• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar7.39337.4229
Euro8.99819.0341
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Uğur BİLGİ
ugurlu.dakikalar@facebook.com
ÇAVUŞLU BUNU HAK ETMİYOR
02/03/2016

Önce ilimizin en batısından başlandı çöp ile ilgili yer aranmaya Aydındere yolu üzerindeki taş ocakları ve akabinde Yağlıdere vadisi üzerinde düşünüldü ve sonunda da en batıdan en doğuya ulaştı,

Çavuşlu'nun başına dert oldu. Bir ara Çömlekci içinde bir yer söz konusu edildi ama bu girişim sadece dikkatleri oraya çekmek ve Çavuşlu'ya indirici yumruğu vurmak içindi.Yoksa o tarafta tesis yapılması söz konusu bile değildi.Ahrında döndü dolaştı onca hukuki kararlara rağmen gene bela Çavuşlu'ya geldi.

Şimdi biraz Çavuşlu'dan söz etmek lazım. Öyle sıradan bir belde değildir Çavuşlu. Tarihi kaynaklar bu şirin belde için çok net bir ifade kullanırlar : " Türklüğün labaratuvarı ! " diye. Yani oldukça eski ve köklü bir tarihe sahip. Yavuz Sultan Selim Han'ın çocukluğunun geçtiği, sayfiye olarak kaldıkları yer. Miskal tanesi kadar aklı,vicdanı olan önce bu beldenin tarihine bakar ve öğrendiğinde de belki biraz ar eder şu yaptıkları pislik için. Derim ki Çavuşlu'ya bürokratlar geldiğinde onları ağarlamadan önce mezarlıktan başlatıp konağa doğru yürütmek anlatmak lazım. Çok daha fazla tabikide söylenebilir Çavuşlu adına ama bu girizgah olsun neye kıymak istediklerinin.

Bu tarihsel yanından minik bir kesit birde coğrafi özelliği var bu memleket köşesinin ve özellikle çöp dökülmek istenen taş ocağı mevkiisinin. O vadi denizden 2200 m. Rakıma kadar dağ ve deniz esintilerinin gidip geldiği, dağda denizin denizde dağın koktuğu ender bir güzellikte Sis dağı ile deniz arasında ne dağ ne taş ne tepeler olamayan tabiat harikasıdır. Sen Allah'ın bahşettiğini al pislik ile ört. Sis dağında da 36 pare Zıva vadsindeki köylerde ve çevre ilçelerde insanlara çöp kokusu ikram et.

Tabi bununlada kalsa, buraya gelenler bu tesis saçmalağına ön ayak olanlar zerre kadar koku olmayacak, vahşi çöp dökülmeyecek de sonra "biz yaptık oldu ! " aymazlığı ile pisliğe boğ Çavuşlu'yu ve hukuğu çiğnemek için hala boş durmayın uyduruk yaptırımlar peşinde gezin,yarın öbür günde kolluk kuvvetleri ile gene icraatlarınıza devam edin, dayanın Çavuşlu'nun gırtlağına.

İlk ÇED rapaorlarında derede,oradaki havzada canlı yaşamadığını bile yazdırın ısmarlama raporlarınıza gene. Masa başında ÇED ler yazın ama bölgede insan vasfı ile objektif olmayın.Çöpünüzün suyu dereye akmaya,sızmaya devam etsin. İnsan sağlığı, tabiat neye gerek değil mi ? ne önemi var ?

Bakalım şimdi ne olacak neler hazırlanıyor Çavuşlu üstüne ? nelerle çıkacaksınız kim bilir halkın karşısına ? Eyy Katı Atık Birliği ! ilçeleride dahil kocaman Giresun'da uygun bir yer bulamadınız mı ? Eğer bu Çavuşlu'ya olabiliyorsa Giresun'un batı tarafındaki bu zamana kadar çöp döktüğünüz yere neden yapmıyorsunuz tesisinizi ? oranın Çavuşlu'dan ne farkı var ? iki yerde sahilde. Üstelik Çavuşlu'da birde dere var, Sis vadisi var, halkın içme suyu var. Madem zararsız o zaman kapına yap ! çöp döktüğün yere kur tesisini madem kurduğunuz tesis Avrupa düzeyinde, hiç korkma hemde.. Peki satın alındığı söylenen önceki araziler ne oldu ? niye alındı da nasıl bir inceleme ile alındı da çivi dahi çakılamadan bu garabet Çavuşlu'ya göç etti ?

Ne Çavuşlu halkı ne Zıva vadiisi insanları oturduğunuz yerden doğru gitmeden,görmeden,tanımadan sandığınız kadar ne saf nede kravatınlının,iki süslü vaadine,laflarına ve kanacak kadar cıbbancı nede bıcak kemiğe dayandığında eyvallah edecek kadar duyarsızdır. Bilmediğiniz unuttuğunuz bir tarihi bilgi verelim : 1916 işgal döneminde Rusların en ciddi tokadı yediği bölgedir. O bölgeden, Zıva vadisinden kaç milis çıktı biliyormusunuz ? Sizin o bölgeye layık gördüklerinize bakın hele !

Ne olacak biliyormusunuz ? en sonunda buna sebep olanlar çatır çatır bunun diyetini ödeyecekler. Eğer hukuk bir kez daha çiğnenirse Avrupa İnsan Hakları Hukuku Başlar ve nerede olursanız olun kaçacak yeriniz bile kalmaz.

Diyeceksiniz ki " her şeye uygun zararsız olacak vb ! " bu alt yapı ile bunu zaten yapmanız mümkün değil. Farkında değilsiniz ama içimizde yurt içi ve yurt dışında modern çöp tesisleri görmüş insanlarımız var, ilk kez çöp tesisi görmüyoruz yani..

Bir sözümüzde çevre halkına korkmayın ! eğer bu garebet yapı özellikle bu hali ile işlerse gelecek kuşaklara katledilmiş su, çevre yaşanmaz bir vadi ve belde miraz bırakacaksınız ! " bana ne denilmeyecek ! " vahim bir durumdur bu ! Bu kadarcık dökülen vahşi çöple daha bahar gelmeden koku saçmaya başlayan tesis çöpler artınca ve mevsim bahara yaza dönünce kaçacak yer ararsınız. Artık Çavuşlu ekmeğinin adıda çöplük ekmeğine çıkar..

 

NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  - Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 1915 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Cavusluda cöp     05/03/2016 17:39

Agzina saglik Ugur agabey, kati atik bertraf tesisi falan hikayeee madem cöpü gelisi güzel atacaklar iste size fikir, girsinler Tireboludan iceri, istikamet Gümüshane orda yerlesim yeri olmayan daglar var alin size süper tesiiiis...
Izzet Karabacak

Yazarın diğer yazıları

STK’LAR SINIFTA KALMIŞKEN - 05/11/2017
STK’LAR SINIFTA KALMIŞKEN
Burası Çavuşlu Kurukale mevkii.Müthiş bir yer ! - 16/10/2017
Burası Çavuşlu Kurukale mevkii.Müthiş bir yer !
GÖRELE'de BAKIRCILIK ve TEREK KÜLTÜRÜ - 01/07/2017
GÖRELE'de BAKIRCILIK ve TEREK KÜLTÜRÜ
YAĞMALAMA ve ÖTEKİLEŞTİRME ALGISI - 22/11/2016
YAĞMALAMA ve ÖTEKİLEŞTİRME ALGISI
BİR KALP KRİZİNİN BANA ÖĞRETTİĞİ DOSTLUK ! - 06/09/2016
BİR KALP KRİZİNİN BANA ÖĞRETTİĞİ DOSTLUK !
"ÇÖP YOLU KABUS YOLU" - 24/02/2016
"ÇÖP YOLU KABUS YOLU"
ÇÖP BELASI - 26/11/2012
ÇÖP BELASI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret3755662
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams