• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.921033.0530
Euro35.842835.9864
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Hüseyin ÇAKICI
huseyin25@gmail.com
Ispanak Sorunu ve Yaşadığımız Coğrafyanın Özelliklerini Bilmek…
07/11/2019
Yaşadığımız coğrafyayı tanımak insan yaşamını koylaştırdığı gibi, aynı zamanda sorumluluktur. Bir coğrafyayı yaşam alanı (Vatan) tutan toplumlar öncelikle yaşadığı coğrafyanın özelliklerini bilmek zorundadır. Öncelikle üzerinde yetişen tüm bitki örtüsünü ve özelliklerini beslenebilmek için bilmek zorundadır. İnsanın yaşaması için besin kaynağı dediğimiz tüm yiyeceklerin yanında insanların sağlığına zararlı insanın yaşamını etkileyen bitkiler, canlılarda vardır. Bölgesinde zehirli engerek yılanın olduğunu bilen kişi araziye yalınayakla gitmez.
İnsanlar yaşadığı coğrafyanın iklim özelliklerine de çok iyi bilmelidir. Ne zaman yağmur yağar, yağan yağmura karşı yaşam nasıl kolaylaştırılır bilmeli ve ona göre tedbirini almalıdır. Hatta yaşadığı coğrafyada hangi bitkilerin yetiştiğini bu bitkilerin ne zaman ekilip nasıl bakımının yapılacağını da çok iyi bilmelidir. Derslerimizde bölgeler arası iklim özelliklerini anlatırken Karadeniz bölgesinde topraktan ev yapılamadığı gibi Doğu Anadolu bölgesin de ahşaptan ev yapılamayacağını, iklim özellikleri dikkate alınarak anlatıyorduk. Coğrafyayı tanımamak insan yaşamını tehlikeye sokar. Her yıl İstanbul Şile ve Kilyos ilçelerinde onlarca insan denize girdiği için boğularak hayatın kaybetmektedir. Karadeniz bölgesinde çok önemli bir etki olmadan boğulmanın olmadığı gözlemlenir. Bu Karadeniz Bölgesi insanının Karadeniz’in özelliklerini bilmelerinden kaynaklanmaktadır. Başka bir örnek verecek olursak; Her yıl basından öğrendiğimize göre onlarca insan mantar zehirlenmesinden hayatını kaybetmektedir. Çocukluğumdan beri mantar toplar ve keyifle yerim. Bizim yörelerde mantar zehirlenmesinden ölüme çok ender rastlanır.
Ispanak zehirlenmesi gündeme gelince ıspanağın arasına zehirli bitkinin karıştığı iddia edildi. Ispanağı toplayan, ambalajlayan, yabancı otlardan ayıran insanların bilgi ve becerilerini değerlendirmek gerekir. Büyük bir olasılıkla ıspanak ve arasındaki farklı otu ayıramamışlardır. Eğer zehirlenme kimyasal ilaçlama sonucu oluşmuşsa bu çok daha büyük sorumluluk aynı zamanda insanın ölümüne kast edilen bir suç olsa gerek.
Bu konu ile ilgili bir anımı sizlerle paylaşmak istiyorum. “Emekli olduktan son özel bir dershanede öğretmenlik yapıyordum. Sosyal Bilgiler dersinde çocuğun biri devamlı soru soruyor ders işlememi engelliyordu. Tekrar parmak kaldırınca sor bakalım evladım dedim. Çocuk bana, Öğretmenim bize havuz problemini neden öğretiyorsunuz bizim ne işimize yarayacak bizim ev de havuz yok ki dedi. Çocukların tümü çocuğun davranışı nedeniyle epeyce gerilmişlerdi. Çocuklar arkadaşınız harika bir soru sordu bunu cevaplamadan derse girmek olmaz dedim. Çocuklar benim kızacağımı sanmışlardı. Bakın çocuklar Havuz problemi matematik dersinin konusu olmasına rağmen kullanıldığı alan coğrafyadır. Metooroloji diye bir bilim var. Nereye ne zaman ne kadar nasıl yağış olacağını doğruya yakın tahmin eder. Yağan yağmur nereye gider diye sordum. Çocuklar cevap veremediler. Israrla sorduğumda birkaç çocuk denize gider diye cevap verdi. Peki denize nereden gider dediğimde yine cevap veremediler. Yolun kenarındaki menfezleri görmüyor musunuz dediğim de hep birlikte evet öğretmenim dediler. İşte yağan yağmur ve giden su eğer siz yağan yağmuru hesap demez iklimsel koşullarınızı bilemezseniz, menfezleri de yağmura göre yapmazsanız evlerinizi su basar dedim. Soru soran dersi kaynatmak isteyen çocuğun ailesi bir hafta sonra beni ziyarete geldiler. Onlarda bunu bu şekilde düşünmediklerini itiraf ettiler. Onlar iyi üniversiteleri bitirmişlerdi. O yaramaz çocuk ondan sonra düzenli ders çalışmaya başladı ve sanırım iyi de bir derece yaptı.
Yaşadığın coğrafyanın koşullarını bilemez, sizden önce bu topraklarda yaşayanların tecrübelerini dikkate almazsanız sağlıklı mutlu yaşayamazsınız.
Hatta eğitim sistemi bile Köy Enstitüleri mantığı ile ülkenin coğrafi koşulları, kaynakları dikkate alınarak planlanmalı ve hayata geçirilmelidir.
Emeğin yüce değer kabul edildiği demokrasinin kurum ve kuruluşları ile hayata geçirildiği, çağdaş bilim ve akıldan yana bir eğitim sisteminin hayata geçirildiği bir ülke dileği ile saygılar sunuyorum.06.11.2019
Hüseyin ÇAKICI
Emekli Tarih öğretmeni
Giresun Tic. Lis. Eski. Md
NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz   


3706 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

GİRESUN TİCARET LİSESİ - 18/06/2018
GİRESUN TİCARET LİSESİ
ANNELER GÜNÜ - 13/05/2018
ANNELER GÜNÜ
Minareyi çalan kılıfına uydurur. - 08/04/2018
Minareyi çalan kılıfına uydurur.
TRAFİK KAZALARI VE BİR ANI... - 01/04/2018
TRAFİK KAZALARI VE BİR ANI...
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam136
Toplam Ziyaret4220519
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams