• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.255616.3208
Euro17.353817.4234
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Murat ÖZARSLAN
muratozarslan28@gmail.com
Çavuşlu'da vicdanî ret…
23/12/2015

 

Böyle vicdansızlık, böyle ahlaksızlık ve böyle tutarsızlık olur mu canım Çavuşluma.

Yapılan tüm toplantılar da Çavuşlu ya ne dendi "öyle bir tesis yapıyoruz ki koku ne, çöpün oraya nasıl gittiğini, nasıl işlendiğini, nasıl ayrıştırıldığını, nasıl paketlendiğini ve depolandığını göremeyecek ve kötü koku hissetmeyeceksiniz" üstüne basa basa bu sözleri sarf ettiler. Üstüne üstelik "Keşke bu tesisi benim evimin kapısına yapsalardı diyecektik." Yahu el insaf bu kadar söz verildi. İnsan olan insan vicdanı rahat bir kişi çıkıp da biz bu sözleri verdik de neden bir tanesini bile uygulamıyoruz. Bir beldeye bu kadar mı nefret besledik, bu neyin öcü, neyin cezalandırılması kardeşim diyen çıkmadı.

Devletin Hükmü gereği emrolduğu gibi her ilin kendi katı atıklarını bertaraf etmesi hakkında 81 İlin Valiliğine gönderilen genelge ile başladı bu vicdansızlık. Giresun Valiliği önderliğinde Giresun ilinde bulunan tüm Belediyelerin Başkanları ile yapılan toplantı sonucu Giresun'un çöp sorunu çözülecek ve bu işten para bile kazanılacağı düşünülen bir birlik kurulup çalışmalar başladı. Birçok alternatif yer arayışına girildi ve uygun yer bulundu. Bulundu bulunmasına ama sudan sebeplerle, siyasi baskılardan veya yasal konulardan ötürü en son en hazır ve nazır yer olan sahiplerinin deli paralara sattığı Çavuşlu taş ocağı cazibe merkezi konumuna geldi. Bu süreçte birçok toplantılar ve yer değişiklikleri oldu. Oldu olmasına ama bir türlü Çavuşlu dan vaz geçilmedi. Mahkemeler kuruldu, bilirkişi heyetinin biri geldi diğeri gitti. Çed raporları çıkarıldı. Yüzyıllardır akan dere, kuru dere yatağı gösterildi. Yeşilin her tonunu barındıran vadide sivrisinek ve kurbağa bile yaşamadığı belirtildi. Üzülerek belirtmek istiyorum ki Çavuşlum da, bu kadar vicdansızlık yapıldı, böyle ahlaksızlıklarla karşılaşıldı, bu kadar tutarsızlık yapıldı. Biz daha ne görebiliriz diyorduk ki işin koyusu gerideymiş.

Onca mahkemelerin yürütmeyi durdurma, çed raporlarının asılsız olduğuna karşın bilirkişi raporları, bu alana çöp tesisi yapılamaz kararına karşın çöpü geldiler ağzımıza soktular. Hadi dendi bu tesis buraya yapıldı hiç değilse en başta verilen sözler tutulur da Çavuşlu bu durumu en ufak sıyrıklarla atlatır. Ama nerede gelin görün en başta belirttiğim gibi bize alaycı bir üslupla söylenen "evimizin kapısına yapılmasını isteyeceğimiz bu tesis" onca verilen sözlere rağmen onca harcanan paralara rağmen yarım yamalak, iş güzar birilerinin talimatı ile birilerinin gözünü boyamak adına açılışını yaparak Çavuşlu yu ölüme terk ettiler. Yapımı bitmemiş tesisi hizmete açarak ekip ve teçhizatı donatılmamış şekilde çöp dökümüne başladılar. Yine girişte belirttiğim üzere "öyle bir tesis yapıyoruz ki koku ne çöpün oraya nasıl gittiğini, nasıl işlendiğini, nasıl ayrıştırıldığını, nasıl paketlendiğini ve depolandığını göremeyecek ve kötü koku hissetmeyeceksiniz" yok kardeşim böyle bir rezalet. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içersin de başka rezil bir örneği de olamaz. Rezilliklerini sıralamakla bitiremeyeceğimiz bir tesisle karşı karşıya Çavuşlu halkı.

Rezalet 1 / Kış ayında olmamıza rağmen akşam saatlerine doğru Dağdan esen rüzgar ile Çavuşlu’nun %30 çöp kokusunu hissetmeye başlıyor. Hani koku olmayacaktı?

Rezalet 2 / Çöpler Çavuşlu’ya sadece, Tirebolu ve Giresun Merkez de bulunan iki ayrı aktarma merkezinden getirilecek, aktarma merkezlerinde çöplerin suyu sıkıştırılarak sızdırılacak ve ful donanımlı kapalı araçlarla getirilecekti. Görele, Eynesil ve Ören Belediyesinin araçları Aktarma istasyonuna gitmeden direk çöplerini tesise getiriyor. Çavuşlu nun içersin de cirit atıyor.

Rezalet 3 / Tesise sıkıştırılmış ve kapalı araçlarla getirilecek Çöpler; Kağıt/Karton, Metal, Cam, Plastik, PET/PVC, Lastik Kauçuk ve Tekstil olarak ayrıştırılacak, Paketlenecek geri dönüşüm sağlanacak. Geri kalan Biyolojik Evsel ve Çevresel atıklar da toprakla harmanlanıp tesisin belki de standartlara en uygun yapılmış havuzlama alanına sıkıştırılarak serilecekti. Nerede o söylenen sözler sadece metal ve sert plastik ayrıştırılıyor gerisi olduğu gibi vahşice havuzlama alanına dökülüyor.

Rezalet 4 / Çöp tesisinde oluşacak tüm pis sular yapılan havuzda toplanacak, (alınan ve çalıştırılmayan) milyon dolarlık cihazda ayrıştırılacak, Çavuşlu Deresi boyunca hat açılarak döşenecek çelik borular yardımı ile derin deşarj sistemi ile denizin 2.5 km açığına tabandan salıverilecekti. Şu an çöpün biriktirilen pis suları içme suyu kaynağı Çavuşlu deresine salıveriliyor.

Rezalet 5 / Tesis çevresi çevre düzenlemesi gelen çöpten daha iğrenç durumda. Tesisin her bir metre karesi pislikten yere basılmıyor ve kokudan durulmuyor. Sokak köpekleri kabile oluşturmuş. Tesisin hemen yanından geçen Zıva Grup yolundan geçen yaya ve araçlara saldırıyorlar.

Uzun lafın en kısası “Çavuşlu'da vicdanî ret” uygulanılıyor birileri tarafından. Ne anlatsak, ne söylesek boş bu vakitten sonra, birlik beraberlik olmayan topluluklar yok olmaya mahkûm’dur.

Saygı ve Sevgilerimle…

Murat ÖZARSLANNOT: Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.  3539 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HER YÖNÜ İLE PAŞACA ŞELALESİ… - 22/05/2018
HER YÖNÜ İLE PAŞACA ŞELALESİ…
DAHA TEMİZ BİR GİRESUN, DAHA PİS BİR ÇAVUŞLU! - 31/01/2018
DAHA TEMİZ BİR GİRESUN, DAHA PİS BİR ÇAVUŞLU!
ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK... - 12/09/2017
"Padişah’ın biri bir gün vezirini çağırmış, bana öyle bir şey yap ki özrün kabahatinden büyük olsun demiş.
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK, EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR. - 09/09/2015
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR, TOPRAK, EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
ÇAVUŞLU’DA ASAYİŞ DİBE VURDU… - 12/05/2014
ÇAVUŞLU’DA ASAYİŞ DİBE VURDU…
MUTLULUK BİZİM İÇİN NEDİR..? - 30/01/2014
MUTLULUK BİZİM İÇİN NEDİR..?
İKTİDAR VASAT, ANA MUHALEFET YERLERDE… - 04/11/2013
İKTİDAR VASAT, ANA MUHALEFET YERLERDE…
BUNLAR ÇÖPÜN ÇÖPÜ BİLE OLAMAZLAR… - 11/10/2013
BUNLAR ÇÖPÜN ÇÖPÜ BİLE OLAMAZLAR…
YAZ GELENDE ÇAVUŞLU NUN DÜĞÜNLERİ… - 16/06/2013
YAZ GELENDE ÇAVUŞLU NUN DÜĞÜNLERİ…
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam184
Toplam Ziyaret3907849
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams