• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.439832.5698
Euro34.502534.6407
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

İsmail TOPKAR

SENDİKA VE EMEK DUAYENİ
İSMAİL TOPKAR

Çavuşlu Sis dağı Yaylasında 30 Mart 1927 yılında dünya ya geldi.

İlkokulu Çavuşlu bitirdi. Orta, Lise öğretimini Zonguldak Çelikel Lisesinde ikmal etti. 

Yüksekokul Zonguldak Kara elmas Üniversitesi (Makine-Ocak içi Emniyeti, Zemin Etüdü ve Grozo Emiyeti, karbondioksit ve karbonmonoksit gazı ve insan sağlığı emniyeti bölümünden mezun oldu.

1949 ABD-AFL, CIO Yüksek Hür Sendikacılık Kolejini bitirdi. Almanya’da sendika kolejinde Hür Sendikacılıkta ( Örgütlenme ve grev  stratejicisi eğitimi aldı).

İlk Türk Teşkilatlanma komitesi başkanı ve İlk Türk-İş Temsilcisi ve Petrol-İş Genel Sekreteri ve IFPCW Dünya Petrol Ve kimya Federasyonu Başkanlığı yaptı.

1946 Zonguldak’ta ağır koşullarda, deniz seviyesinden 640m derinlikte günde 16 saat  ve mecburi maden mükellefi olarak çalışan, çok zor ve gayri sıhhi şartlarda, çok çile çeken ve ezilen ve maden emekçilerinin çok ezildiğini gören İsmail TOPKAR 18 Kasım 1946 ilk sendika kurma mücadelesini ekip halinde başlattı, (ön planda görev aldı.)

1950 Petrol-İş Sendikası 1952 Türk-iş kuruldu, (Türkiye 6 bölgeye ayrıldı ve ilk defa sanayi hinterlandı olan Türk-İşin Zonguldak, Bolu, Sakarya, Bursa, Kocaeli, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul Bölge Başkanı seçildi.) IFPCW, Hür Dünya petrol ve kimya federasyonu genel başkan vekili olarak 117 ülkede teşkilatlanma dairesi başkanlığı toplu sözleşme stratejisi uzmanlığı yaptı Petrol –İş Sendikasında Genel Sekreter ve Genel Başkan olarak 27 yıl çalıştı ve Türk İşçi Hareketinin Dünyaya açılması için ekip halinde ulusal düzeyde çok çetin mücadeleler verdi.

ICFTU Hür Dünya İşçileri Konfederasyonu genel kurulunda Batı Berlin’de 1963 Türk-İş’i temsil etti. Ve utanç duvarı tel örgü ile ikiye bölünen Berlin’de İnsan Hakları Savunucusu seçildi. Yurt içinde ve dışında ilk resmi Türk-İş temsilcisi ünvanını kazandı. Devlet Anayasamızın çok ağır ve Emekçiyi ezme döneminde Rahmetliler Seyfi DEMİRSOY ve Halil TUNÇ’la birlikte işçi hareketinin en zor döneminde vatan sathında yeni bir teşkilatlanma modeli geliştirildi, 3 lü ve kolektif tarzda akılcı çizgide mücadele verdiler. Ulusal düzeyde 31 Aralık 1960 tarihinde, 1946–1960 ihtilali döneminden önce CHP-DP yönetimine karşı tarihi Saraçhane başı mitingi (HÜR SENDİKA, TOPLU PAZARLIK, GREV haklarının) 1961 Anayasasına yazılması mücadelesine önderlik yapan liderlerin ön safhalarında yer aldı.

Türk iş olarak Türkiye’yi 6 bölgeye ayırarak sorumlu sendika hareketinin bilimsel doğrultusunda örgütlenmesini başlattı. İlk defa sanayinin yoğun olduğu bölgede İstanbul, Zonguldak, Bolu, Adapazarı, Kocaeli, Bursa, Edirne, Kırkalareli, Tekirdağ ve İstanbul Bölgesi I.Bölge Temsilcisi seçildi. Ulusal düzeyde 2 600 000 üyeye ulaşıldı. I.Bölgede 1 780 000 Emekçiyi temsil etti. Toplu sözleşme düzeni 24 Temmuz 1963’de başlatıldı. 274–275 sayılı yasalar Anayasa gereği mecburen yasallaştı. 

Mobil Oil, Shell, BP, Koç, Eczacıbaşı gibi Ulusal ve çok Uluslu Şirketlerde, iş güvencesi başta olmak üzere, çok büyük mücadeleler vererek, beyaz ve mavi yakalıları fiziki ve fikri emek arzı suretiyle çalışanları örgütleyerek, genel ve yerel olmak üzere, 3 ü genel olmak üzere 378 grev yaptı ve dünya işçi hareketi içinde emekçiler için en kuvvetli ve güçlü iş teminatı sağlayan sözleşmeler akdetti. 

Emekçilere, 9 maaş ikramiye, ( 18 çeşit ) sosyal hak, iş teminatı verilmesini sağladı.1980–2000 yılları arasında (İdeal Birlik) (kooperatifler birliği) kurarak, petrol ve kimya alanındaki fiziki ve fikri Emek arzı suretinle çalışan emekçilerimize Batman, İzmir, Mersin-Samsun arasında İstanbul başta olmak üzere, Petrol-İş üyeleri için 68.860 depreme dayanıklı (zemin etütlü) 3 Prof. Dr. işbirliği yaparak bilimsel konut üretti. ABD’de Wiskonsin Üniversitesinden ilk takdirname alan, ilk Türk sendikacısı ve Kooperatifçisi Emekçi Duayeni Sendikacı seçildi. (T.C. Kurucu Önderi, M. Kemal ATATÜRK’ÜN Demokratik kooperatif hareketi için söylediği şu veciz ifadelere, daima sadık kalarak, "KOOPERATİF YAPMAK, MADDİ VE MANEVİ KUVVETLERİ ZEK VE MAHARETLERİ BİRLEŞTİRMEKTİR." sözlerinin daima özüne dayanmıştır. İsmail TOPKAR’da, böylece Demokratik kooperatif hareketi ile bir ülkenin daha hızlı kalkınabileceği inancı her zaman fikri hakim olmuştur. (AÇIKLIK POLİTİKASI UYGULAMAK) (Daima ilerici, yenilikçi, Demokrat ve Devrimci) nitelikleri olmak ve her fikrin içindeki gerçek paylarına önem vermek gibi Evrensel hasletleri bünyesinde taşımaktadır. Hedefi sosyal adalet içinde bir barış dünyasına erişmekdir.117 ülkede araştırma ve inceleme yaparak geniş tecrübe birikimi elde etti.Kesinlikle Ticarete ve Siyasete bulaşmaksızın emekçilerden yana, Sosyal Siyasetçi kalmayı prensip edinmiştir.Uluslararası Mobil Oil, BP, Shell, Koç, Sabancı, Eczacıbaşı gibi ünlü firmalara, ülkemizde 378 yerel, 3 genel grev yaptı. ”İş teminatı” sağladı. İLO Milletlerarası Mesleklerin tasnifi uzmanı (İLO’da)uzmanlaştı.Türk-İş-TİSK ve Hükümet 3 lüsünden oluşan teşkilatlanma komisyonunda milletlerarası mesleklere göre teşkilatlanmada (46) kişilik 274-275 sayılı komisyonda tek kalan İSMAİL TOPKAR, ILO kriterlerine tamamen aykırı ve siyasi nitelikte ve bilimsel kavrama ters düşen 3 lü karara itiraz ederek Türk-İş, Hükümet ve İşveren konfederasyonunun bu bilimsel kriterlere ters olan siyasi kararını dava açarak iptal ettiren TOPKAR, 3 lü kurulu haksız kararlarından dolayı mahkum ederek, ilk Türk Teşkilatlanma içtihadı (Bu içtihadın olabilmesi için devlete Gemlik Viskos sanayinde, Sabancı Holding'e Adana Sasa'da ve Yalova Raif Dinçkök’e dava açarak) ortaya çıkarmıştır. Hak için mücadele azmi ile doludur. " HAK VERİLMEZ, ALINIR" inancı daima hakim olmuştur.

Kaynak : İsmail TOPKAR

İsmail Topkar 27 Ekim 2014 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Mezarı zincirlikuyu mezarlığındadır.
Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam30
Toplam Ziyaret4169893
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams