• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.439832.5698
Euro34.502534.6407
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Uğur BİLGİ
ugurlu.dakikalar@facebook.com
STK’LAR SINIFTA KALMIŞKEN
05/11/2017

Her şeyden önce STK kavramı toplumlar adına çok ciddi önemi olan teşekküllerdir.Tabi amacına uygun işlevleri oluyorsa ve olursa. Uzun yıllar önce özellikle İstanbul’da bir elin parmakları kadar olamayan dernek kimliği ile faaliyet gösteren birliktelikler.Süreç  içerisinde metropolün her ilçesinde artmaya ,ilçe ve hatta köy-köy ve nerede ise mahallelere kadar dernekler kurulmaya başlandı. Ne yazık ki bir çoğu tabela derneği olmaktan da öte gidemedi. Çünkü dernekcilik hatırı sayılır bir misyon ve donanım gerektiren bir çatıdır.

 

Bizler dernekciliği yılda bir kez yapılan dernek gecelerinden ibaret olarak düşündük öncelikle. Hepimizin tabelalalarında yazan ” Sosyal-Kültürel-yardımlaşma ” gibi unsurların çok uzağında kaldık. Elbette kendi ölçeklerinde müsbet faaliyet gösterenlerimizde olmadı değil.Ama kefeye konulduğunda biz bu konuda sınıfta kaldık ve kalan zaman içinde de sınıf atlama hakkı ile güçlü STK ve STK’lara sahip olabilme umudumda kalmadı açıkcası..

 

Giresun adına gerçek ve faideli bir STK için olmazsa olmaz temel değerler vardır ve esas olanda bunların önceliğidir. Nedir bunlar ? bir kaç örnekle açmak gerekirse en başta öncelik hakiki bir Giresun sevgisidir. Kimse gücenmesin ama bu duyguda insan sayımız çok çok az.Çünkü bu STK teşekkülerinin içinde bizim sevgilerimize baskın çıkan başka öncelikler var.  Bununla ilgili çok kişi çıkıp sayfalar dolusu şeylerde yazabilir,bir dolu örneklere boğabilir beni  ve asla inkarda etmem yok saymam yapılanları ama ben bir Giresun’lu olarak ne arzu ettiğimi ne istediğimi gayet iyi biliyor ve sonuç olarak baktığımda “Olmadı ! ” diyorum.

 

Örneğin, bunca dernek ve gurbetci oranı olarak ilk beş içinde olduğumuz İstanbul’da neden birlik içinde tek bir vucut olamıyoruz Giresun ekseninde ?  Ben arzu ederim ki bir örnek gerekecekse,siyasi olarak neden bir güç değiliz ?  Bunun tek bir cevabı var dernekler ve bu derneklerin çatısı üyelerine ve hemşehrilerine ulaşamıyor,hakim değil. Yani ” biz bu dönem bu arkadaşımızı gerek vekil,gerek encümen hatta belediye başkanı adayları olarak seçtik gereğini yapalım ! ” deyip neden o kişiler etrafında toplanamıyoruz ? Bununda çok cevabı var hali ile ama ben GİRESUN önceliği diyorum neden olmuyor ?

 

Demek ki bir yerlerde yanlışlar var !  ikinci bir konu STK adına yola çıkanlarımız kültür kavramını kaale dahi almıyorlar.Varsa siyaset yoksa siyaset…Yahu arkadaşlar STK’lar partilerin arka bahçesi değil,esasında siyasete yön veren kuruluşlardır. Ne yazık ki bu anlamda da çoklarının az-çok hesapları var.Olsun olmasın da demiyoruz ama öncelikleri göz ardı etmemek gerekmez mi ?

  

Evet kültür dedik,kitlelere her Giresunlunun evine ulaşmanın tek yolu Giresun kültürüne sahip çıkmaktan,bu kültürü her şeyi ile yaşamaktan yaşatmaktan geçer. Biz daha bir asır oluyor OSMAN AĞA meselesini çözemedik. Bu konu çözülmeden de Giresun’un iki yakası bir araya gelir mi sanıyorsunuz ? Daha memleketin unutulmuş köşelerinde kabri bile bilinmeyen yüzlerce Giresun’lu şehidimiz var…Giresun öyle sıradan bir memleket değil arkadaşlar tarihi ile kültürü ile kimselere nasip olmayacak kıymetlere sahip.

 

Bir memleket için çok önemli olan müzik konusuna değinelim:Giresun müziği kaldı mı acaba ? TRT gibi kurumlarda onca repertuvara girmiş eserlerimiz var,avamı bıraktım müzik yapanlar bile bilmiyor okumuyor,okuyamıyooooorrr..!  Dört duvar arasına sıkışmış popilist gürültüler düğün,dernek heryerde aldı başını gidiyor ve mantar gibi müzik yapanlar türüyor. Peki neden ulusal anlamda ses getiren bir isim çıkartamıyoruz ?  eksik ne sizce ?  işte bunlar hep STK eşiğinden geçen kavramlar. Ne yazık ki dünyayı,ülkeyi geçtik kendi memleketimizin cahili olduk. Yıllardır etkinliklerimizde hemen hemen aynı simalar ve aynı türde müzikler vede özden çoook uzak…

 

İstanbul’u ölçü alırsak eğer bizler büyük şehir belediyede güçlü isimlerle temsil edilemiyorsak eğer nufus olarak önde olduğumuz ilçelerde yıllardır belediye başkanları çıkartamıyorsak ( Beykoz mesela ) parlementoya STK gücü ile 4-5 vekil sokamıyorsak şapkayı önümüze koyup samimiyetle eni-konu düşünmemiz gerek.

 

STK’lar kendi halkına ulaşamıyor demiştik.Cevap olarak her yıl yaptığımız feshane geleneği ve o muhteşem kalabalık akla gelebilir.Ama o gelenlere hakim değiliz ki ?  o gelenlere bir şey veremiyoruz ki ! vur patlasın çal oynasın yalnızca.. Yada yapıyoruzda yaptıklarımızı anlatamıyoruz.

 

Hülasa kendi adıma STK olarak eksiklerimiz olduğunu  düşünüyorum fazlası ile. Dahası biz Giresun’umuzu iyi tanımıyoruz,anlamıyoruz,idrak edemiyoruz.Çünkü Giresun olanca ihtişamı ile bizi parlatacak yegane unsurdur.

 

Hep aklıma takılır Antep,Urfa,Maraş gibi illerimiz adlarının önüne haklı olarak ünvan aldı.Oysa asla küçümsemiyorum ancak bu illerde bölgesel  kahramanlıklar gösterildi Allah sonsuz razı olsun onlardan. Giresun’un suçu ne peki ?  hiç bir payeyi hak etmedi mi ?

 

İşgal dahi görmeden iki gönüllü alayla cephe cephe binlerce gönüllü evladını kabri dahi unutulan Anadolu topraklarında şehit vereceksin ve gık dahi çıkaramayacaksın !  Allah aşkına bu kimseyi rahatsız etmiyor mu ? içi sızlamıyor yanmıyor mu ? Üniversitemizde,stadyumumuzda vb neden OSMAN AĞA adını kullanamıyoruz ? o güzelim heykelini Giresun merkezde dikecek yer bulamıyor Tamdereye yasak savar gibi ancak dikebiliysoruz ! Nedir bunun izahatı ? var mı bir açıklaması ? var mı bir yiğit çıkıp bu konuda ” budur ! yoksa Giresun’un gücünü görürsünüz ! ” diyecek. İsyan et,baş kaldır demiyorum  sakın ha ! çık kendini meşru davanı savun yalnızca.

 

STK’lar önce bunu çözsün sonra bakın nasıl halkın gönlünde taht kurup emellerine ulaşıyorlar…

 

Saygılarımla….

...........

İlgili 


NOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  - Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz 3632 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Burası Çavuşlu Kurukale mevkii.Müthiş bir yer ! - 16/10/2017
Burası Çavuşlu Kurukale mevkii.Müthiş bir yer !
GÖRELE'de BAKIRCILIK ve TEREK KÜLTÜRÜ - 01/07/2017
GÖRELE'de BAKIRCILIK ve TEREK KÜLTÜRÜ
YAĞMALAMA ve ÖTEKİLEŞTİRME ALGISI - 22/11/2016
YAĞMALAMA ve ÖTEKİLEŞTİRME ALGISI
BİR KALP KRİZİNİN BANA ÖĞRETTİĞİ DOSTLUK ! - 06/09/2016
BİR KALP KRİZİNİN BANA ÖĞRETTİĞİ DOSTLUK !
ÇAVUŞLU BUNU HAK ETMİYOR - 02/03/2016
ÇAVUŞLU BUNU HAK ETMİYOR
"ÇÖP YOLU KABUS YOLU" - 24/02/2016
"ÇÖP YOLU KABUS YOLU"
ÇÖP BELASI - 26/11/2012
ÇÖP BELASI
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret4169882
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams