarının arasında olduğu gibi tazminat haklarının da ödenmesi patronların iki dudaklarının arasındadır. Nasıl olsa her minareye uygun bir kılıf, kılıfı minareye geçirmeye çalışan yandaş görevlilerde vardır.
Çalışan adalete sığınır. Adalet yasaları işletir, çalışanın hakları yasalar çercevesinde karara bağlanır. Bunun adı mahkeme kararıdır. Bu karar, karar olmaktan öteye gidemez. Uygulanacak ortam, uygulanacak zemin bulamaz. Kararın uygulanacağı bir yetkili bir merci yoktur. Adeta buharlaşmıştır. Hepsi kılıfın içine hapsolmuştur. Hak eden çalışan da her türlü yasal tedbire baş vurmasına rağmen bir türlü hakkını alamaz. Kılıf o kadar sıkı hazırlanmış, kılıfın başında o kadar etkili yandaş vardırki magduriyet katmerleşerek devam eder.
Bu ara Devletin ve çalışanlarının haklarını kılıfına uyduran patron ne yapmaktadır. Bütün pişkinliği ile toplumdaki kendine göre saygın yerini korumaktadır. Yeni yeni kurumlar açmakta varlığını kat be kat artırmaya devam etmektedir. Her yıl Dünyanın değişik yerlerinde tatillerini geçirmektedir. Kah Afrikanın ortasında yerli kabilelerin arasında dans gösterilerine katılmak, kah Kuzey kutbunda batmayan güneşi seyretmektedir. Büyük pişkinliği ile bu gezileri emeklerini çaldıkları insanlara ve Devlete nazire yaparcasına sosyal medyada paylaşmaktadır. Bu uygulama da küfrün kibarcası oluyor sanırım. Nasıl olsa kervan yürüyordur. Bu geziye ödediği uçak bileti ile aslında çalışanlarının emeklerinin hakkı olan tazminatlarını ödeyebileceklerdir. Ancak narsist bir şekilde hem devletin hem çalışanların acı çekmelerinden keyif almaktadırlar.
Bu yazımda kimseyi muhatap almadım. Kimsenin kişisel yaşam haklarını ihlal etmedim. Ancak bu uygulamadan mağdur olan çok çalışan özellikle öğretmen arkadaş tanıyorum. Emek üreten arkadaşlara olan sorumluluğum anlamında bu yazıyı kaleme almak zorunda kaldım. Umarım bu yaradan kimse gocunmaz.
Bu yanlış uygulama ve oluşturulan mağduriyet devlet katında mutlaka ve mutlaka ileride giderilecektir. Bu konu da yasalara hukuka güvenim tamdır.
Sürçü lisan ettimse affola. Sağlıcakla emeğin yüce değer kabul edildiği, hırsızlığiın kılıf bulamadığı bir Türkiye dileğiyle saygılar sunuyorum. 07.04. 2018
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih Öğretmeni

NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz   


1238 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ispanak Sorunu ve Yaşadığımız Coğrafyanın Özelliklerini Bilmek… - 07/11/2019
Ispanak Sorunu ve Yaşadığımız Coğrafyanın Özelliklerini Bilmek…
GİRESUN TİCARET LİSESİ - 18/06/2018
GİRESUN TİCARET LİSESİ
ANNELER GÜNÜ - 13/05/2018
ANNELER GÜNÜ
TRAFİK KAZALARI VE BİR ANI... - 01/04/2018
TRAFİK KAZALARI VE BİR ANI...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam99
Toplam Ziyaret4153945
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams