• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/cavuslutesisleri
  • https://twitter.com/cavuslu_org
Üyelik Girişi
ÇAVUŞLUDAN
Facebook ta ÇAVUŞLU HABER

ÇAVUŞLU DA DÜĞÜN TARİHLERİ
GİRESUNSPOR

GÖRELESPOR
GÖRELEYİ CANLI İZLEYİN
İLLER ARASI MESAFE
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.91495.9386
Euro6.56346.5897
NAMAZ VAKİTLERİ
Hava Durumu
google Reklam
Site Haritası

sanalbasin.com üyesidir

Fikret BODUR
fikret.bodur@hotmail.com
Ah İstanbul!!! (2)
30/01/2012

   Yoğun iş temposundan sonra hafta sonları İstanbul un bazı semtlerinde arkadaşlarla gezerdik. Hırsızlardan ve gelebilecek tehlikelerden korunmak için biraz dikkatli gezer sağı, solu kolaçan ederdim. 

   Gözüm bazı tabelalara takılır düşünürdüm. Düşünce olarak ne kadar geri kalmışız, biz bunları neden yapamıyoruz diye kendime sorardım. En çok gözüme ilişen tabelalar İstanbul’un göbeğindeki Dernek tabelalarıydı.
   Giresun Alucralılar, Giresun Şebinkarahisarlılar Dernekleri gözüme batarcasına okurdum. Biraz araştırma yapıp bilgi aldığımda, On binin üzerinde üyeleri olduğunu, işi olmayana iş, aşı olmayana aş verdiklerini duyar gıpta ederdim. Yıl 1991. O günden bu güne bu dernekler çalışmalarının hakkını elbette almışlardır. Çünkü her platformda söz sahipliği yaptıkları ortadadır.
   1990 yıllarında elin adamları dernekçilik yaparken bizimkiler “ Deynekçilik” yapıyorlardı. Şimdi Derneklerimiz Eynesil için bir şeyler yapma telaşında ama başımızdakiler “Deynekçilik” yapıyorlar. Anlayacağınız devir tam tersine döndü. 
   Vatandaşlarımız o zamanlar sivil toplum kuruluşlarının amaçları ve hizmetleri hakkında bilgi sahibi değillerdi. Bu bizim ilçemizin geri kalmışlığının en büyük etkenlerindendir.
   Ve yıl 2005 yılın da Eynesil’in bazı aydınları diye tabir ettiğimiz insanlar tarafından Dernekçilik dillendirilmeye başlandı. Çalışmalar yapıldı. Sırasıyla İshaklı Köyü, Köseli Mahallesi, Aralık Köyü, Kösemen Köyü ve Belen Köylerimiz İstanbul Gaziosmanpaşa- Yıldıztapya, Ayazağa semtinde dernekler kurmaya başladılar. (Sıralama yanlış olabilir.) Hatta Eynesil Dernekler Federasyonunu hayata geçirdiler.
   İstanbul’da Eynesillilerin en yoğun yaşadığı semt Yıldıztapya. Aldığım bilgilere göre yaklaşık 7,000 kişi ikamet ediyor. Neredeyse Eynesil’in şu anki nüfusuna eşit. Yurdun değişik yerlerinde 10 binin üzerinde Eynesilli olduğu tahmin ediliyor. 
   Şimdi gittikçe sıfır noktasına inen Eynesil’de bu insanları nasıl geri kazanıp, geri dönüşümü sağlayacak bunun yollarını aramak lazım. İdareci bunu sağlamak zorundadır. Oturdukları koltuğun hakkını böyle ödeyebilirler. Yoksa padişahım çok yaşa demek zor değil.
   24 Aralık İstanbul seyahatimde Köseli Mahallesi Derneğinin Aşure programı olduğunu duydum ve davetli olmadığım halde, çalışmaları yerinde görmek ve habercilik adına gittim. Köseli Mahallesi Derneği ve diğer Dernek yöneticileri tarafından şahsıma gösterilen ilgiden dolayı hepsine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.
   Aşure programından sonra Eynesil Dereköy Köy derneğine davet edildim. Baktım bütün dernek yöneticilerin tamamı neredeyse orada toplanmış münazara yapıyorlar. Konu tamamen Eynesil ve ilçe Kaymakamı Gökhan Gürbüzerolla alakalı. 
   Yukarıda saydığımız dernek başkanlarından sadece Aralık Köyü dernek başkanı yok. Geçen dönem BBP( Büyük Birlik Partisi)  Milletvekili adayı Salim Ethem Mican’da orada. Hararetli konuşuyorlardı.
   Eynesil Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol birkaç gün önce bir davet üzerine Gaziosmanpaşa- Yıldıztapya semtine geldiği ve sadece bir derneğe ziyarette bulunduğu ( Aralık Köyü Derneği) diğer dernekleri pas geçtiği konuşuluyor. Sinirler gergin. Gürbüzerol’un bütün masraflarını karşılayan Aralık Köyü Derneği ilklere imza atmak için Araklı köyüne yatırım için Kaymakamdan söz istediği konuşuluyor. 
   Birlik ve beraberliği sağlayıp eksiklerini kapatma noktasında Aralık Köyünü ve Dernek Başkanı Murat Baş beyi buradan kutluyorum. Fakat aynı birliktelik Dernekler arasında da sağlandığı takdirde ağacın meyvesi hem bol, hem de tatlı olacağını belirtmek isterim.

  Anlaşılan biz bu yazıyı önümüzdeki haftalara taşıyacağız. Önümüzdeki hafta görüşmek üzere sağlıcakla kalın..1153 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Seçim yarışını kim kazanır? - 26/03/2014
Seçim yarışını kim kazanır?
Yine yeşillendi fındık dalları - 20/03/2014
Yine yeşillendi fındık dalları
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!! - 12/03/2014
Somuncuoğlu İntikam alacakmış!!
Bir İstanbul Masalı 2!!! - 06/03/2014
Bir İstanbul Masalı 2!!!
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 ) - 26/02/2014
Bir İstanbul Masalı!! ( 1 )
Vay be ne seçimdi..2 - 14/02/2014
Vay be ne seçimdi..2
Vay be ne seçimdi… 1 - 06/02/2014
Vay be ne seçimdi… 1
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz! - 30/01/2014
Başarılı bir siyasetçi böyle harcanmaz!
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu - 17/12/2013
Eynesil’de Seçim Çalışmaları ve AK Partinin Durumu
 Devamı
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam42
Toplam Ziyaret3576900
FINDIK FİYATLARI
NÖBETÇİ ECZANE   
  

google reklams