• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.09558.1279
Euro9.76499.8041
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Orhan KILIÇOĞLU
ATATÜRK VE TARİHİN EN BÜYÜK OLAYI
11/11/2014
''Atatürk'ü tutuklamaya gelen İngiliz Tabur Komutanı MR. SALTER'İN heyecanlanarak, Atatürk'e ''BEN VE TABURUM EMRİNDEYİZ, EMRET KOMUTANIM'' demesi olayı
 
YIL 1941
Emekli İngiliz İşgâl Tabur Komutanı, İngiltere de uçuş eğitimi alan Türk pilotu Kemâl İntepe'ye, Atatürk'le arasında geçen olayı şöyle anlatır; 
''1919 da Piyade Binbaşı olarak Samsun'da ki İngiliz İşgâl Tabur komutanıydım. İstanbul'da ki İngiliz Komutanlığından 18 Mayıs 1919 günü bir telgraf aldım, telgraf; ''Mustafa Kemâl adından bir Türk Paşasının, Bandırma Vapuruyla İstanbul'dan görevli olarak yola çıktığını, yolda ise vapurdan gönderdiği telgrafla istifa ettiğini, şayet Samsun'dan karaya çıkacak olursa derhal tutuklanmasını'' bildiriyordu. 
 
O gece heyecandan bir türlü uyuyamadım, 19 Mayıs sabahı erkenden Samsun iskelesine gittim. Sabah namazından çıkan halk, büyük bir coşkuyla akın akın iskeleye geliyordu. İskeleye vardığımda ise maşeri bir kalabalıkla karşılaştım. Gördüğüm manzara karşısında bir an kalbimin duracak olduğunu ve olduğum yere yıkılacağımı sandım ve kendimi toparlamaya çalıştım.
 
Bir kayığa binip Bandırma Vapuruna yaklaştım. Yan merdivenlerden gemiye çıkıp, Mustafa Kemâlle görüşmek istediğimi söyleyince, beni odasının önüne götürdüler. Kapı açıktı ve M.Kemâl ayaktaydı, etrafında ki birkaç kişi de kendisini dinliyordu.
 
Odaya girdiğimde, sarışın mavi gözlü, sert bakışlı M.Kemâl'le göz göze geldim. Bir anda O'nun mavi ve sert bakışlı gözlerinden öylesine heyecanlandım ki sert bir asker selâmı verdikten sonra, tutuklamaya geldiğim insana ne söyleyeceğimi şaşırdım ve o heyecanla birden ağzımdan ''BEN VE TABURUM EMRİNİZDEDİR'' sözü çıktı. Ben bu sözü nasıl söyleyebilmiştim, daha önce böyle bir şeyi aklımdan dahi geçirmemiştim. Tercüman sözlerimi M. Kemâle ilettiğinde, M. Kemâl'in yüzünde hafiften bir tebessüm belirdi.'' İngiliz Komutan yaşadığı olayı işte böyle anlatır. 
İNGİLİZ İŞGÂL KOMUTANI YILLAR SONRA ÜLKESİNE DÖDÜĞÜNDE;
Atatürk'le arasında geçen bu olaydan dolayı Divan-ı Harbe verilir ve mahkemede savunmasının sonunda, Mahkeme Heyetine aynen şunları söyler ''Sayın Hâkimler! Görüyorsunuz ki karşınızda duran subay, İNGİLİZ BAŞBAKANI L. GEORGE'NİN bahsettiği 20. Asrın en büyük dâhisi M. Kemâl'le, hem de hiç beklemediği bir anda karşı karşıya, göz göze gelmişti ki ne yapabilirdi? Tabii ki hiçbir şey yapamazdı! Eğer başka türlü hareket etmiş olsaydım, bugün benimle beraber bütün taburun mezarlarını ziyaret için Samsun'a gidecektiniz. Şimdi üç erimizin dışında hepimiz sağ salim İngiltere'ye dönmüş ve ailelerimize kavuşmuş durumdayız. Karar yüksek âdaletinizindir...''
 
NE YAZIK Kİ BUGÜN;
Atatürk'ün aleyhinde konuşarak, O'nu gençliğin hafızasından silmeye çalışanların her biri, dün heyecanlanarak Atatürk'e ''emret komutanım'' diyen Batı'nın elinde birer plastik oyuncaktan farksızlar!
 
Kimileri sifonun çekilmesinden ve Obama'dan gelecek telefondan,
Kimileri Wikliks belgelerinden,
Kimileri Almanların elinde bulunan dinleme tapelerinden, banka hesaplarının ifşa edilmesinden,
Kimileri de kendi hapishanesinde ki bebek cânisi Apo'dan korkarak, Batılılara her gün ''EMRET KOMUTANIM, BEN VE ÜLKEM EMRİNDEDİR'' demenin zilleti içindeler!
 
10 KASIM 2014
ORHAN KILIÇOĞLU
 
NOT : Sitemizde yayınlanan köşe yazılarından yazarların kendileri ve yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yorumu ekleyen kişi kimliğini gizlemesi durumunda yapılan yorumlar onaylanmamaktadır. Köşe yazılarından ve yazılan yorumlardan www.cavuslu.org  - Çavuşlu  Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz 


1760 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

SÖZDE İSLÂMCILARA, ÜLKÜCÜLERDEN NAMUS DERSİ - 01/07/2015
SÖZDE İSLÂMCILARA, ÜLKÜCÜLERDEN NAMUS DERSİ
TÜRKLÜKTEN İSTİFA EDEN MÜSTEVLİ KALINTILARI - 22/05/2015
TÜRKLÜKTEN İSTİFA EDEN MÜSTEVLİ KALINTILARI
GEÇMİŞİNİ BİLMEYENİN GELECEĞİ YOKTUR! - 07/02/2015
GEÇMİŞİNİ BİLMEYENİN GELECEĞİ YOKTUR!
İSRAİL MAKASIYLA TÜRKİYEYİ BÖLENLER, ÇİN'İ YAPIŞTIRIYORLAR! - 25/12/2014
İSRAİL MAKASIYLA TÜRKİYEYİ BÖLENLER, ÇİN'İ YAPIŞTIRIYORLAR!
TÜRK'E KÜRT'LE TUZAK KURAN ERMENİ AVCILAR! - 30/11/2014
TÜRK'E KÜRT'LE TUZAK KURAN ERMENİ AVCILAR!
KÜRT ŞEREFHAN DİYOR Kİ; ''KÜRT YOKTUR ZİRA KÜRTLER OĞUZ KAĞAN'A DAYANAN BİR BOYDURLAR'' - 13/10/2014
KÜRT ŞEREFHAN DİYOR Kİ; ''KÜRT YOKTUR ZİRA KÜRTLER OĞUZ KAĞAN'A DAYANAN BİR BOYDURLAR''
BİR ALÇAĞA VATAN DERSİ - 28/09/2014
BİR ALÇAĞA VATAN DERSİ
İSTANBUL'A GAVUR İSİMLİ CÂMİ - 10/09/2014
İSTANBUL'A GAVUR İSİMLİ CÂMİ
SADECE GERÇEK VATANSEVERLERİN BAYRAMLARINI KUTLUYORUM! - 28/07/2014
SADECE GERÇEK VATANSEVERLERİN BAYRAMLARINI KUTLUYORUM!
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam251
Toplam Ziyaret3800917
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams