• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.91495.9386
Euro6.56346.5897
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Fikret BODUR
fikret.bodur@hotmail.com
Yaklaşan seçimler ve adaya adayları
14/02/2011

        

     5 yıldan bu yana Eynesil gündemiyle alakalı yazılar yazmaktayım. Yazılarımızın tamamı neredeyse Eynesil gündemiyle alakalı oldu.

    Bazen hikâye türünde yazılarımız olduysa da, Ülke gündemi ve genel anlamda yazı yazma fırsatımız olmadı. Bu hafta sizlere yaklaşan genel seçimlerle alakalı Giresun genelinde yaşanan siyasi çalışmalardan bahsetmek istiyorum
     Yavaş, yavaş ortalık ısınmaya başladı artık. Siyasi parti liderleri seçim gezilerini yoğunlaştırıyorlar. Bakıyorsunuz kâh bir yerdeler ertesi günü başka bir yerdeler. Söylemler ve eylemlerin tamamı seçmeni etkilemeye, karşısındakinin açığını bulup kamuoyu önünde madara etmeye yönelik. Bunu yaparken de vatandaşın anlayacağı dilde ifadeler kullanılıyor…  Sonucunda siyasetin düştüğü seviye kaybı uçuklaşıyor. Biri diğerini Hizbullahçılarla işbirliği yapmakla itham ederken diğeri karşısındakini geçmişte teröristlerin temsilcilerini meclise taşımakla itham ediyor. Liderlerin söylemleri gittikçe sertleşmektedir. Tabi bunun zaman içersinde ister istemez daha alt kadrolara yansımayacağının da garantisi yok. Türkiye’de siyasetin kuralları ve söylemleri her seçim döneminde biraz daha ağırlaşıyor.
    Liderler ülke genelinde ortamı ısıtırken yerelde ise ortamı ısıtan milletvekili aday adaylıkları olarak gözümüze batıyor. Gün geçmiyor ki gerek iktidar ve gerekse muhalefet kanadından birilerinin adı dillendirilmesin. Bazen kulak misafiri olduğumuz isimleri “Ya bırak oda mı?” demekten kendimizi alamadığımız kimseler de olmuyor değil.
     Merak edenler için söyleyelim ilçemizde bir internet haber sitemizin yayınladığı anket var. İlçemizde ve ilçemiz dışında meskûn pek çok değerli kişinin adı geçmesine rağmen özellikle iki isim at başı gidiyorlar. Bir gün birisi diğer gün öbürü öne geçiyor. Sisteme oy verenlerin sayısı şimdiden bin kişiyi geçmiş durumda. Her iki siyasetçimizin taraftarlarının da büyük bir ciddiyetle siteyi takip ettiklerini anlıyoruz ve merakla biz de bekliyoruz sonucu. Belki de ismi telaffuz edilen her iki aday adayımızda bir partiden aday adaylığı koymayacaklar. İsimleri milletvekilliği için hiç telaffuz edilmeyecek ama biz bunu belediye seçimlerinden önceki bir nabız yoklama olarak gördüğümüzü buradan ifade etmek istiyoruz. Ama o zamana daha çok vakit olduğu için şimdilik çok karıştırmak istemiyoruz.
     Gelelim tekrar konumuza; özellikle Giresun kaynaklı internet siteleri takip edildiğinde oradaki kapışmanın biraz daha geniş bir dairede döndüğünü ve isimlerin daha fazla olduğu hemen görülüyor. Ancak, isimler çok fazla olsa bile ankete katılanların yine birkaç kişi etrafında şekillendiği görülüyor. Nurettin CANİKLİ, Ercan TÜRK, Ali TEMUR, Öner HEKİM, Ahmet ANAFOROĞLU en çok öne çıkan isimler olarak görülüyor. Ancak, anketler dikkate alındığında örneğin; AKP İl Başkanlığından istifa ederek aday adaylığını açıklayan Mehmet GELDİ, halen Giresun Belediye Başkanı olan Kerim AKSU gibi kamuoyunun yakından tanıdığı veya Adem TATLI, Murat ÖZGAN ve Eşref KARAİBRAHİM gibi halen aktif siyasetin içersinde veya yanında olan isimlerin ankete katılanlar tarafından çok oylanmadığını görüyoruz. Demek ki Giresun seçmeni mevcut milletvekilleri ve siyasetçilerle çokta yola devam etmek istemiyor.
      Özellikle, bizim de hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığımız ve bu anketlerde dikkatimizi çekip, hakkında araştırma yaparak tanıdığımız Ercan TÜRK ismi bu karmaşık çerçevede yeni bir isim ve yeni bir yüz olarak oldukça öne çıkıyor. Bürokrat olduğu için Yüksek Seçim Kurulu’nun açıklayacağı seçim takvimini beklediği öğrenilen ve bu yüzden henüz aday adaylığını açıklamayan ancak aday adaylığında kararlı ve iddialı görülen Ercan TÜRK, anlaşılan odur ki Giresun da pek çok çevrenin gönlünde yer etmeyi becerebilmiş, geniş bir yelpazede güven kazanmış durumda. Hâlen, Millî Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı gibi önemli ve etkin bir görevde bulunması, özelde Millî eğitim camiasının genelde de Giresun’daki bürokrasi çevresinin Ercan TÜRK ismine daha da sempatik bakmasında etkili olduğunu düşünüyoruz.
     
Dünyanın en büyük altı kuruluşundan biri olan Millî Eğitim Bakanlığında, Bakanlığın bütçe, yatırım, gelecek yönelimli stratejik planlarının yapıldığı ve bunlara ilişkin iş ve işlemlerin yürütüldüğü önemli ve kritik bir birimde Başkan olarak görev yapması Ercan TÜRK’ÜN, seçildiği takdirde; bilgi, birikim ve deneyimleriyle Ankara siyasetinde çokta acemilik çekmeyeceğini göstermektedir.
     
Ercan TÜRK’Ü tanıyanlar, onu, “Ankara’yı bilen Giresun’u seven” biri olarak tarif ediyorlar ve “lafa değil icraata söze değil projeye” itibar eden birisi olduğunu söylüyorlar. Bu yönüyle, Giresun için bir kazanım olabileceği düşünülmektedir.
     Eynesil açısından düşündüğümüzde, Ercan TÜRK gibi bir ismin milletvekili seçilmesi halinde hâlen alt yapı eksiklikleri olan ve tesisleşme sorunu yaşayan ilçemizde bir takım sorunların daha rahat çözülebileceği görülecektir. Aynı zamanda yazımızın başında ifade ettiğimiz, siyasetteki seviye kaybının da Ercan TÜRK ve benzeri kimseler gibi misyon sahibi, entelektüel birikime sahip, karakteri tartışılmayacak kimselerin milletvekili olmasıyla aşılacağı kesindir. Tabi tüm bu değerlendirmelere rağmen son kararı da partilerin genel başkanlarının ya da görevlendireceği kişilerin verileceği aşikârdır. Görülen odur ki, seçim zamanına kadar bu köprünün altından daha çok sular akacak ve daha çok farklı isimler gündeme gelecektir.
      Bizim bütün siyasi partilere eşit olduğumuzu ve Eynesil’in menfaatine dayalı yaklaşımları desteklediğimizi belirtmek isterim. Bazıları bu yazıyı değişik yönlere çekebilirler ama görünen köyün kılavuz istemediği pekala ortadadır. Eskilerden ne kazanıp ne kaybettiğimizi düşünecek olursak adaya göre milletvekili sahiplenmemiz gerektiği buradan örülmektedir.
      Sözün özü odur ki, ilimizi Ankara’da en iyi şekilde temsil edecek ve hak ettiğini söke, söke aldıracak, mazeret üretmeyecek, Allah(C.C) ve Giresun halkından başkasını kendisine hami olarak almayacak, birilerinin adamı olmayacak, vekillik sıfatıyla değil kendi üstün meziyetleriyle ön plana çıkacak dirayetli kimselerin vekil olmasıdır. Yoksa hiç birisi babamızın oğlu da değildir.
                                         1619 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Seçim yarışını kim kazanır? - 26/03/2014
Seçim yarışını kim kazanır?
Yine yeşillendi fındık dalları - 20/03/2014
Yine yeşillendi fındık dalları
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!! - 12/03/2014
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!!
Bir İstanbul Masalı 2!!! - 06/03/2014
Bir İstanbul Masalı 2!!!
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 ) - 26/02/2014
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 )
Vay be ne seçimdi..2 - 14/02/2014
Vay be ne seçimdi..2
Vay be ne seçimdi… 1 - 06/02/2014
Vay be ne seçimdi… 1
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz! - 30/01/2014
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz!
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu - 17/12/2013
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret3576920
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams