• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.91495.9386
Euro6.56346.5897
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Fikret BODUR
fikret.bodur@hotmail.com
İlçe Kütüphanesi için neden yer bulamıyoruz?
12/04/2011

12/04/2011

  Günler aylar bir bir geçiyor. Her giden gün, ay ölüme bizleri daha çok yaklaştırıyor. Daha dündü 24 Temmuz Genel seçimleri. Daha dündü yerel seçimler. Neredeyse üstünden 4 yıl geçmiş.

    Eynesil Kamil Nalbant Meslek yüksek okulunun açılması için verilen çabalar, mücadeleler. Okul açıldı, ders zili başladı derken, geçen yıl ilk mezunlarını verdi. Bunlar hemen unuttuk. Naip olursa bu dönem ikinci mezunlarını verecek.
     Yüksek okulumuzun ilçemize kazandırılmasından sonra en büyük sorun, öğrencilerin kalabilecek olduğu yurt sorunuydu. Yeni bir yurt yapılacak, mevcut bir bina onarılıp hizmete başlayacak derken, ilçemizde özel idare binasının 25 yıllığına öğrenci yurduna teslimi yapılması işlemleri yapıldı. Boşaltılıp üzerinden neredeyse 1 yıl geçmesine rağmen yurt yapımıyla alakalı bir çalışma yapılmadı. Koskoca bina 1 yıldan bu zamana kadar atıl yatmakta. Ne gelen var ne giden, nede soran…
     Bir önceki Eynesil ilçe Kaymakamı Sayın Bahri Tiryaki beyin talimatıyla yirmiye yakın esnaf ve kuruluşlar, öğrenci yurdu yapılacak diye kapı dışarı edildi. Hatta 1 ay içinde başlanacak diye süre verildi. Birçok esnaf mağdur olduysa da, yeter ki yurt yapılsın diye itiraz etmeden çıktılar. 
    Noter, esnaf odası, Türk Telekom, Mali müşavir, çay ocağı, ilçe kütüphanesi v.s….Hemen hemen hepsi kendine yer buldu veya yer bulmalarında yardımcı olundu. Bu zamana kadar yer bulamayan bir kurum bizim içimizi adeta yakmaktadır.
    İlçemizde eğitim gören öğrenci sayısı takriben 2500 çıvarında olduğu söyleniyor.  Zengin, fakir, orta halli hangi vasıfta olursa olsun, okumak, araştırma yapmak için kitap veya kitaplara ihtiyacı vardır.
     Aile durumu müsait olanlar kitap ihtiyaçlarını kırtasiyelerden karşılasa da diğerleri için durum iç açıcı değildir. 200 sayfalık bir kitabın 20 lira olduğu bir zamanda, her ferdin kitap alma olasılığının ne kadar olduğunu düşünebiliriz ki. 
     Kitap Okumak  insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Gelişmiş ülke toplumları  sahip oldukları bilgilerin % 60’ ını bu yolu kullanarak edinmişlerdir. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların birçoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Geri kalmış toplumlarda kişiler  okuyarak geçirebilecekleri zamanı çoğunlukla yararsız işlerle harcamaktadırlar.
     Kitapla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi yetişmiş olacaktır. Kendisini yetiştirmiş  okuyan fertlerin günlük sohbetleri bile farklıdır. Kitap okumanın sınav hazırlığına da katkısı vardır. Kitap okuyan ve okuduklarını çok iyi değerlendirebilen öğrenciler diğer öğrencilere göre çok daha başarılı olmaktadırlar.
     Ne acıdır ki ilçemiz Kütüphane kitaplarının1 yıldan bu yana İmam-hatip lisesi bodrum katında farelerin ziyafetine sunulmuş bekletildiğini duydum. Kütüphane sorumlusu yer olmadığından dolayı boşta. Sorumlu arkadaşa buradan bir sözümüzün olamayacağını belirtmek isterim. Buradan bazı kurumları eleştirerek zor durumda bırakmakta istemiyoruz.
       Geçen hafta bazı vatandaşlarda ilçe kütüphanemize hala yer bulunamadı, bir veli olarak mağdurum ve neden bu zaman kadar yer temini yapılmadı? Sorumlu kimdir? Öyle bir başıboşluk olur mu diye söylemler aldım. 
       Kütüphane haftasını kutladığımız bu günlerde, bizim ilçemizde de kütüphane haftası kutlamak gülünç bir olaydır. Vatandaşlarımızdan edindiğimiz bilgiler doğrultusunda “ Bizim işimiz değildir” diyen yetki mekanizmalarımız var. Buradaki acizlik bizi idare eden makamlarda mı? Yoksa işini göremeyen vatandaşta mı?
      Ama bu yazının hangi kurumlar ait olduğunu pek ala vatandaşın bildiğini de ifade edelim. Bu zamana kadar çözüme kavuşturulmamasını da makamların acizliği olarak gördüğümü belirtmek isterim. Bu ve bunun gibi sorunlar eğer ilçede çözülemiyorsa, bu sorunları vatandaş tarafından çözmesini bekleyemezsini. 
     Bazı makamları isim adı altında eleştiri yaptığımızda, bizleri düşman olarak görenler şunu unutmasınlar ki” Biz Eynesil halkı adına ve ilçe halkının menfaatleri doğrultusunda yazı yazmaktayız.” 
     Binlerce kitabı farelere teslim edenler bunun hesabını vermelidirler. 
     Son yıllarda ilçemiz öğrencilerinin kazandığı eğitim ve sportif alandaki başarıları düşünce, yetişen gençlerimizi bir dahi olarak kabul edebiliriz. Bu kadar yoksun bir memlekette kazanılan başarılar bir tesadüf olarak görülemez.
    Önce Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ak Parti ilçe Başkanlığı bir araya gelerek sorunu bir an evvel halletmesi gerekmektedir. Yetişen gençlerimize destek olunduğunda, ilde değil ülke genelinde ilçemizin ismini layıkıyla taşıyacaklarından emin olabilirsiniz. 
     Yoksa hayal mi gördüğümü zannediyorsunuz? Düşündüğünüzde bize hak vereceksiniz…


1418 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Seçim yarışını kim kazanır? - 26/03/2014
Seçim yarışını kim kazanır?
Yine yeşillendi fındık dalları - 20/03/2014
Yine yeşillendi fındık dalları
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!! - 12/03/2014
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!!
Bir İstanbul Masalı 2!!! - 06/03/2014
Bir İstanbul Masalı 2!!!
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 ) - 26/02/2014
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 )
Vay be ne seçimdi..2 - 14/02/2014
Vay be ne seçimdi..2
Vay be ne seçimdi… 1 - 06/02/2014
Vay be ne seçimdi… 1
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz! - 30/01/2014
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz!
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu - 17/12/2013
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret3576927
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams