• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.800728.9161
Euro31.493331.6195
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Serdar KARA
gazeteci2828@gmail.com
NERDE ESKİ DOSTLAR…
13/04/2013

Hani bir şarkı vardı “Unutulmuş birer birer eski dostlar, eski dostlar... “ diye başlayan. Nedense dilime dolandı bu şarkı. Birkaç defadır söyleyip durdum. Eski dostları hatırladım birer birer, bu şarkıyı mırıldanırken. Meğerse insan dostlarıyla varmış şu yalan dünyada ve hepsinin de ayrı yeri varmış hayatımızda… Hayatımızda onların olmadığı karelerin ne tadı var ne de tuzu! Bir yanımız muallâkta sanki onlar olmayınca. Bir yanımız eksik sanki onların yokluğunda. Acı bir burkulma hissi kaplar yüreğimizi ne zaman aklınıza düşse uzaklardaki dostlarımız, keşke yanımızda olsalar deriz. Ama nafile... Araya yollar girmiş, yıllar girmiş ve dostlarımızı bizden ayırmış. Bazı dostlar, arkadaşlar ve hatta sevgililer vardır…“Seni Seviyorum “ der, ama nedense hayatımızdan sessiz sedasız gider… Yani dostların ve sevgililerin seni terk eder nedense… Önemli olan karşındaki insana “Seni Seviyorum” demek midir? Hayır, onu hissedebilmektir. Hissedersin belki ama o sana hissetmez beklide senle dalga geçer, güler. Düşünürsün nerde hata yaptığını, bulamazsın belki çok sevmektir, çok değer verdiğin için kaybedersin hayatındakileri… Ve anlarsın bu hayatın her şeye rağmen boş olduğunu, sesiz sedasız gideceğin günü beklersin… Yani kısacası herkes bu hayatta size bir darbe vurur bir de dostların vurmuş çok mu? Artık şunu anlarsın bu dünyada dostluk, arkadaşlık, sevgili, aşklar boş, bu dünyada paran varsa her şeyin var…

Bu dünyada unutmak ve unutulmak, hissiyatı körelmemiş yürek sahipleri için en acı verici şeydir. Eğer bir nebzecik hissiyatı yoksa veya hisleri dumura uğramışsa zaten bir şey duymaz o. Onun dünyasında bizim kaygısını duyduğumuz bu ulvi duyguların da yeri olmaz. Allah muhafaza buyursun bizi bu hale düşmekten.

Bazen neşe, bazen de ıstırap içinde geçiyor günlerimiz. Bilirsiniz, hayatın yazı da var, kışı da... Siz hiç hastane koridorlarında dost beklediniz mi? Saat gecenin ikisinde telefonu elinize alıp birkaç kere arama teşebbüsünde bulundunuz mu? Sonra geç oldu deyip vazgeçerek gözyaşlarınızı yüreğinize gömdünüz mü? Belki de o gece o dostun gelmesini o kadar arzuladınız ki, gelse de iki dertleşsek, gelse de bir iki güzel kelam etsek diye geçirdiniz içinizden. Gelse de umut olsa bu elemli halime diyerek beklediniz...

Bekleyecek bir dostunuzun olması ne kadar güzel biliyor musunuz? Ve bir yerlerde sizleri de dostlarınızın beklediğini unutmayın! Onların sizi aramalarını beklemeyin, vakit geç olmadan siz onları arayın. Israrla siz arayın! Yarına bırakmayın. Çünkü hayat çok kısa. Bunun farkında olmak için mezarlık veya hastanelere uğrayın ara sıra.

Hayata dair neşe ve elemlerimizde hep yanlarına koştuğumuz veya yanı başımızda bulduğumuz dostlarımız. Hırçın dalgaların şerrinden bizi saklayan emin limanlar. İyi ki varsınız! Sizsiz bu hayat nasıl çekilir bilmem? Adı modern yüzü yalan dünyada, nesli tükenmeye yüz tutmuş kuşlar gibi sizler kaldınız aramızda birkaç kişi. Ya sizler de uçup giderseniz... Etrafımızda arkadaş çok ama dostların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Dost deyince aklıma hep şu enfes hikâye gelir. Buyurun birlikte okuyalım.

Genç adam, babasına her gün; ”Benim de senin gibi çok dostlarım var” derdi. Baba itiraz eder, “Olmaz öyle çok dost, dostun hakikisi belki bir, belki iki tanedir. Fazlasını bulamazsın” diye cevap verirdi.

 Bu konuşma ve tartışma uzayınca gerçek dostun kim olduğunu anlamak için bir sınav yapmaya karar verdiler. Bir akşam bir koyun kesip çuvala koydular. Baba, oğluna ”Hadi bu çuvalı al, bir dostuna götür” dedi.

 Delikanlı çuvalı sırtlayarak, sanki içinde öldürülmüş bir adam varmış gibi en iyi bildiği dostuna gitti. O dost, kan damlayan çuvalı görür görmez kapıyı hızla delikanlının suratına kapadı. Arkadaşını içeri almadı. Dost bildiği herkesi tek tek dolaşan delikanlı hepsinden aynı karşılığı gördü. Kapılar hep yüzüne kapandı.

 Çaresiz geri dönerek “Haklıymışsın baba” dedi. ”Dost yokmuş bu dünyada; ne sana ne de bana.” “Hayır, evlat” dedi baba. “Benim bir dostum var. Hadi, çuvalı al da bir kere de ona git.”

 Genç adam, çuvalı tekrar sırtlayıp alnından ter, çuvaldan kanlar damlar vaziyette babasının dostuna gitti. O dost, delikanlıyı hemen içeri aldı. Arka bahçeye geçerek bir çukur kazdı, çuvalı gömdüler. Çukuru kapatarak üstüne de cesedin kokusu belli olmasın diye sarımsak diktiler.

 Genç adam, babasına gelerek ”Baba, işte dost buymuş” deyince babası; “Daha erken, o belli olmaz daha. Sen yarın ona git, bir kavga çıkart ve iki tokat at. İşte o zaman anlarsın dostun hakikisini” dedi.

 Delikanlı, aynen babasının dediği gibi yaptı. Babasının dostuna istemeden iki tokat attı. Tokadı yiyen dost, şunu söyledi delikanlıya:

 ”Git de söyle babana, biz böyle iki tokada sarımsak tarlasını satmayız.”

 Sahi, böyle kaç dostunuz var sizin iki tokada sarımsak tarlası satmayacak? Yoksa sizler de Âşık Veysel diliyle “Dost dost diye nicesine sarıldım/Benim sadık yârim kara topraktır.” diyenlerden misiniz?

 Yani insanoğlu elden ayaktan düşmeye görsün, gün gelir en önce SENİ SEVİYORUM diyenler seni terk eder…

 NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz   2297 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA… - 03/07/2018
BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA…
Mânisiz Ramazan Ayı!... - 22/05/2018
Mânisiz Ramazan Ayı!...
M.SIRRI ÖZTÜRK'E VEFASIZLIK - 13/07/2017
M.SIRRI ÖZTÜRK'E VEFASIZLIK
Şehitler Vurulunca Değil, Unutulunca Ölür… - 01/05/2017
Şehitler Vurulunca Değil, Unutulunca Ölür…
Görele Ve Görelespor… - 10/04/2017
Görele Ve Görelespor…
Sılaya Özlem, Memlekete Özlem… - 23/02/2017
Sılaya Özlem, Memlekete Özlem…
FAKÜLTEMİZE SAHİP ÇIKALIM... - 10/09/2016
FAKÜLTEMİZE SAHİP ÇIKALIM...
DÜŞME... - 12/04/2016
DÜŞME...
UNUTULMAYAN KOMŞULUKLAR - 05/04/2016
UNUTULMAYAN KOMŞULUKLAR...
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam91
Toplam Ziyaret4115797
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams