• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.91495.9386
Euro6.56346.5897
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Fikret BODUR
fikret.bodur@hotmail.com
Dinsizleştik mi? Ne?
01/09/2010

01/09/2010

Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur'an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır.
      Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir.
       Ramazan geldi hoş geldi, baktık gördü ki bizimkilere boş geldi. Af ve mağfiret kapılarının açıldığı bu ayda, bizim “Ramazan”  zadeler kapıları kapatmışlar zil zurna sarhoş gezer olmuşlar.
      11 Ayın sultanı “Ramazan’da” bereket vardır, huzur vardı. Ne acıdır ki bizim ilçemizde ne huzur kalmış, nede insanların bir birine saygısı. Diğer yıllarda açılması bile düşünülmeyen, açılabilecek olduğu tahmin dahi edilmeyen birahanelere bakıyorum, bu yıl yoğun istek ve arzu üzerine sere serp açık. Millette utanma, ar kalmamış vesselam…
       Ailesinden, babasından, komşusundan dahi utanmaz olmuşlar. Bunların ar damarları yırtılmış. Onlara göre her şey mubah…
      İnsanlarımız oruç tutmadıkları gibi oruç tutana da saygı duymuyorlar.
      Çok acı… Ve bir o kadar da düşündürücü bir olay.
      Önceki yıllarda korkarak, Ikınarak kahvehane açanlar, kahvehaneye gizliden gidenler bu yıl alenen yemek yiyip, sokak ortasında sigara tüttürmeleri yetişen genç nesillerimiz için iyi bir örnek teşkil etmemektedir. Zaten Avrupa topluluğunun bizden istediği bu değimlidir? Birkaç yıl sonra oruç tutanı bulamayacağız anlaşılan. (Biz tutabildiğimiz kadar tutmaya çalışıyoruz Allah kabul etsin).
      Hasta olanlar, mazereti olanlar tutamaya bilir, fakat hiçbir sağlık problemi olmayan bu “Ramazan“ ayı zadelere ne demeli. Şüphesiz ki her kes kendi ameliyle beraber ahiret gidecektir. 11 ay zaten durmadan içiyorsunuz, bir ay bu insanlara saygı duyun diyeceğim ama nerede.
      Ateistler topluluğuna doğru yol alıyoruz galiba. Bu gün oruç tutmayan yarın Allah’a asi olup karanlığa doğru yol almaktadırlar. Bunların yetiştirdiği çocuklardan da fazla bir şey beklememek gerekli!! İpine bak kumaşını al misali. Yalnız Âlimin zalim, Zalimin âlim çocuğu olabilecek olduğunu buradan hatırlatmak isterim. ( Kimseyi zalimlikle itham etmiyoruz.)
      Ramazan ayında Gündüz birahanelerin açık olduğu bu memlekette bet bereket olur mu? Böyle gittiği takdirde ne acıdır ki önümüze ki yıllar içinde lokantalar hizmet vermeye başlayacaktı. Çünkü devir ekonomi devri. Ne gariptir ki; bazı esnaflarımız Ramazan ayında yaptığı ciroyu bütün bir yıl yapamadıklarını söylemektedirler.
     Gittikçe örf, adet ve geleneklerimizi hatta dini duygularımızı kaybettiğimiz ortadadır. Sebep olarak ta, Atadan, dededen gördüğümüz, duyduğumuz dini vecibelerin insanlarımız tarafından kabullendirilemeyişi olarak düşünmekteyim. İnşallah yanılıyorumdur.
      Sonradan Müslümanlıkla şereflenen din kardeşlerimiz, kendi dinlerini değiştirmeden önce İslamiyet’i tam teşekküllü araştırarak akıllarında en ufak bir ayrıntıyı, şüpheyi dahi bırakmadan şahadetle şerefleniyorlar. Ondan sonra noksansız dini vecibelerini yerine getiriyorlar. Acaba diyorum bizde İslamiyet’i onlardan mı? Öğrensek.
      İlçemizde o kadar ulam var ki daha düne kadar din elden gidiyor yaygarasını yapıp, bu parti, başa gelirse memleket karanlığa saplanır diyenler şimdi ne oldu? Asıl Din, iman şimdi elden gidiyor farkında değimlisiniz? Yetkililerimiz bunların sebeplerini araştırıp ona göre davranmaları gerekmektedir.
      Bu milleti ne kadar çok sıkarsanız elinizden o kadar kaçar.  Müslümanlık kâğıt üzerinde değil bedende yaşanır.
      İsmi 600 küsur yıldır “İYİNESİL” olan bu memleket ne yazık ki karanlığa doğru yol almaktadır. Ya geleceğimiz karanlık yâda geçmişimiz.
        “Akıllı adamların tek içkisi sudur”. Akşama kadar bin bir emek harcayarak kazandığımız bu paraları sadece kendimizi avunmak için çarçur etmek israftı. Bu halk sizden yapmadığınız ibadet karşısında, yaptıkları ibadetlere saygı duymanızı beklemektedirler.

Fikret BODUR / www.eynesilajans.com1345 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Hepsi     01/09/2010 07:13

Bunlarin hepsi dogru ama anlayacak konucak kac kisi var parmakla saysan 10 gecmez (Tebrikler Arkadasim )Belki anlayanlar cogalirda yolla gelir duzellirler.
Mehmet Zor

Yazarın diğer yazıları

Seçim yarışını kim kazanır? - 26/03/2014
Seçim yarışını kim kazanır?
Yine yeşillendi fındık dalları - 20/03/2014
Yine yeşillendi fındık dalları
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!! - 12/03/2014
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!!
Bir İstanbul Masalı 2!!! - 06/03/2014
Bir İstanbul Masalı 2!!!
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 ) - 26/02/2014
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 )
Vay be ne seçimdi..2 - 14/02/2014
Vay be ne seçimdi..2
Vay be ne seçimdi… 1 - 06/02/2014
Vay be ne seçimdi… 1
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz! - 30/01/2014
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz!
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu - 17/12/2013
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret3576900
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams