• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.607818.6824
Euro19.654719.7334
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Nihat ÖZTÜRK
nozturk@hotmail.com
YENİ BİR 2002 RUHUNA İHTİYAÇ VAR
11/02/2017

Türkiye’nin yeni bir 2002 ruhuna ihtiyacı var. O heyecana ve o umuda ihtiyacı var.

Ülkeyi yeniden şaha kaldıracak yeni bir siyasi yapılanmaya ihtiyacı var.

Bu siyasi yapının 2002 de ortaya koyduğu heyecanın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Kitleleri yeniden ayağa kaldıracak bir heyecan dalgası oluşmazsa Türkiye bırakınız yerinde saymayı geriye gitmeye mecburdur.

Seçmen, oylarıyla hâlâ bu siyasi yapıyı destekliyor görünümü verirken yeni bir siyasi yapılanma söylemi de nereden çıktı diyebilirsiniz.

Görünüşe bakılırsa siz haklı olabilirsiniz ancak ülkelerin konumlarını tarif ederken her zaman seçmen oyunu baz almak doğru değildir. Ülkelerin farklı dinamikleri vardır, onlara da bakmak lazım.

Ekonomisi gelişmemiş, eğitim düzeyi olması gereken yerde olmayan ülkelerde, seçimlerde seçmeni etkileyerek oylarını almanın onlarca yolu var. Seçmenin oyunu bir siyasi yapıda yoğunlaştırması o siyasi yapının ülkeyi çok iyi yönettiği anlamına gelmez.

Türkiye iyi yönetiliyor olsaydı silahlı kuvvetlerinin bir bölümü darbe yapamaya kalmazdı. Ya kendilerini çok güçlü gördüler ya da siyasi yapıyı çok zayıf buldular. O gece darbeyi ülkeyi yönetenlerden çok sokağa dökülen halk önledi.

Türkiye iyi yönetiliyor olsaydı dolar 4 bin sınırına yaklaşmazdı.

Türkiye iyi yönetiliyor olsaydı polisinin içine, askerinin içine terör örgütü sızamazdı. Yönetim buna asla izin vermezdi. Yargısını terör örgütü ele geçirmezdi.

Peki ülke iyi yönetilmiyorsa halk neden bu yönetimi oylarıyla destekliyor?

Bunun onlarca sebebi olabilir. Bunların başında, seçmenin diğer partilerde o heyecanı görmeyişi ve onlara umut bağlamayışları geliyor. Başka seçenek olmadığı için bu yönetime oy veriyor. Bu yönetime oy verenler de özel söyleşilerde ülkenin iyi yönetilmediğini dile getirseler de “Başka hangi partiye oy verelim” sorusunu soruyorlar.

İşte anahtar cümle de bu! Başka hangi partiye oy verelim?

İşte 2002 ruhu burada ortaya çıkıyor. 2002 de seçmen oy vereceği yeni bir parti gördü karşısında. Yeni bir heyecan, yeni bir kadro, umut veren vaatler, gerçekleşebilir projeler, abartısız kampanyalar… Siyasette yeni bir dil ve yeni bir anlayış!

Üzerlerinde hiçbir tartışma olmayan yeni isimler, umut vaat eden pırıl pırıl yüzler.

Seçmen o güne kadar gördüğü tanıdığı siyasileri bir kenara koyup bu yeni yapılanmanın ardına düştü. Oy verebilecek yeni bir siyasi yapılanma çıkmıştı karşısına.

Doğru da yaptı, o siyasi yapı bir dönem ülkeyi çok da iyi yönetti. Ekonomi iyiydi, dış ilişkiler süperdi, projeler gerçekleşiyordu, ülkeye yeni bir güneş doğmuş gibiydi. Halk umutluydu. Sivil toplum kuruluşları destek veriyordu, muhalefet çalışmaları onaylıyordu.

Avrupa Birliği ve diğer müttefiklerimiz Türkiye’de yaşanan bu gelişmeyi heyecanla izliyordu. Dış yatırımcılar Türkiye’ye güveniyordu, döviz fiyatları düşüyor, enflasyon azalıyor, kalkınma rakamları insanları mutlu ediyordu.

Ülkenin kredi notu yükseliyor, yerli ve yabancı yatırımcılar projelerin gerçekleşmesinde korkusuzca risk alıyordu.

Bugün öyle mi, o ortamdan eser kalmadı.

Yönetim de bunun farkında, onlar da toplumsal heyecan yaratacak girişimlerde bulunuyor. Mesela şu anayasa değişikliği tamamen toplumsal heyecan yaşatmaya yönelik bir proje. Ülkeye yeni bir umut vaat etme girişimi… Anayasa değişikliği gerçekleşirse Türkiye yeniden şaha kalkacakmış.

Hayır, anayasa değişikliği gerçekleşecek ancak Türkiye şaha kalmayacak. Çünkü bu anlayış ve bu ekip yoruldu. Halka verecekleri umut ve heyecanları kalmadı. Çok hata yaptılar ve halk bu hatalarıyla Türkiye’nin başına çok işler açtılar.

Onun için rejim veya sistem değişikliği yerine yeni bir ruh yaratmaktan başka çıkış görünmüyor. Boyayı değiştirmek yerine boyacıyı değiştirmek kısaca…        

 

NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  - Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz 1465 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

FINDIĞIM 3 DOLAR - 21/09/2018
FINDIĞIM 3 DOLAR
FINDIĞIN FİYATI BELLİ DEĞİL - 02/08/2018
FINDIĞIN FİYATI BELLİ DEĞİL
YENİ SİSTEM VE GİRESUN’UN BEKLENTİLERİ - 28/07/2018
YENİ SİSTEM VE GİRESUN’UN BEKLENTİLERİ
HEMŞERİ DERNEKLERİNİN DÖNÜŞÜMÜ - 18/06/2018
HEMŞERİ DERNEKLERİNİN DÖNÜŞÜMÜ
AHMET KAÇAR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ - 25/05/2018
AHMET KAÇAR GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
GÖRELE DE YAPABİLİR - 08/05/2018
GÖRELE DE YAPABİLİR
DEMİRYOLU TRABZON’A BAĞLANIYORMUŞ - 27/04/2018
DEMİRYOLU TRABZON’A BAĞLANIYORMUŞ
YIKILAN TARİHİ KEMER KÖPRÜ - 14/04/2018
YIKILAN TARİHİ KEMER KÖPRÜ
İLÇELERE DOĞALGAZ NASIL GELİR? - 09/03/2018
İLÇELERE DOĞALGAZ NASIL GELİR?
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam217
Toplam Ziyaret3955077
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams