• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.607818.6824
Euro19.654719.7334
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Hüseyin ÇAKICI
huseyin25@gmail.com
GİRESUN TİCARET LİSESİ
18/06/2018
Bu sabah yine beni üzen bir haberle irkildim. Sevgili Asım 'ın yazısından Giresun Ticaret Lisesi'nin tarihi taş binasının boşaltıldığını Ticaret Lisesi Öğrencilerinin küçük sanayideki yeni binasına taşındığını üzülerek okudum. Eğer haber doğru ise en üzücü olanın da binanın İmamhatip Lisesine tahsis edildiği haberi idi. Kaç zamandır eski öğrencilerim Taş binanın taşınacağını bu nedenle üzüntülerini bildirmişlerdi. Okul binaları tabiki taşınabilirler. Bina eskimiştir, amaca hizmet edebilme özelliğini kaybetmişte olabilir. Ya da bina tarihi özelliğinden dolayı daha önemli bir kuruma hizmet edecek te olabilir. Onun için binayı taşır yeniden onarır ve tarihi dokusunu ortaya çıkararak kalıcı bir biçimde yöre halkının hizmetine sunarsın. Bunlar olmayacak yapılmayacak işler değildir. Bu uygulama tarihi binaya onur da kazandırır. Kıymetini bir kat daha artırır. Kimse de üzülmez. Ancak Giresun un toplumsal yapısına kültürüne hatta ekonomisine bu denli hizmet etmiş yüzlerce hatta binlerce öğrenci yetiştirip hayata hazırlamış bu okula hem tarihi yapısı dolayısıyla bu denli vefasızlık yapmak başta Giresun a ve okulda okuyarak ülkesine üst düzeyde hizmet eden öğrencilerini hiçe sayarak hakaret etmektir.
1975 yılında Giresun Ticaret Lisesine atandığımda çok heyecenlanmıştım. Kapıdan içeri girdiğimde heyecanım bir kat daha artmıştı. Gençliğimin kısa bir zamanının geçtiği çok sevdiğim Giresun da, özellikle mahallemde idim. Hiç bir öğretmeni tanımamama rağmen sanki herkesi tanıyor gibi idim. Eski lise mahalle arkadaşlarımı yolda görmek beni biraz daha güvendirmişti. Kısa zamanda hem öğrencelerimle hem öğretmen arkadaşlarımla kaynaştım. Geldiğim Borçka Ticaret Lisesinde Müdür Yardımcılığı görevi yapmamdan dolayı beni hemen müdür yardımcılığı görevine getirdiler. Çok kıs zamanda öğrencilerimle kaynaştım. Okulun spor takımları ile ilgilenmeye başladım. Bandoculuk çocukluğumdan beridir hobimdi. Öğnecilik yıllarımda ve geldiğim okulda hem spor yapıyor hem de okulun bandosu ile ilgileniyordum. Giresun Ticaret ilisesinde biraz daha şevkle bu uğraşı içinde buldum kendimi. Erkek voleybol takımında Giresun şampiyonu olduk. Trabzon da bölgelerde İlilmizi temsil ettik. Bizden başka okullar çok daha iyi örgütlenmişlerdi. Bizim voleybol formamız bile yoktu. Futbol formasını voleybolculara numara öne gelmesi için ters giydiriyordum. Trabzonda dereceye giremedik. İçinde bulunduğumuz durum bakanlıktan gelen yetkili bir hanım efendinin çok dikkatini çekmiş olacak ki benimle görüşmek istedi. Ben Antrönör olarak gitmiş yönetici olarak ta Baş yardımcı Süleyman Aydın arkadaşı görevlendirmiştik. Yetkili bayan benim müdür olduğumu öğrenince çok şaşırdı ve etkilendi. Bizleri tebrik etti. Aradan bir iki hafta geçmişti ki okula bir koli geldi. Koliyi açtığımızda içinde bir takım voleybol bir takım basketbol forması vardı. Kanımca bakanlık yetkilisi hanım efendi göndermişti. İkinci sene bu yeni formalarımızla kız basketbol takımında Giresun şampiyonu olduk ve ilimizi Samsun bölgelerde temsil ederek bölge üçüncüsü olduk. Bu başarı etkili olmuş olacak ki sevgili dostum Aziz Ergun o zamanlar gazetecilik yapıyordu. Benimle okulun bahçesinde röportaj yaptı. Öğrencilerimle fotoğraflar çekti. Bu röportaj zamanın Hayat mecmuası spor ekinde üç sayfa olarak yayınlandı hala güzel bir anı olarak saklarım. Hele bando takımımızı ve öğrencilerimi hiç unutamam. Her bayramda beyaz elbiseleri kırmızı fluarları ile birer melek gibi birinci oluyorlardı. Hepsinin gözlerinden öpüyorum.
O güzel, Giresun'a büyük hizmetler veren ve onurlu bir tarihi geçmişe sahip TARİHİ ESER Ticaret Lisesi binamızdan Ticaret Lisesini çıkarıp İmamhatip yapmak hem Giresun'a hem Ticaret lisesine hakarettir. Çok üzgünüm. Şiddetle kınıyorum. Bu güzel bina eğer Ticaret Lisesi olmayacaksa mutlaka şanına layık güzel bir müze olmalıydı. 
Ticaret lislesi ile ilgili anılarım o kadar çok ki bir makaleye değil kitaplara sığmaz. Tarihi kapısını özelliğine uygun yaptırmak için ustalarla az uğraşmadım. İki kez söktürüp tekrar yaptırdım. Taşlarının üzerindeki kırmızı boyaların durması ilk zamanlar beni üzüyordu ama şimdi anılarımı tazeliyor.
Söylenecek söz bulamıyorum. Çok üzgünüm. Giresun entellektüel birikimi olan modern, modern olduğu kadarda aydın bir şehirdir. Bu alaya demokratik tepkilerini koyarlar diye düşünüyorum. 
Ticaret Lisesine emek vermiş, hayatta olmayan yönetici, öğretmen ve öğrencilerine rahmet sevgili öğrencilerine saygı ve sevgilerimi sunuyorum. 29.05.2018
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih Öğretmeni
Giresun Ticaret Lisesi Eski Md.
NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  - Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz 


1560 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ispanak Sorunu ve Yaşadığımız Coğrafyanın Özelliklerini Bilmek… - 07/11/2019
Ispanak Sorunu ve Yaşadığımız Coğrafyanın Özelliklerini Bilmek…
ANNELER GÜNÜ - 13/05/2018
ANNELER GÜNÜ
Minareyi çalan kılıfına uydurur. - 08/04/2018
Minareyi çalan kılıfına uydurur.
TRAFİK KAZALARI VE BİR ANI... - 01/04/2018
TRAFİK KAZALARI VE BİR ANI...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam212
Toplam Ziyaret3955072
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE



   
  

google reklams