• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.921033.0530
Euro35.842835.9864
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Recep ÖZTÜRK

   

RECEP ÖZTÜRK

Çavuşlu Merkez Mahalle Cami Yanı Küme Evlerinde 1882 yılında dünya ya geldi.

Hasan Oğlullarından, dillere destan Recep ÖZTÜRK . Büyür, gelişir asker ocağına gider bahriyeli olarak.

1900 yılların başında İstanbul Kasımpaşa bahriye kışlasına duhul eder. Uzun boylu, cazip, bilhassa gören kızları etkileyici ve peşinden koşturan, bunun yanında güçlü olan Recep, kendini üstlerine ispatlayıp, Bahriye Çavuşu olarak KOMODOR gemisinde vatani vazifesini ifa etmeye başlar.

Recep Çavuş fiziken çok alımlı, güzel yaratılmıştır. İstanbul kızları recep Çavuş'un yüzüne bakmaktan doyum alamazlar. 12 sene muazzaf asker (çavuş) olarak görev yapmış, amiral gemisinde hizmet ettiğinden de pek çok denizlere açılmış, görevini şerefle yad etmiştir.

Recep'i görüpte aşık olan İstanbul kızlarına, Amiral'in saray eğitimi almış kültürlü kızıda tutulmuş O'na çıldırasıya aşık olmuştur. Memleket harp içindedir. Savaştıkları düşman donanmasının parolasını zor bir hal öğrenip, komodor gemisine makyaj yapmak sureti ile, düşman donanması arasına casus olarak girip, düşman donanmasını orada imha etmeye muavvfak oluyorlar.

Sultan ABDÜLHAMİT Hz. lerini yurt dışına kaçıran Recep ve arkadaşlarıdır. Saymakla yetiremeyeceğimiz kadar da kahramanlıkları mevcuttur.

Amiral'in kültürlü ve güzel kızı Recep'in peşini bırakmamaya kararlıdır. Bugün dillere destan yıllarca radyo ve tv.lerde okunana ve okunmaya devam eden ve bir şarkı klasiği olan bu eseri bilmeyenimiz yoktur sanıyorum. Ama Recep'in bir Çavuşlu yiğidi olduğunu bilmeyense çoktur.

12 sene muazzaf askerlik görevini ikmal eden Recep Çavuş: Amiralin kızını almadan Çavuşlu'ya evine döner. Döner dönmesine ama kızın aşkı dahada çok alevlenir. Amiral'in güzel kızı o günün şartlarında Kasımpaşa'dan yola revan olur ve Çavuşlu'ya gelir. Recep ile evlenmek üzere geldiğini söyler. Çavuşlu'da kimseler, özellikle Recep'in kardeşleri Ömer ve Azmi kızın Recep ile görüşmesini engellerler. Kız Çavuşlu'ya gidemez bu sebepten. Çünkü Recep zaten evli ve çocukları olan biridir Çavuşlu'da.

Recep Çavuş Mütevazı hayatını idame ettirirken hastalanır o günün tabiri ile ince hastalıktan dolayı hayatını kaybeder. Üsküdar sırtlarına Karacaahmet mezarlığında toprağa defnedilir.

Böyleymiş Gemilerde talim var bahriyeli yarim var türküsünün hikayesi. Varlığı ve şarkısı günümüzde nerdeyse yok olmuşken veya bu şarkının kahramanının bizim çavuşlumuzun evladı olduğunun bir çoğumuz bilmezken Bayazıt öztürk (Beyaz şov) programında tekrar hayat bulmuştur.

İşte o meşhur Türkü...
Gemilerde Talim Var
Bahriyeli Yarim Var
O Da Gitti Sefere
Ne Talihsiz Başım Var
Hani Benim Receb'im Receb'im
Sarı Lira Vereceğim
Almazsa Karakola Gideceğim
Gemi Gelir Yanaşır
İçi Dolu Çamaşır
Şu İstanbul'un Kızları
Recep Diye Ağlaşır
Hani Benim Receb'im Receb'im
Sarı Lira Vereceğim
Almazsa Karakola Gideceğim
Mavi Giyme Tanırlar
Seni Yolcu Sanırlar
Geçme Kapım Önünden
Seni Benden Alırlar
Hani Benim Receb'im Receb'im
Sarı Lira Vereceğim
Almazsa Karakola Gideceğim

Derleyen Yazan: Murat ÖZARSLAN

 

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam117
Toplam Ziyaret4220024
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams