• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92525.9489
Euro6.56776.5940
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Fikret BODUR
fikret.bodur@hotmail.com
,“Korsana göz yum, ticariyi haciz’e yolla” (1)
14/12/2010

   zarara uğratan korsan taksi ve dolmuşları ne yazık ki ilçemizde de hat safhaya ulaşmış,

Ülke genelinde yaygın olan ve Devleti vergi yönünden zarara uğratan korsan taksi ve dolmuşları ne yazık ki ilçemizde de hat safhaya ulaşmış, bitirilmesi için hiç bire önlem ve tedbir alınmamaktadır.

     Yaklaşık 10 yıldan bu yana Eynesil’de ticari taksi esnaflığı yapan bir kişi olarak, resmi kurumların,  resmi araçlara karşı müsamahasız tutum ve yanlış uygulamalarına karşı mücadele ettim. Bu dahi mücadelemin ispatıdır…

    Zamanında durak sorumluları olarak Maliye Bakanlığına, Valilik makamına, Kaymakamlık makamına, Belediye Başkanlığına, Emniyet müdürlüğüne, Esnaf ve şoförle odasına başkanlığına ve hatta ilçe Mal müdürlüğüne şikâyet dilekçeleri verildi.

   Her kurum vazifesi olduğu halde sorumluluk yüklenmek yerine diğer kurumlara görevi havale ederek, tedbir almak yerine dilekçeler göz ardı edildi. Dilekçelere istinaden bazen 1 gün bazen 3 gün göstermelik uygulama yapılarak görevlerini yerlerine getirdiler. Sonrası tekrar tufana dönüştü. İki gün taksicini ağzın tut sonra kervan yine aynı, düzen aynı..

   İlçemize de 5 resmi durak ve toplamda 47 ticari taksi mevcut. Sahipsiz olan bu taksicilerin birçoğu kirada oturmaktalar. Son yıllarda kira artışlarının en üst seviyede olduğu Eynesil ilçesin de geçim sıkıntısı yaşadıkları ortadadır.

    Birçoğu araç değişimlerinde krediye başvurduğu için son aylarda haklarında icra takibi yapılanlar çoğunluktadır. Yani aldıkları krediyi geri ödeyemediklerinden dolayı mağdur duruma düşmüşlerdir.

    Bağ kur, kira, elektrik, su, mutfak masrafı, vergi derken borç ödeyememe güçlüğüne girmişlerdi. Korsanın taksicinin hiçbir sorumluluğu olmadığından tarife fiyatlarını kırması, yakıt parasına çalışan taksiciler tamamen bitme noktasına getirmiştir. Taksici artık kime dert yanacağını aramaktadır.

   Son bir ay içinde akaryakıt ürünlerine gelen zamlardan sonra hepten umudu tükenen taksici esnafı, kış ayları olması hasebiyle fiyat artışına gidememektedir. Yani bu kış çok daha zor olacağa benziyor, Mevla’m kolaylık versin.

    Bundan 4 yıl önce Belediye ilçede korsan taksileri bitirmek için ortalama araç başı bin lira tutarında para alıp “ Bu paraları verirseniz korsan taksileri bitiririm” diye söz vermişler ne yazık ki Sıçak paradan sonra verdikleri sözü unutmuşlardır. Hatta ve hatta yasal uygulama olmadığı halde ticari taksilerden park ücreti adı altında yıllık 200 lira ücret taahhüt edilerek beklide Belediyeler arasında ilk uygulama örneği göstererek paralar almışlardır. “Yolunacak kaz çok olunca yolan illaki bulunur.”

   Alınan bunca paraların karşılığında mücadele edilmemesi, hatta bazılarına bilerek göz yumulması kabul edilemez bir yanlışlıktır.

    Yaz aylarında korsan taksilerin en üst seviyede olduğu, kış aylarındaysa bu rakamın biraz daha aşağılarda olduğunu, korsan taksicilik yapanların hepsini taksicilerin tek tek bildiğini buradan belirtmek isterim.

    Bağ kur kaydı bulunmayan, Vergi vermeyen, araç sigortası ticariye göre dörtte bir olan, sorumluluk taşımadan sadece hobi olarak yapanlar, hepsi çoluk çocuğumuzun nafakasını yedikleri ortadadır.

    “Vergi kaçırılmasına sessiz kalan, geleceğin yok olmasına göz yumandır” Şimdi, ilçemizde bu kadar korsanın çalışmasına göz yuman kurumlardan hangisi geleceğimizin yok olmasına zemin hazırlıyor oturup düşünmek lazım. “Korsana göz yum, ticariyi haciz’e yolla” Eğer ki göz yumulmaz, yummuyoruz deniyorsa bu kervan neyin nesidir bilmek lazım…

     Ben gözlerimi ve kulaklarımı açtım bekliyorum, ya siz…..

( Devamı haftaya1413 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Seçim yarışını kim kazanır? - 26/03/2014
Seçim yarışını kim kazanır?
Yine yeşillendi fındık dalları - 20/03/2014
Yine yeşillendi fındık dalları
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!! - 12/03/2014
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!!
Bir İstanbul Masalı 2!!! - 06/03/2014
Bir İstanbul Masalı 2!!!
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 ) - 26/02/2014
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 )
Vay be ne seçimdi..2 - 14/02/2014
Vay be ne seçimdi..2
Vay be ne seçimdi… 1 - 06/02/2014
Vay be ne seçimdi… 1
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz! - 30/01/2014
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz!
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu - 17/12/2013
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam221
Toplam Ziyaret3577493
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams