• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.607818.6824
Euro19.654719.7334
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Serdar KARA
gazeteci2828@gmail.com
Pis kokulu değil, mis kokulu Görele istiyoruz!
11/06/2013
     İlk insandan bu yana çöp sorunu var. Günümüze geldikçe bu sorun çığ gibi büyümüş ve içinden çıkılamaz bir hal almıştır. Önceden çöplerin çoğunluğu organik atıktı ve kolayca toprağa karışıyordu. Günümüzde ise organik atıkların yanında sanayi atıkları büyük yer tutmaktadır. Sanayi atıklarının toprağa karışımı yüzyılları bulmaktadır.
    Ülkemizde uzun yıllardan beri çöp sorunu var. Bu sorunu çözen belediyelerimiz var. Çözemeyenlerde var. Çöplerin bir gün toplanmaması demek hayatın yaşanamaz hale gelmesi demektir. Sokak ve caddelerde biriken çöpler yalnız kentleri çirkinleştirmekle kalmaz, insan sağlığını tehdit eden birçok tehlikeyi de beraberinde getirir.
Son yıllarda ülkemizde çöpler geri dönüşümle kazanılmaya çalışılıyor. Belirli noktalara “Katı Atık Bertaraf Tesisleri” kuruluyor. Bu çalışma takdiri hak ediyor ama bu tesisin kurulacağı yerdeki insanlar ise bu duruma tepki gösteriyor. Bu tesislerin kurulacağı yerler objektif kriterlere bağlı olarak belirleniyorsa kimsenin bu duruma tepki göstermeye hakkı yok. Bu tesisler çöpün çok olduğu yerlerin yakınlarına kurulmalıdır.
Çöp-atık konusunda halkımız mutlaka bilinçlendirilmelidir. Atıkların değerlendirilmesi konusunda insanlar bilinçlendirilmelidir. Çöplerin ayrımı evden başlayarak yapılmalı ve çöp kutuları da buna uygun hale getirilmelidir. Evlerimizde kağıt, plastik, cam ve yiyecek atıklarının ayrımı zor olmasa gerek diye düşünüyorum. Bu bilinçlenme işi bugünden yarına olacak iş değildir. Bu iş zahmetlidir ve 5-10 yılı da alabilir ama sonunda bu bilinç oluşur.
    Geri dönüşümü mümkün maddelerin geri dönüşümünü sağlamak için depozito uygulamasına geri dönülmelidir. Depozito uygulaması plastik, cam, kağıt hepsini kapsamalıdır. Geri dönüşümü mümkün olan ürünlerde düşükte olsa depozito uygulaması başlarsa o ürünü satın alan atığı iade etmese bile başkalarına bu cazip gelir ve iade eder. Çöplerden geri dönüşümü mümkün olan atıkları toplayan binlerce insan var. Depozito uygulaması bu insanların gelirini de artırmış olur.
Deniz kenarına komşu illerimizde çöpler yıllarca denize-dere kenarlarına döküldü. Deniz ve dere yatakları bilinçsizce kirletildi. Bu gruba Giresun ili ve ilçeleri de dahildir. Tirebolu’da Harşit Deresi kenarına yıllarca çöp döküldü. O yolu kullanan insanların burun kemikleri sızladı. İktidarı-muhalefetiyle Giresun’da çöp sorunu bir türlü çözülemedi …
Giresun’da muhtemelen çöp sorunu çözülecek …Peki ya bizim Görele’de çözülecekmi…
     Valla ben şahsen kendi adıma bu belediyenin Görele’de çöp sorununu çözeceğine belediye bu konuda önce kendini eğitmeli sonra halkı bilinçlendirmeli..Varmı böyle bir adım…maalesef yok….O halde mis koku yerine pis kokuya devam…
 
NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz   


2612 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA… - 03/07/2018
BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA…
Mânisiz Ramazan Ayı!... - 22/05/2018
Mânisiz Ramazan Ayı!...
M.SIRRI ÖZTÜRK'E VEFASIZLIK - 13/07/2017
M.SIRRI ÖZTÜRK'E VEFASIZLIK
Şehitler Vurulunca Değil, Unutulunca Ölür… - 01/05/2017
Şehitler Vurulunca Değil, Unutulunca Ölür…
Görele Ve Görelespor… - 10/04/2017
Görele Ve Görelespor…
Sılaya Özlem, Memlekete Özlem… - 23/02/2017
Sılaya Özlem, Memlekete Özlem…
FAKÜLTEMİZE SAHİP ÇIKALIM... - 10/09/2016
FAKÜLTEMİZE SAHİP ÇIKALIM...
DÜŞME... - 12/04/2016
DÜŞME...
UNUTULMAYAN KOMŞULUKLAR - 05/04/2016
UNUTULMAYAN KOMŞULUKLAR...
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam240
Toplam Ziyaret3955100
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams