• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.171532.3004
Euro34.902035.0419
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

ÇAVUŞLU YEMEKLERİ

KARALAHANA YEMEĞİ

Malzemeler: 1 kg karalahana ,1 bardak haşlanmış kuru fasülye ,1 bardak değdirmeden çekilmiş mısır, 1 büyük baş soğan , 2 kaşık mısır unu , 4 litre et suyu (arzuya göre),1 çorba kaşığı tereyağ, tuz , acı biber.

Yapılışı: Lahanalar ayıklanır yıkanır ve incecik doğranır. içine mısır unu kapatılarak karıştırılır. Bİr tencereye soğanlar konup kavrulur. Soğanlar pembeleşince su konur,kaynatılır.kaynayan suya doğranmıs lahanalar konur ve pişmeye bırakılır. Biraz kaynayınca içine mısır kırması konur. Pişmeye yakın haşlanmış kuru fasülyeler konur. Pişince ateşten indirilir.

 

ETLİ LAHANA SARMASI

Malzemeler: 1 kg. yağlı kıyma ,1/2 çay kaşığı kara biber ve kırmızı bibier, yarım çay bardağından biraz fazla pirinç,1 kaşık salça, 2 Baş orta boy soğan,1 adet domates, 1 diş sarımsak,1 bağ maydonoz, yeterince tuz, 3 bağ lahana.

Yapılışı: Lahana ayıklanıp yıkandıktan sonra kaynayan suda damarları hafif ezilinceye kadar haşlanır. Süzgeçe alınıp soğutulup. İçi: Soğanlar soyulup tıkanır, incecik doğranır, pirinç seçilip yıkanır. Bütün malzeme katılıp iyice karıştırılıp sarma şeklinde lahana ile iyice sarılır. Güveçte pişirilirse daha güzel olur. Sarma işlemi bitince içine salça, yağ kızdırılıp dökülür. Tuz ve su ilava edilerek pişirilir. Sıcak servis yapılır.

 

KARALAHANA DİPLESİ

 

Malzemeler: 1 kg.karalahana, 2 su bardağı pirinç, 2 çorba kaşığı sıvı yağ, 4 adet orta baş soğan, 1 bardak su, tuz.

Yapılışı: Lahanalar güzelce yıkanır ve ayıklanır. İnce kıyılır. Pirinç ayıklanır ve yıkanır. Soğanlar incecik, pirincin içine doğranır. Bir tencereye bir kat lahana bir kat pirinç ve soğan konulur. Üst kısmına lahana gelecek şekilde hazırlanır. Üzerine tuz serpilir. Hava çıkarmayacak şekilde kapatılır. Kapatılmadan bir bardak su ilave edilir. Orta hareketli bir ateş üzerinde pişirilir. İnmesine beş dakika kala karıştırılır. Ayrı bir yerde yağ kızdırılır. Dible bu yağın içine atılıp kavrulur. İstenirse  domates de konulup kavrulabilir.

 

KABAKLI LAHANA ÇORBASI

Malzemeler : 1 kg karalahana, 500gr. çekilmiş fırınlı mısır, 250gr bal kabağı, 3 lt su 240 gr kuru fasülye, 1/4 yakar biber, 100gr. tere yağ, 150 gr çekilmiş kuyruk ve tuz.

Yapılışı: Fasülye ile mısır iyice yıkanır. Su dolu tencereye dökülüp kaynatılır, fasülyeler suyunu çekip çatlayınca su ilave edilir. Daha sonra lahana yıkanıp, tencereye ince halde kıyılır. Lahana pişip ezilmeye başlayınca biberi, yağı katılır. Bundan sonra 10 dk daha kaynatılır ve biraz mısır unu bulamac haline yemeğe ilava edilir. Kaynayan yemeğin tuzu atılır. Yemek 10-15 dk daha kaynatıldıktan sonra ocaktan indirilerek sıcak halde servis yapılır.

 

KARALAHANA ÇORBASI

Malzemeler:1 kg. karalahana, 3 adet yaprak pırasa,3 baş soğan ,1 bardak baldıran,1 avuç mısır unu ,tereyağ,tuz.

Yapılışı:Karalahana ,pırasa ,baldıran yapraklarıiyice yıkanıp doğranır.Mısır unu ile güzelcew harmanlanır.Kaynayan suyun içine bu harmanlanan karışım atılır.pişmesine yakınyağı ile tuzu katılır.Pişince ateşten indiriliR.

 

DÖŞEME

Malzemeler:1  kg. karalahana, 3 tane domates, 3 baş soğan 1 bardakmısır kırması, kızmızı biber, tuz, tereyağ.

Yapılışı: Karalahanalar yıkanır ve haşlanır. Haşlanan lahanalar ince olmamak kaydıyla doğranır. Soğan ve yağ bir tencerede kavrulur. Domateslerde küp küp doğranır ve yağın içine katılır. Üzerine doğranan lahanalarve mısır kırması konurlur. Malzemenin üstünü kapatacak kadar su konur. Kırmızı biber tuzda ilave edilerek pişirilir.

 

HAMSİ IZGARA

Yapılışı: Hamsilar ayıklanır. Güzelce yıkanır. Kafi miktarda tuzlanır. Izgaraya tek tek dizilirler, kor üzerinde pişirilir. Salata ile sofraya alınır, üzerine limon sıkılır.

 

HAMSİ KIZARTMASI

Malzemeler: 1 kg. hamsi, 1 çay bardağı zeytin yağı, 1 çay bardağı mısır unu 1 limon, tuz

Yapılışı: Hamsiler ayıklanır ve iyice yıkanır tuzlanır. Tavaya biraz yağ konarak kızdırılır, una bulanan hamsiler tavaya tek sıra halınde dizilir. Pembe renkte kızardiği tahmin edilince hamsiler tavanın kapağı ile ters çevrilir. Alt yüzeyi de aynı şekilde kızartılır. Servis tabağına alınarak arzuya göre üzerine limonda sıkılır.

 

HAMSİ PİLAKİ

Malzemeler:1 kg mısır unu 1 kg hamsi 1 demet maydonoz 5-6 adet yeşil nane 2-3 sap pırasa tuz karabiber

Yapılışı: Önceden su ve maydonoz ile yoğrulmus hamurun içine kılçığı çıkarılmış hamsi, incecik kıyılmış maydonozve ince kıyılmış pırasa nane, karabiber koyularak hepsi beraber karıştırılır. Ekmek pişirilen saç ates üzerinde kızdırılır. Yağlanır ve unlanır. Un pembe renkte olunca hamurlar sacın üzerine avuçla beraber birkaç parça halinde konulur. Elle ekmeğe daire şekli verilir. Kalınlığı 2-3 cm olur. Ekmeğin alt kısmı kızarınca üst yüzeyi çevrilir. Bu yüzeyde kızarınca saçtan alınır . Eğer sac yoksa fırında olur.

 

MISIR EKMEĞİ

Yapılışı: Aynı usul ile pişirilir. Yalnız hamsi, maydonoz, pırasa, nane, karabiber yoktur bunun içinde.

 

MISIR ÇORBASI

Malzemeler: 1/2 kg sarı ve beyaz mısır, 1 Kese barbunya fasülye, 3 kg yoğurt

Yapılışı: Mısır ve fasülye ayıklanıp soğuk suyla ıslanır. Bir taşım kaynatılır, şişmeye  bırakılır. Ertesi gün tuz ilave edilip pişirilir. Kıvamına genlince  ateşten alınır. İyice karıştırılıp servis yapılır.

 

MISIR DOLMASI:

Malzemeler: Mısır unu Maydonoz soğan karabiber, sade yağ, karalahana ve tuz

Yapılışı: Çekilmiş mısır unu yeterli ölçüde suyla tencerede karıştırılarak pişirilir. Suyunu çekmesi beklenir. İnce doğranmış soğan, karabiber, maydonozve tuz eklenerek karıştırılır. Yağın yarısı eritilip ilave edillir. Hazırlanan iç, ayıklanıp haşlanmış lahana yaprakları sarılıp, tencereye dizilir. Üstüne yeterli kadar su konur ve hafif ateşte pişirilir. Ateşten indirilmeden önce kalan yağ kızdırılır ve üzerinde gezdirilir. İsteğe göre üzerine yoğurt konulabilir.

 

TURŞU KAVURMASI

Malzemeler: 2 büyük yemek tabagı turşu 6 iri soğan 1,5 bardağı zeytin yağı

Yapılışı: Turşular aksamdan tuzunun çıkması için suya koyulur. Sonra doğranır. Soğanlar yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Süzgeçte süzdürülmüş turşular ilava edilir. Kısık ateşte yarım saat pişirildikten sonra servis yapılır.

 

PAZI (PEZİK) MIHLAMASI

Malzemeler: 1 kg. pazı 5 bas soğan, 4 yumurta, 2 çorba kaşığı sıvı yağ, tuz, karabiber, nane

Yapılışı:Pazılar güzelce yıkanır ve ayıklanır. bir cm genişliginde doğranır. Azsu içinde, kaynamış suya konarak  haşlanır. Süzgeöten süzülür. Avuç içinde sıkılarak suyu iyice alınır. Soğanlar ince doğranır.Yağla beraber pembeleşinceye kadar kavrulur. Pazıları da ilavew olunarak karıştırılır.tuz ve karabiber konur. Tekrar karıştırılır, üzerine yumurtalar tektek kırılır. Ağzı kapatılır. Yumurtalar pişene kadar beklenir. Ateşten alınır.

 

HOŞMAK

Malzemeler: 1 kg taze fasülye 2 bas soğan, 250 gr. barbunya fasülyesi 1 bardak mısır yarması veya bulgur 1 kaşık salça tereyağı tuz pul biber

Yapılışı: Barbunya fasülyeleri aksamdan ıslanır. Sabah ılık suda fırın fasülyeler 3-4saat bekletilir. Kara suyu cıkarılır. Tekrar haşlanır. Haşlandıktan sonra süzülür. Normal fasülye kırığı gibi doğranır. Tencereye yağ, soğan, salça konur. Kavrulduktan sonra içine fasülyeler atılır. Barbunya fasülyeleri de bu karışıma katılır. Üzeri kapanacak kadar su ilave edilir. Mısır kırması ve tuzuda konulur. Pişirilir.

 

ISIRGAN

Malzemeler:1 kg ısırgan 5-6 diş sarımsak 1 bardak mısır unu, yarım kilo süt,1 çay bardağı beyaz un, nane, pazı, hoşaran, yavşu.

Yapılışı: Bir tencereye su konulup kaynatılır. Su kaynarken nane, ısırgan pazı hoşaran, yavşu iyice yıkanır. Kaynayan suyun içersine  atılır. İyice haşlanır. Haşlanan bu malzeme ısırgan kepçesiyle iyice ezilir. Ezerken içine yavaş yavaş süt konur. Mısır unu ile beyaz unda yavaş yavaş ve ezilerek konur. Muhallebi kıvamına gelince ye kadar ezmeye devam edilir. Sarımsak ve tuzu da ilave edilir. Biraz daha piştikten sonra ocaktan alınır.

 

KABAKLI FASÜLYELİ ÇORBA

Malzemeleri: 1 kg domal(barbunya)1 dilim kara kabak, tuz, kırmızı biber tereyağ.

Yapılışı: Barbunyaların içi ayrılır; fakat birkaç tane de kabuklu olarak körpesinden ayrılır. İlk önce tere yağ eritilir. Tane barbunyalar ve taze  barbunyalar yağın içine konup üzerini kapatacak kadar  su ile birlikte pişirilir. Kabaklar ince küpler halinde doğranır ve pişmekte olan fasülyenin içine konur. Pişince ocaktan indirilir. Acı ile servis yapılır.

 

SÜT KABAĞI

Malzemeler: 1  ufak kara kabak 1 kg süt 1 kg seker

Yapılışı: Kara kabak kabuğundan soyulur, küp küp doğranır, yıkanır ve bir tencereye konulur. Su ile haşlanır. Haşlandıktan sonra süzülür. Eger tatsızsa sekerde ilave edilebilir.

 

GALDİRİK KIZARTMASI

Yapılışı: Galdirikler yıkanır, haşlanır, süzülür. Süzüldükten sonra mısır unu ile karıstırılır. Kızgın tavada alt üst yaparak kızartılır. zerine arzu edilirse yumurta kırılır.

 

AVUZ

Malzemeleri: Ağuz sütü, şeker, avuz sütü: inek yavruladığı zaman 3 gün sütü verir.

Yapılışı: Bir tencereye süt konur. Büyük bir tencereyede su konur. Süt dolu tencere bu su dolu tencerenin içine yerleştirilir. Süt bu suyun buharında pişer. Bu pişen süt soğutulur. Soğuyunca peynir kıvamına gelen avuz kesilerek servise sunulur.

 

ARMUT HAŞLAMA

Yapılışı: Sert armutlar tencereye konur. Üstünü kapatacak kadar suda konur. Haşlandıktan sonra suyu süzülür. Armutların kabukları soyularak hazır hale gelir.

 

Derleyen : Rıfkı İYİDERE


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam190
Toplam Ziyaret4187295
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams